Zalety i wady posiadania kota – opinie

Kiedy kotek to lepszy towarzysz?

Z domowym kotem nie trzeba wychodzić na dwór, jeśli go do tego nie przyzwyczaiłeś. Jest to zdecydowana oszczędność czasu, ale też wygoda. Nie musisz w zimowy poranek ubierać się i wychodzić z kotem na spacer, a tylko mocniej owinąć się ciepłą kołderką i pogłaskać leżącego obok kota. Kot załatwi swoje potrzeby do kuwety, kiedy będzie tego chciał. Należy tylko pamiętać o regularnym wybieraniu nieczystości.

Kotek to lepszy towarzysz dla osób, które rzadziej przebywają w domu. Zwykle koty dobrze znoszą nieobecność właściciela. Należy jednak pamiętać, aby po powrocie poświęcić kotu więcej uwagi i pobawić się z nim (uwzględniając wszystkie elementy ze schematu łowieckiego kota). Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kotów, aby te mogły cieszyć się wzajemnym towarzystwem.

Pamiętaj, że należy szczepić nawet niewychodzące koty, ponieważ ryzyko zarażenia wciąż istnieje. Bakterie i wirusy można przynieść na butach, rękach czy ubraniu. To samo tyczy się systematycznego odrobaczania kota.

Kiedy koty wcale nie okazują się takie najlepsze?

Koty chodzą po blatach. Bardzo rzadko można spotkać się z kotami, które tego nie robią. Te zwierzęta wspinają się po szafkach, skaczą na półki, a także potrafią wcisnąć się w każdy kąt. Lubią zrzucać różne rzeczy z blatów (długopisy, butelki).

Część kotów drapie meble, choć w typ przypadku rozwiązaniem może być zakup nowego drapaka oraz specjalnych mat. Niewykastrowane kocury zazwyczaj znaczą teren, a usunięcie tego nieprzyjemnego zapachu jest bardzo kłopotliwe. Niektórym może nie pasować zapach żwirku. Kuwetę należy często sprzątać (wymiana żwirku, mycie), zwłaszcza gdy masz kilka kotów.

Te stworzenia lubią przeczyszczać sobie żołądek zieleniną. Jeżeli posiadasz bardzo dużo roślin, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że niektóre są trujące. Nawet większość może być toksyczna, ponieważ lista jest bardzo długa. Aby zadbać o bezpieczeństwo pupila, należy pozbyć się wszystkich szkodliwych kwiatków. Warto jednak wiedzieć, że rośliny bezpieczne dla kota (np. pieniążek, zielistka, grubosz, fitonia) są równie łatwo dostępne.

Koty nie są dobrym pomysłem w przypadku osoby, która cierpi na paniczny lęk przed tymi stworzeniami. Ailurofobia może być wynikiem traumatycznego doświadczenia z młodzieńczych lat. Osoby cierpiący na tę fobię mogą nawet tego nie pamiętać, ale strach przed kotami został zapisany w ich podświadomości. Można zwalczyć tę fobię, ale proces może być długi i nie można zaczynać go od kontaktu z kotem (jest to etap późniejszy).

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wyżywienie nawet dużego kota nie powinno kosztować więcej niż wyżywienie średniej wielkości psa, jednak koty bywają bardziej kapryśne. Może okazać się tak, że będziesz musiał wypróbować na kocie naprawdę dużo karm, z czego połowa wyląduje w koszu. Pod tym względem kot vs pies, mruczek wypada gorzej, choć i psy bywają niejadkami. Jeśli planujesz przygarnąć pupila, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla psa krok po kroku.

Plusy i minusy posiadania psa – opinie

Kiedy pies to odpowiedni towarzysz człowieka?

Psy nie skaczą po blatach. Mniejsze rasy mają nawet problem z wejściem na kanapę i jeśli nie zapewni im się schodków, to nie będą na nie wchodzić. Psy rzadko zjadają kwiatki i zwykle wystarczy ustawić je na wysokiej półce, aby pies nigdy do nich nie dosięgnął.

Pies to odpowiedni towarzysz dla osób, które lubią chodzić na spacery. Są one konieczne w przypadku wszystkich psów, ale część ras wymaga bardzo długiego spaceru połączonego z intensywnym treningiem. Nawet jeśli w ciągu dnia pies ma dostęp do ogrodu, to jego właściciel powinien wybrać się z nim na spacer.

Mężczyzna z psem na spacerze, a także kot vs pies, czyli którego zwierzaka wybrać
Kot czy pies, czyli które zwierzę wybrać - jaki czworonóg pasuje do ciebie

Te wymagające dużo ruchu rasy psów są polecane dla osób aktywnych. Wspólne treningi mogą umilić czas, a do tego z psem można brać udział w różnych ciekawych sportach np. agility, frisbee, Hard Dog Race, canicross czy obedience.

Jakie są negatywne strony posiadania psów?

Pies nie powinien załatwiać się do kuwety czy na matę. Oznacza to, że nawet w niesprzyjającą pogodę należy wyjść z domu. Psy bardziej aktywne potrzebują długich spacerów kilka razy dziennie, inaczej niewybiegane i sfrustrowane mogą zacząć demolować mieszkanie (zjadać buty, książki, dokumenty etc.).

Każdego psa trzeba wytresować. Niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży, musi przejść szkolenie. Niekiedy można poradzić sobie z tym samemu, ale warto też wybrać się z pieskiem do psiego przedszkola. Jest to już jednak kosztowne i pochłania nieco czasu. Szkoląc psa, należy mieć stale na uwadze to, aby być konsekwentnym i stanowczym, ale jednocześnie łagodnym.

Kiedy musisz wyjechać na dłużej w służbowej sprawie i nie możesz zabrać ze sobą pupila, jedną z opcji jest hotel dla psów. Zawsze możesz zostawić pupila w domu, aby dwa razy dziennie ktoś przychodził i go wyprowadzał, ale resztę dnia pies przesiedziałby w samotności. Nie zawsze możliwe jest zostawienie go u rodziny lub znajomych. Jednak decydując się na hotel, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Kot vs pies – które zwierzę lepiej do ciebie pasuje?

Psy potrzebują niewiele do szczęścia. Zwykle wystarcza im odpowiednio dobrane legowisko, różne zabawki, smakołyki w czasie treningu i uwaga właściciela. Nie można zapomnieć też o takich rzeczach jak szczotka czy grzebień, a czasami też furminator. W przypadku niektórych ras należy trymować sierść psa. Niezbędna jest nie tylko miska, ale też odpowiednia obroża lub szelki i smycz, a niekiedy też ubranko (dla psów bez podszerstka, łysych, schorowanych, młodych, starych).

Koty co prawda jedzą mniej od psów, więc w utrzymaniu są tańsze, ale w ich przypadku należy zadbać o odpowiedni drapak, maty do drapania, kuwetę i czysty żwirek, transporter do przewozu. Również potrzebują misek (ta na wodę powinna być oddalona od tej na jedzenie), różnych zabawek czy przyrządów do pielęgnacji. Te stworzenia potrafią zająć się sobą, choć niektóre rasy są bardzo nachalne i potrafią domagać się czułości, jednak koty lepiej znoszą samotność od psów.

Kot vs pies to odwieczna walka. I nie zawsze najlepsze zwierzę dla jednej osoby, będzie takie dla drugiej. Nie musisz rezygnować z żadnego zwierzęcia, jeśli masz pewność, że poradzić sobie zarówno z kotem, jak i psem. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że psy o silnym instynkcie łowieckim nie powinny być trzymane razem z mruczkami. Nawet te osobniki, które wychowają się z kotem, pewnego dnia mogą potraktować go jako swoją ofiarę.

ikona podziel się Przekaż dalej