Krótki opis rasy – kot kurylski bobtail


Kurilian bobtail pochodzi z Wysp Kurylskich. Rasa powstała bez udziału człowieka. Charakterystyczny ogon tego kota jest wynikiem niezależnej mutacji, a dominujący gen i izolacja wyspy sprzyjały w samoistnym zwiększeniu się populacji tych kotów. Istnieją przesłanki, że kot kurylski bobtail mógł powstać z krzyżówki kota syberyjskiego i kota japońskiego bobtail.

Rasą zaczęto się interesować od 1990 roku, kiedy pani Tatiana Boczarowa-Michajłowa przywiozła na wystawę kota nieznanej rasy. Nazwę zaproponowali naukowcy z Selected Feline Federation (SFF) w 1992 roku, ale kot kurylski bobtail dopiero kilka lat później został uznany przez WCF, a w 2002 roku przez FIFe i TICA. Obecnie jest to bardzo popularna rasa w Rosji.

Kot kurylski bobtail ma łagodny charakter. Jest to bardzo towarzyski kotek, który nie ma nic przeciwko podróży, pod warunkiem, że razem z nim jest jego opiekun. Kurylski bobtail przywiązuje się do jednej osoby. Zazwyczaj z zaciekawieniem wita nowych gości. To aktywny kotek. Lubi się wspinać, ale też bardzo chętnie bawi się w wodzie. W naturalnym środowisku często poluje na ryby. Powinien dobrze dogadać się z innym kotem oraz psem, ponieważ jest nauczony życia w stadzie. Ten inteligentny kot może być dobrym towarzyszem dla dzieci, jeśli te będą odnosiły się do niego z szacunkiem.

Jak wygląda kot kurylski bobtail (kurilian bobtail)?

Istnieją dwie odmiany tej rasy. Ten kot może być krótkowłosy lub długowłosy. Kot kurylski bobtail ma gęstą i nieco twardą sierść oraz miękki podszerstek. W rasie dopuszczalne są prawie wszystkie kolory i typy umaszczeń, z wyjątkiem typu point oraz koloru liliowego, czekoladowego, płowego oraz cynamonowego.

Jest to kot muskularny, zwarty i dobrze zbudowany. Ma silne kończyny o umiarkowanej długości (tylne trochę dłuższe od przednich), a jego łapy są niewielkie. Jego głowa jest w kształcie trapezu, duża. Uszy tego kota są szerokie u nasady i nieco zaokrąglone, a na ich koniuszkach mogą być pędzelki. Nos nie powinien mieć wyraźnego przełomu. Kot kurylski bobtail ma szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów. Najczęściej są koloru od żółtego do zielonego.

Każdy kot z tej rasy ma niepowtarzalny ogon. Może być różnej długości i kształtu. Rozróżnia się cztery typy ogona:

  • snag – składa się z 2-8 kręgów, które są ze sobą sztywno zrośnięte, przez co ogon wygląda jak jednolita masa.
  • spiral – ten typ ogona jest najbardziej pożądany. Składa się z 5-10 kręgów, które skręcają się różne strony. Ogon może przypominać znak zapytania lub muszlę ślimaka. Kot może nim machać, ponieważ kręgi nie są zbite. Ogon powinien mieć długość od 3 do 8 cm.
  • whisk – złożony z 5-15 kręgów, więc osiąga długość 5-13 cm. Przypomina zwyczajny ogon, dlatego nie jest pożądany.
  • delayed bobtail – ten typ również nie jest ceniony przez hodowców. Ogon rozwija się normalnie do 5-7 kręgu, potem twarzą się zygzaki i różne spirale, a z biegiem lat deformacji ulegają również pierwsze kręgi.

Kot kurylski bobtail na białym tle, a także informacje o rasie, usposobienie i hodowla
Jaki charakter i usposobienie ma kot kurylski bobtail, czyli co warto wiedzieć o rasie

Jest to zdrowa rasa kotów. Mutacja, która powoduje skrócenie ogona, nie jest szkodliwa. Kot kurylski bobtail jest odporny nawet na bardzo niskie temperatury. Zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Kota o krótkich włosach można wyczesywać raz w tygodniu, a tego o dłuższej sierści warto szczotkować co kilka dni. W okresie linienia można robić to częściej. Należy kontrolować stan jego uszu, oczy i zębów, a pazurki przycinać mniej więcej co 3 tygodnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kocie rasy amerykański bobtail?

Hodowla kotów kurylskich nontail – jaka jest cena za rasowe kocięta?

Każdy kotek kosztuje inaczej. Ostateczna cena zależy nie tylko od jego płci, wieku czy przeznaczenia, ale także od renomy hodowli, dostępności rasy w kraju, wyglądu kociaka oraz jego pochodzenia. W Polsce cena za kocięta kurilian bobtail to kwestia ok. 3000 zł. Kot australijski mist i kot japoński bobtail to rasy niedostępne w naszym kraju, więc trzeba je sprowadzić zza granicy. W legalnych hodowlach może znaleźć dorosłe koty do adopcji (płatnej), ale takie sytuacje nie zdarzają się często.

Podczas przeglądania ogłoszeń, w oczy rzucają się zdjęcia. Warto jednak wiedzieć, że zdjęcia nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich żyją koty. Najważniejszy jest opis. Powinien zawierać informacje o sprzedanym kocie, a także o samej hodowli. Legalna hodowla musi być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu, a kociak musi mieć rodowód.

Kot kurylski bobtail jest łagodny i towarzyski. Ten kot nie wykazuje agresji i nadaje się dla rodzin z dziećmi. Lubi przebywać obok właściciela i chętnie będzie z nim podróżować. Kot kurylski bobtail może być krótkowłosy i długowłosy. Obie odmiany nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Futro tego kota nie ma skłonności do kołtunów. Kurylskie bobtaile to koty warte wyboru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny