Kot orientalny krótkowłosy

Wygląd kotów orientalnych krótkowłosych

Według wzorca ras FCI, koty orientalne krótkowłose mierzą ok. 30 cm – zarówno samiczki, jak i samce. Waga kotów waha się między 3 a 6 kg (waga kotek to zaś ok. 2-5 kg). Swój dorosły rozmiar kot orientalny krótkowłosy osiąga zazwyczaj między 9 a 12 miesiącem życia. Kocięta mogą mieć różne umaszczenie. Najbardziej popularny kolor sierści kotów to:

  • czarny,
  • biały,
  • niebieski,
  • rudy,
  • srebrny,
  • złoty,
  • czekoladowy,
  • liliowy,
  • cynamonowy.

Podobnie, jak długowłosy kot orientalny (zwany jawajskim albo mandaryńskim), maść krótkowłosych może być jednolita, pręgowana, bikolor, partikolor albo szylkretowa. Koty te są jednak smuklejsze, szczuplejsze i bardziej muskularne. Zazwyczaj żyją od 10 do nawet 20 lat. Cena kota orientalnego podobna jest, jak cena kota bengalskiego – wynosi więc średnio między 2500, a nawet 3000 zł. Podobnie też, jak cena kota bengalskiego, zależna będzie ona od wielu czynników, m.in.:

  • ilości kociąt w miocie,
  • zbliżenia do wzorca ras,
  • płci i wieku kociątka,
  • genów kota.

Charakter kotów orientalnych krótkowłosych

Hodowla wskazuje na to, że czarny, biały czy niebieski kot orientalny krótkowłosy to zwierzę z wyraźną osobowością. Charakter kota syjamskiego bardzo przypomina charakter orientalnych kotów krótkowłosych. A więc, kot orientalny jest bardzo towarzyszki i wszędzie go pełno. To kociak o dużym temperamencie, który jest jednak nieco mniej dominujący od syjamskiego. Charakter kota syjamskiego wskazuje na jego ruchliwość, skoczność i zamiłowanie do zabawy. Koty orientalne krótkowłose też lubią to robić, jednak są przy tym znacznie spokojniejsze. W przeciwieństwie do syjamskich, nie przejawiają skłonności destrukcyjnych – jednak, aby uniknąć niszczenia np. mebli przez kota, należy zapewniać mu stale jakieś zajęcie.

Orientalne koty krótkowłose bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, choć za najbardziej ulubioną osobę zazwyczaj wybierają sobie wyłącznie jednego członka rodziny – jak chyba większość kotów. W przeciwieństwie jednak do innych kocich ras, orientalne koty łatwo nawiązują kontakty z nieznajomymi. Uważaj, bo koty te nie znoszą samotności – a więc, warto będzie w przypadku częstej nieobecności zostawiać kota np. z innymi kocimi towarzyszami bądź zwierzętami domowymi (może być też pies). Aby zapewnić kotu dużo aktywności i zajęć, warto będzie postawić w domu wysoki drapak – dzięki niemu kot będzie mógł spożytkować swoją energię oraz przy okazji bezpiecznie ostrzyć pazurki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krótkowłosym kocie brytyjskim?

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Orientalne koty krótkowłose

Pielęgnacja i odżywianie kotów orientalnych krótkowłosych

Rasa orientalnych kotów krótkowłosych nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Aby zadbać o swojego kota, wystarczy co tydzień go wyszczotkować – przynajmniej w przypadku krótkowłosej rasy. Długowłosy kot orientalny wymaga częstszego czesania i lepiej będzie to robić grzebieniem, niż szczotką. Orientalne koty linieją rzadko, nie tracąc przy tym wielu włosów. Należy jednak pamiętać o tym, że w czasie linienia mimo wszystko na pewno wypadnie więcej włosów, niż normalnie. Pielęgnacja będzie więc polegała głównie na wyczesywaniu martwej sierści w tym okresie. Oczywiście, należy też pamiętać o kalendarzu szczepień – dotyczy to wszystkich kotów, nie tylko tych „podwórkowych”. Ważne jest także kontrolowanie stanu uszu i pazurów kociąt.

Kot orientalny krótkowłosy na białym tle, a także jego charakter i wychowanie
Jaki charakter ma kot orientalny krótkowłosy, czyli usposobienie i cena

Jeżeli chodzi o żywienie kotów, najlepszym doradcą będzie hodowla bądź lekarz weterynarii. Dzięki prawidłowemu odżywianiu kota orientalnego krótkowłosego będzie można zadbać o jego zdrowie i zaspokoić potrzeby energetyczne, które są dość wysokie. Oczywiście, jak to bywa w przypadku większości zwierząt, każdy kot również ma swoje indywidualne preferencje smakowe, a także potrzeby żywieniowe. Nie można jednak zapominać o tym, że koty są mięsożerne – zatem, powinno się im dostarczać konkretnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Wiele zależeć będzie też od:

  • stylu życia,
  • aktywności,
  • stanu zdrowia,
  • wieku kota.

Młodszy kot orientalny krótkowłosy będzie potrzebował nieco więcej pożywienia niż np. starszy i już mniej aktywny kot – podobnie, jak syjamski i każdej innej rasy. Trzeba zapewnić swojemu pupilowi karmę o dobrym składzie, będącą pożywną i dostarczającą cennych składników odżywczych – zarówno w przypadku suchej, jak i mokrej karmy czy samodzielnie przygotowywanych posiłków.

Pamiętaj, że…

Orientalne koty krótkowłose źle znoszą zimno. Mają też predyspozycje do chorób, zwłaszcza oczu (zanik siatkówki), amyloidozy nerek czy typowo kocich schorzeń, jak chorób jamy ustnej i przyzębia.

ikona podziel się Przekaż dalej