Kot brytyjski czy kot belgijski? A może kot kartuski?

Jest to kot rasy angielskiej. Historia kota brytyjskiego jest długa. Według legendy ten krótkowłosy kot rasy angielskiej przywędrował na Wyspy Brytyjskie z Rzymianami. Koty te towarzyszyły im podczas podbojów i pilnowały zapasów pożywienia przed gryzoniami.

Dużo większe prawdopodobieństwo początków tej rasy kotów jest to, że wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię. Kiedy to w 1871 roku Harrison Weir – malarz zwierząt i miłośnik kotów – zorganizował pierwszą wystawę kotów w londyńskim Crystal Palace, wystawiono różne rasy kotów, w tym również pojawił się krótkowłosy kot rasy angielskiej. Aby jednak oficjalnie uznano go za odrębną rasę, trzeba było poczekać do 1929 roku.

Po II wojnie światowej kot brytyjski i jego dalsza egzystencja stanęły pod znakiem zapytania. Aby ten angielski kot nie wyginął, w latach 50. XX wieku hodowcy skrzyżowali różne rasy kotów. W ten sposób nie tylko niebieski brytyjczyk przetrwał, ale również został udoskonalony.

Jakie rasy kotów wykorzystali hodowcy? Były to persy, koty kartuskie, rosyjskie niebieskie oraz burmskie. Przez te rasy kotów i liczbę krzyżówek powstało mnóstwo kolorów kotów brytyjskich. Czym w takim razie jest kot belgijski? Kot belgijski to potoczna, błędna nazwa kota brytyjskiego. Nie istnieje odmiana rasy kotów, która byłaby tak nazywana.

Czy istnieje kot brytyjski długowłosy? Tak. Powstał w wyniku krzyżówki z persami. Jest to rasa kotów wstępnie uznane przez organizację FIFe. Ich charakter i umaszczenia są zbliżone do krótkowłosych Brytyjczyków. Jeśli planujesz hodowlę kota tej rasy, sprawdź także artykuł z informacjami, ile żyje kot brytyjski.

Wszystko o kotach brytyjskich – charakterystyka rasy

Jaki jest kot brytyjski – koty brytyjczyki i ich charakter

Ten angielski kot nie uchodzi za typowego pieszczocha. Choć kojarzy się z pluszowym misiem, kot brytyjski nie lubi brania na ręce i ściskania, za to lubi być blisko człowieka. To, z czego słynie angielski kot, to spokój i nie nachalność. Lubi być głaskany, ale przeważnie żyje gdzieś z boku i jedynie obserwuje właściciela.

Niebieski brytyjczyk nie należy do kotów agresywnych. Jest on przyjazny i nie ma nic przeciwko dzieciom. Nadaje się również dla seniorów, ze względu na swój łagodny charakter. Kot brytyjski nie powinien mieć problemów z dogadaniem się z innymi zwierzętami, czy to kotami, psami czy papugami – ten kot akceptuje każde stworzenia.

Kot brytyjski lub niebieski brytyjczyk na białym tle, jego potrzeby i wychowanie

Mały kociak jest zdecydowanie bardziej ruchliwy, ale z wiekiem to się zmienia. Dorosły osobnik jest bardziej opanowany. Kot brytyjski jest domatorem, nie czuje potrzeby wychodzenia na zewnątrz, dlatego też nadaje się zarówno do domków, jak i mieszkań. Nie potrzebuje dużo przestrzeni – musi mieć tylko zapewnione miejsc do drapania, zabawy czy chowania się, bo mimo że jest spokojny, to jednak wciąż jest kotem i drapieżnikiem. Brytyjczyki są inteligentne i potrafią nauczyć się sztuczek.

Jak wygląda kot brytyjski?

Kot brytyjski jest duży. Uważa się, że jest największym kotem wśród ras krótkowłosych. Dorosły samiec może ważyć nawet 7-8 kg. Kotki są mniejsze i ich waga z reguły nie przekracza 5 kg. Jednak jak to bywa w dużych rasach kotów, rozwija się powoli. Rośnie do 3 lat.

Brytyjczyk ma muskularne ciało, szeroką klatkę piersiową i krótkie zaokrąglone łapki. Ogon ma 2/3 długości ciała kota, zaokrąglony na końcu, gruby u nasady. Jego szyja jest krótka, na niej osadzona jest duża, okrągła i szeroka głowa z wyraźnymi policzkami i zarysowanym czołem. Nos jest prosty i szeroki, krótki. Uszy średniej wielkości, zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione. Oczy Brytyjczyka są okrągłe i duże. W zależności od umaszczenia, kolory oczy mogą być: niebieskie, złociste/miedziane/bursztynowe/pomarańczowe, szmaragdowe, a także różnobarwne (u kotów, których sierść jest biała). Jest krótkowłosy, a jego sierść jest gęsta i miękka, choć czasami wydaje się twarda w dotyku.

Dlaczego ten angielski kot tak łamie serca ludzi na całym świecie? Niebieski brytyjczyk (a także jego inne umaszczenia) jest dystyngowany. Nie tylko jego zrównoważony charakter tak przyciąga do siebie ludzi, ale właśnie jego elegancki wygląd oraz te ponad 150 umaszczeń w jednej rasie!

Polecane akcesoria dla kotów - sprawdź je!

Choć niebieski brytyjczyk (blue), a także jeszcze liliowy są bez wątpienia najbardziej kojarzącym się kolorami umaszczenia tego kota, wyróżni można jeszcze jednobarwne: rude, białe, czarne, kremowe, czekoladowe.

Wśród dwubarwnych wyróżnia się trzy główne odmiany, którymi są:

  • bicolour – gdy biały i inny kolor jest w takich samych proporcjach,
  • arlekin – jeżeli bieli jest więcej niż połowa powierzchni, ale jeszcze nie pokrywa większości ciała,
  • van – kiedy biel przeważa, a inne kolory są tylko w paru miejscach.

Kotki mogą być trzykolorowe (szylkretowe), niestety samiec kota nie może mieć takiego umaszczenia. Inne barwy to: złocisty, dymny czy srebrzysty. Do najbardziej popularnych wariantów umaszczenia sierści kota brytyjskiego zalicza się również:

  • tabby – pręgowany. Można różnić trzy: klasyczne, tygrysie i cętkowane.
  • colorpoint – łapy, ogon, pyszczek i uszy są ciemniejsze od barwy podstawowej na reszcie ciała kota.

Kot będącym logo marki Whiskas, również jest brytyjczykiem. Pełna nazwa to: brytyjski krótkowłosy srebrny klasycznie pręgowany.

Kot brytyjski – opinie, hodowla, opieka i pielęgnacja

Czym karmić koty brytyjczyki?

Brytyjczyki uwielbiają jeść, dlatego trzeba uważać, żeby nie nabawiły się nadwagi. Szczególnie narażone na nią są koty wykastrowane. Jednak utrzymanie prawidłowej wagi nie będzie trudne, jeżeli odpowiednio zadba się o dietę. W ciągu dnia kot powinien zjeść 250-300 g karmy mokrej lub około 80 g suchej karmy.

Przede wszystkim nie należy sypać karmy za każdym razem, gdy ujrzy się dno miski. Stały dostęp do jedzenia to pierwszy krok do nadwagi! Koty mają małe żołądki, dlatego powinno się dawać im częściej, ale mniej. Kot powinien dostawać od 3 do 5 posiłków dziennie.

Warto urozmaić kotu dietę i nie ograniczać się tylko do jednego sposobu. Sucha karma dobrze się sprawdza w chwili, kiedy musisz zostawić kota na dłużej i nie będziesz miał możliwości podać mu karmy mokrej lub surowego mięsa.

Kot brytyjski lub angielski głaskany przez właściciela oraz jego wychowanie i usposobienie

Gdy decydujesz się na puszki, zadbaj o to, aby były to karmy wysokomięsne. W składzie powinno być dokładnie napisane, jakie kawałki mięsa znajdują się w środku oraz jakie minerały i witaminy posiadają. Karmy filetowe są dobre jako przysmak, ale nie należy podawać ich zbyt często. To są tzw. karmy uzupełniające, które mają w sobie zbyt niską zwartość tłuszczu i praktycznie żadnych wartości odżywczych. Są dobre tylko dla kubków smakowych kota, niczego więcej. Ważne jest, aby nigdzie w składzie nie było zbóż ani cukrów.

Z surowego miejsca możesz podawać drób, cielęcinę, wołowinę. Możesz również pokusić się o gotowane ryby. Niezbędne są również podroby od czasu do czasu. Zalecane jest, aby podawać 1-2 razy na tydzień surowe żółtko (ale nie białko!). Jeżeli chcesz karmić koty wyłącznie takim jedzeniem, musisz dowiedzieć się znacznie więcej o diecie BARF. W zależności od stanu kota i jego zapotrzebowania trzeba dietę uzupełnić o witaminy i suplementy.

Nie należy również przesadzać z przysmakami. Dzienna dawka przekąsek wynosi ok. dwóch dużych łyżek. Możesz podawać je pupilowi w trakcie zabawy, aby jednocześnie zapewnić mu ruch.

Koty, które jedzą wyłącznie suchą karmę, są słabiej nawodnione od kotów, które jedzą karmę mokrą i surowe mięso. Trzeba zadbać o to, aby zwierzak miał stały dostęp do wody. Jeżeli nie chce pić z miski, można spróbować przetestować fontanną dla kotów.

Kot rasy angielskiej – jak wygląda jego pielęgnacja?

Ten angielski kot nie wymaga zbyt wiele, jeżeli chodzi o pielęgnację. Wystarczy raz w tygodniu dokładnie go wyczesać. Należy to robić od głowy do ogona, czyli czesać z włosem. Na co dzień ich się nie kąpie, a tylko w wyjątkowych sytuacjach (choroba czy zbyt mocne wybrudzenie się). Na częstsze czesanie można pokusić się dopiero w okresie linienia.

Regularnie trzeba sprawdzać uszy. Jeżeli zauważysz nagromadzoną wydzielinę, delikatnie przemyj uszy wacikiem lub specjalną chusteczką do czyszczenia zwierząt. Trzeba być ostrożnym, jeżeli chodzi o patyczki – zbyt głębie włożenie go może doprowadzić do stanu zapalnego.

Koty brytyjski mają wąskie kanaliki łzowe, dlaczego może zbierać się tam wydzielina. Wystarczy raz dziennie upewnić się i w razie potrzeby przemyć delikatnie oczka, aby nie doszło do zatkania kanalików. Istotne jest również regularne obcinanie pazurków.

Choroby i opieka – na co chorują koty brytyjczyki?

Średnia długość życia kotów brytyjskich to 11-12 lat, ale były przypadki, że te koty dożywały 15-20 lat. Wszystko zależy od organizmu kota, diety oraz regularnych wizyt u weterynarza. Są jednak choroby, które występują u kotów tej rasy częściej. W tabeli został umieszczony opis trzech z nich.

Choroby kotów brytyjczyków

Choroba

Opis

Objawy

Kardiomiopatia przerostowa (HCM)

Genetyczna choroba serca. W jej wyniki dochodzi do przyrostu lewej komory serca, czasami też przegrody międzykomorowej. Dochodzi wtedy do zaburzeń rozkurczowych, zastoju w krążeniu płucnym, a w rezultacie obrzęku płuc.

Duszności. Przyśpieszony oddech. Szybkie zmęczenie. Zasinienie błoń śluzowych.

Niedrożności kanalików łzowych

Koty brytyjskie mają skrócone kości żuchwy i szczęki. Często powoduje to problemy zdrowotne.

Nadmierne łzawienie. Zapalenie spojówki.

Policystowatość nerek

Choroba genetyczna. Chory osobnik zawsze przekazuje gen potomstwu. Polega na tym, że na nerkach powstają torbiele.

Symptomy pojawiają się w późniejszych latach. Wymioty. Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu. Utrata apetytu. Letarg. Krew w moczu. Wysokie ciśnienie krwi.

Obecnie można przeprowadzić badania genetyczne, które umożliwiają wykrycie czy kot posiada gen odpowiedzialny za HCM. Duży kot, a właściwie duże rasy kotów często cierpią na tę przypadłość.

Zdarza się też, że ten angielski kot cierpi na schorzenia kości i stawów ze względu na masywną budowę ciała. Należy również sprawdzać zęby kota – mogą wystąpić wady zgryzu i nadliczbowe zęby. Czasami brytyjczyki cierpią też na hemofilię.

Hodowla rasowych kotów – jaka jest cena za koty brytyjczyki?

Zastanawiasz się, ile kosztuje niebieski brytyjczyk? Cena za kota rasowego to od 2000 do 5000 zł. Dlaczego mały kociak tyle kosztuje? Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze, rasowy kociak to kociak z rodowodem. Hodowca dba o to, aby zachować wzorzec rasy oraz wyeliminować choroby genetyczne. Hodowlane koty więcej kosztują, ponieważ trzeba włożyć dużo wysiłku w hodowle. Kociaki jeżdżą do weterynarza, są zaszczepione, odrobaczone i przebadane. Dostają najlepszą karmę oraz wychowują się w dobrych warunkach, a hodowca dba o ich socjalizację z człowiekiem.

Wszelkie informacje o kocie i zdjęcia możesz znaleźć w odpowiednim ogłoszeniu o miocie lub kociaku. Jeżeli jednak chcesz dopytać lub pozyska informacje o samej hodowli, najlepiej jest zadzwonić. Gdy zdjęcia Ci nie wystarczają, umów się na spotkanie z hodowcą. Jest to tak naprawdę najlepsza opcja, bo możesz przekonać się, w jakich warunkach żyje kociak oraz jak zachowuje się na widok obcych.

Kot dachowiec jest zagadką. U rasowych kotów są przypisane cechy, które kot posiada. Duży niebieski brytyjczyk jest spokojny, ale nie lubi być noszony na rękach. Jeżeli nie przeszkadza ci to, że jest to kot nieco introwertyczny, to na pewno się z nim dogadasz. Pamiętaj również, że niebieski brytyjczyk, czy też blue, nie jest jedynym umaszczeniem w tej rasie. Ten angielski kot występuje w tak szerokiej skali, jeżeli chodzi o kolory, że na pewno znajdziesz jakiś, który będzie ci się podobać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny