Uwaga na patyki

Zabawa z patykami w aport jest chyba najbardziej znaną zabawą z psem. Cieszy się ogromną popularnością, pomimo niebezpieczeństwa, jakie stanowi…

Zacznijmy od tego, że samo bieganie za rzuconymi przez nas zabawkami może być dla zdrowia psa niebezpieczne. A kiedy? Wtedy, gdy zabawa w aport trwa dłużej niż 3 minuty. Aportowanie jest bardzo intensywną aktywnością, która obciąża stawy zwierzaka. Nagły zryw, szybki bieg i gwałtowne zatrzymanie, które towarzyszą tej zabawie, mogą prowadzić do kontuzji lub urazów u zwierzaka.

Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Właściwie dobrane podłoże powinno być równe, amortyzujące i nieśliskie.

Zabawy w aport na śliskich powierzchniach, takich jak panele czy płytki oraz twardy beton, mogą stanowić poważne ryzyko dla psa. Najlepszym wyborem będzie równy trawnik, który zapewnia amortyzację podczas intensywnego biegu. Warto jednak przed rozpoczęciem zabawy dokładnie sprawdzić trawnik pod kątem ewentualnych dziur czy wystających elementów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla psa.

Druga sprawa jest taka, że niestety, ale często niefortunnie rzucony patyk może wbić się pionowo w ziemię, a nasz pies, goniąc za nim, może się nim po prostu nadziać... Istnieje wiele historii, gdzie patyk, złapany przez psa, przebił mu podniebienie lub gardło, a takie sytuacje mogą nawet doprowadzić do śmierci psa!

A więc gdy decydujemy się na zabawę z psem aport, wybierajmy np. bezpieczne do tego piłki, maskotki bądź inne zabawki dla psa.

Jeśli nasz pies zainteresuje się patykiem, który znajdzie podczas spaceru, pozwólmy mu na samodzielną zabawę, gryzienie czy noszenie go w pysku. Jednak nie rzucajmy mu go...

Piłeczki i piłki tenisowe

Unikaj dawania psu piłek tenisowych. Psy często lubią rwać z nich włoski, które mogą być dla nich trujące, podobnie jak klej, którym są pokryte. Poza tym, piłki tenisowe łatwo się brudzą - zbierają piasek i drobne kamienie z ziemi, które trwale ścierają szkliwo zębów psa, gdy ten weźmie je w pysk. Gryzienie “włochatych” piłek może prowadzić do uszkodzenia powierzchni zębów u psa, co może spowodować bolesną ekspozycję miazgi lub nawet śmierć zębów. A przede wszystkim pamiętajmy, że piłki tenisowe nigdy nie były przeznaczone dla psów, lecz do gry w tenisa…

Co więcej, jeśli używacie zbyt małej piłki podczas zabawy z psem, istnieje ryzyko, że pies może ją połknąć lub się nią zadławić. W skrajnych przypadkach taka sytuacja może być nawet śmiertelna dla psa. Dlatego przy wyborze piłki należy zwracać uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale również na jej rozmiar. Dobrym pomysłem jest wybór piłki z doczepionym sznurkiem, który ułatwi jej wyciągnięcie z gardła psa w przypadku zadławienia. Gorąco polecam również piłki ażurowe, które dzięki pustym przestrzeniom, w przypadku połknięcia umożliwiają psu oddychania. Dodatkowo dzięki swojej strukturze pozwalają również na zabawę w przeciąganie z psem.

Zabawki z małymi elementami lub toksycznym materiałem

Unikajmy również zabawek z twardymi lub plastikowymi elementami, które pies może oderwać, połamać i połknąć, jak np. przyklejane oczka u pluszaków. Zabawki z małymi częściami, takimi jak guziki, koraliki czy inne małe plastikowe elementy, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Dlatego zawsze należy unikać zabawek, które mają małe, łatwo odłączalne elementy. Warto wybierać zabawki wykonane z trwałych, solidnych materiałów, które nie ulegną łatwo uszkodzeniu i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia naszego pupila.

Kolejną istotną kwestią jest materiał, z którego wykonana jest zabawka, szczególnie jeśli chodzi o wypełnienie pluszowych zabawek. Wiele z nich jest wypełnianych syntetyczną watą, którą niektóre psy mogą próbować zjeść. Dlatego warto poszukać pluszaków wykonanych z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, takich jak naturalne tkaniny, wypełnione ekologicznymi trocinami.

W jaki sposób dobrać bezpiecznie zabawki dla psa

Gdy wybieramy zabawki dla naszego psa, kluczowe jest uwzględnienie jego wieku, charakteru oraz preferencji. Następnie należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i bezpieczeństwo materiałów. Dobrze jest wybierać zabawki posiadające certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo, na przykład TÜV Rheinland. To gwarantuje, że materiały użyte do produkcji są bezpieczne dla naszego pupila.

Podczas zabawy należy obserwować psa, szczególnie jeśli zaczyna on rozrywać zabawkę. Ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczną alternatywę, na przykład naturalny gryzak, który zaspokoi jego potrzeby i uniknie potencjalnych obrażeń. Zabawy interaktywne, takie jak szarpaki, są również świetnym rozwiązaniem, zapewniającym kontrolę nad przebiegiem zabawy.

Nie zapominajmy również o stanie emocjonalnym psa podczas zabawy. Zabawki powinny być formą relaksu i rozrywki, a nie źródłem stresu lub zachowań kompulsywnych. Warto obserwować reakcje psa podczas zabawy i dostosować rodzaj zabawki do jego potrzeb.

Wreszcie, pamiętajmy o zróżnicowaniu form zabawy. Zaspokojenie potrzeb ruchowych i intelektualnych psa poprzez różnorodne zabawki sprawi, że będzie on bardziej zadowolony i zrelaksowany. Inwestycja w bezpieczne zabawki dla psa zwróci się wielokrotnie, gwarantując bezpieczną i radosną zabawę naszego czworonoga.

ikona podziel się Przekaż dalej