Krewetki red cherry – charakterystyka krewetek fire red

Pochodzenie i wygląd krewetek red cherry

Krewetki red cherry są słodkowodne i nie pojawiają się w naturze. Czerwone krewetki wyhodowano na Tajwanie, od zielonej i brązowej krewetki (które mają delikatne czerwone kropeczki). Bardzo często o intensywności barwy czerwonej krewetki decyduje:

  • dieta,
  • odczyn pH wody,
  • kolor podłoża,
  • temperatura wody,
  • czynniki stresowe.

Krewetki są małe, bo mierzą nie więcej niż 2 cm. Należy jednak pamiętać, że samica większa jest od samca, będąc też bardziej wybarwiona. Samicę wyróżniają też tzw. siodełka, w których wykluwają się jajeczka. Samiec fire red jest więc smuklejszy i mniejszy, a także z płaskim odwłokiem – odwłok samic jest wypukły. Krewetki red cherry najchętniej żyją w grupie i nie są agresywne wobec innych żyjątek w akwarium. Krewetki co jakiś czas zrzucają pancerz, podczas rośnięcia. Ile żyją krewetki? Zazwyczaj jest to ok. 1,5-2 lat.

Jakie usposobienie mają czerwone krewetki akwariowe?

Jak już wspominaliśmy, krewetki te nie są agresywne i bardzo dobrze czują się, móc pływając w swojej grupie. Nie będą jednak przeciwne, gdy zamieszkają z nimi danio, gupiki czy neonki bądź inne ryby, dla których krewetki nie będą stanowiły smakołyku (jak kirysek lub gurami mozaikowe). Chętnie przebywają również w roślinach, szczególnie podczas zmieniania pancerza. Możesz z nich uczynić „służbę pomocniczą” w zbiorniku wodnym, ponieważ krewetki są padlinożercami i będą żywić się m.in. glonami.

O dobrej kondycji żywiołowych z natury krewetek świadczą ich żwawe podskoki w zbiorniku wodnym. Krewetki niemal cały czas żerują, a także czyszczą swoje czułki. Możesz zaobserwować je pływające bądź wspinające się po korzeniach roślin. Gdy krewetki red cherry się czegoś przestraszą, często skaczą w dowolnym kierunku. Ich aktywność zwiększa się nocą, kiedy gaśnie światło w akwarium.

Wymagania krewetek red cherry

Hodowla krewetek red cherry nie należy do najtrudniejszych. Skorupiaki te są bowiem bardzo odporne, choć np. nieprawidłowe parametry wody mogą im zaszkodzić. Krewetki doskonale będą się czuły w stabilnym akwarium, w którym np. nie zmienia się temperatura wody. Zbiornik wodny zaleca się wypełnić ciemnym podłożem, ponieważ wówczas będzie można najbardziej efektownie wyeksponować krewetki o czerwonym kolorze. Ważne, byś zapewnił im dużo kryjówek, jak np. skorupa kokosa, rurki bambusa, kamienie, korzenie i ceramiczne ozdoby. Oprócz tego, istotne będzie posadzenie roślin:

  • mech jawajski,
  • moczarka,
  • hiacynt wodny,
  • rogatek.

Krewetki nie będą ich niszczyć, ponieważ zdecydowanie bardziej preferują glony. Bardzo ważne będzie, by podmieniać przynajmniej raz w tygodniu wodę (ok. 30 %), a także filtrować ją przy pomocy dobrej jakości filtra wewnętrznego lub zewnętrznego. W akwarium ok. 20 litrowym powinno mieszkać maksymalnie kilka sztuk krewetek. Najlepsze parametry wody dla krewetek red cherry to:

  • pH wody: 6,5-8
  • temperatura wody: ok. 25 st. C

Możesz trzymać krewetki z innymi rybami. Nie przeszkadzają im nieagresywne ryby, a wyłącznie drapieżniki, traktujące krewetki jako pokarm (np. gurami mozaikowe i kirysek). Z drapieżnikami lepiej nie hodować red cherry, które łatwo mogą stać się ich łupem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach akwariowych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Krewetka w akwarium na czarnym tle, a także krewetki red cherry i ich wymagania
Jakie wymagania mają krewetki red cherry, czyli ich hodowla w akwarium krok po kroku

Hodowla krewetek red cherry

Czym karmić krewetki red cherry?

Pokarm dla czerwonych krewetek nie będzie stanowił większego problemu. Krewetki te jedzą bowiem niemal wszystko, co stanowi materię organiczną. Tak więc, mogą jeść np. suchy pokarm, ale też pozostałości po płatkach bądź pałeczkach i granulacie, martwe (zdrowe) rybki, obumarłe części roślin, celulozę z drewna czy glony. Krewetki można karmić niemal wszystkim, choć najlepsze będą dla nich pokarmy roślinne:

  • skrzyp polny,
  • liście dębu,
  • liście migdałecznika,
  • liście olchy,
  • liście orzecha,
  • liście pokrzywy,
  • suszone jabłko,
  • suszony banan.

Oprócz tego, krewetki red cherry mogą też zjeść brokuł, kalafior, marchewkę, groszek, czerwoną paprykę, szpinak, botwinę, a nawet ogórka. Należy pamiętać, że rośliny muszą być wysuszone i niczym nie pryskane. Przed podaniem krewetkom warzyw czy owoców, powinny zostać one odpowiednio przygotowane (np. sparzone bądź ugotowane). Jeżeli zapewnisz krewetkom urozmaiconą i wysokojakościową dietę, będą one zawsze pięknie wybarwione, żywiołowe i zdrowe.

Rozmnażanie krewetek w akwarium

Rozmnażanie krewetek red cherry nie powinno sprawić większego problemu nawet początkującym akwarystom. Nie jest to skomplikowany proces. Dojrzały samiec łączy się z samicą, którą zapładnia. Wyczuwa płodną samiczkę, a później wokół niej pływa, by ostatecznie zetknąć się z nią „na krzyż”. Po zapłodnieniu odpływa – no chyba, że się nie uda zapłodnić samicy, to próbuje jeszcze raz. Zapłodnione jajeczka znajdą się pod odwłokiem samicy, która będzie je tam trzymać tylnymi odnóżami. Młode wyklują się po ok. 6 tygodniach, a samica cały czas będzie wachlować jajeczka ogonem, a także przekładać je – dzięki temu dobrze je napowietrzy i zapobiegnie ich zepsuciu się. W okresie rozrodczym nie powinno się stresować krewetek np. podmianką wody, bo samica może porzucić jaja ze strachu.

Zanim rozwiną się jajeczka, zobaczysz w jaju 2 czarne kropeczki, które będą oczami małych krewetek. Kiedy maluchy już się wyklują, od razu zaczną żerować. Ich wielkość będzie to ok. 2 mm, jednak nadal nie będą mieć w pełni wykształconych narządów. Małe krewetki dojrzałość płciowa osiągną w wieku ok. 4 miesięcy. Krewetki będą rosnąć, gubiąc wylinkę – zupełnie tak samo, jak każda inna. Będzie to dziać się do momentu, aż osiągną swoją pełną dojrzałość. Świeżo wyklute maluchy należy strzec przed potencjalnym zagrożeniem, np. drapieżnikami. Warto np. obsadzić w tym celu akwarium gęstymi roślinami, ale i zabezpieczyć filtr gąbką (żeby nie wciągnął maluchów).

Kiedy samice zostawią wyklute jaja, będą już gotowe do kolejnego zapłodnienia. Jednak, gdy będziesz chciał rozmnożyć krewetki należy pamiętać, by zapewnić im osobne akwarium albo kotnik. Staraj się też nie trzymać różnych gatunków krewetek w jednym zbiorniku wodnym. Kiedy zaczną się krzyżować między sobą, możesz nie uzyskać tych rodzajów krewetek, które finalnie chcesz hodować. Krewetki red cherry nie wymagają stymulowania do rozrodu. Wystarczy, że zapewnisz im odpowiednie warunki, by pod odwłokiem samiczki pojawiły się małe jajeczka. Z początku maluchy nie będą wybarwione, ale nabiorą barw wraz z dojrzewaniem. Maluchy możesz karmić tym samym, co dorosłe krewetki – jednak pokarm powinien być rozdrobniony.

ikona podziel się Przekaż dalej