Kolcobrzuch – opis, wymagania, żywienie, pielęgnacja
Kolcobrzuch karłowaty to ryba z rodziny rozdymkowatych, która w domowym akwarium mierzy jedynie 2 centymetry. Nadymka to trudna w hodowli ryba akwariowa, ponieważ ma bardzo ciężki i dość specyficzny charakter. Jaka jest ich cena oraz sposób pielęgnowania w akwarium? Oto najważniejsze informacje, dotyczące kolcobrzucha.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kolcobrzuch zielony nilowy – domowa hodowla
Pochodzenie i wygląd kolcobrzucha
Kolcobrzuch w środowisku naturalnym zamieszkuje afrykańskie jeziora oraz rzeki. Słodkowodny kolcobrzuch może mieszkać zarówno w wodzie otwartej, jak i w zamkniętym akwenie wodnym, porośniętym gęstą roślinnością. W naturze można spotkać się z osobnikami nawet 4,5 centymetrowymi, jednak w domowym akwarium ryby te są znacznie mniejsze – osiągając wzrost maksymalnie do 2 centymetrów. Dlaczego o rybce mówi się „nadymka”? Otóż, kiedy poczuje się zagrożona, może się cała nadymać i powiększyć tym sposobem nawet o 3 rozmiary.
Skóra ryby pokryta nie jest pokryta łuskami, jak to bywa w przypadku większości ryb. Zielony kolcobrzuch zamiast łusek ma niewielkie kolce. Jego ciało jest owalne, najczęściej barwy zielonkawo-żółtej. Płetwy kolcobrzucha są krótkie, umieszczone z tyłu. Dwuplamy, jeżówki czy karłowate wersje kolcobrzucha posiadają też mocny zgryz, za pomocą którego mogą przegryźć nawet muszle skorupiaków! Właśnie dlatego ich pokarm to m.in. ślimaki, raki czy krewetka filtrująca. Akwariowa ryba kolcobrzuch może być trzymana w akwarium w różnej postaci. Sklep akwarystyczny najczęściej jest w stanie zaoferować następujące odmiany:
- kolcobrzuch karłowaty,
- kolcobrzuch dwuplamy,
- kolcobrzuch brunatny,
- jeżówka amazońska.
Kolcobrzuch słodkowodny – jaki ma charakter?
Hodowcy uważają, że kolcobrzuch jest jedną z najbardziej agresywnych ryb, jakie można trzymać w domowym akwarium. Właśnie dlatego nie zaleca się, by trzymać ją z innymi gatunkami ryb. Niestety, ale kolcobrzuch najprawdopodobniej będzie chciał na nie polować. Gatunek ten jest terytorialny i lubi nękać inne ryby, np. podgryzając im płetwy.
Co do własnego gatunku, kolcobrzuch również nie jest tolerancyjny – zwłaszcza, jeżeli akwarium będzie małe i ciasne. Najlepiej będzie więc hodować je pojedynczo, a już na pewno nie kilka takich samych kolcobrzuchów. Staraj się też, by w akwarium z kolcobrzuchem nie zamieszkały małże, kraby czy krewetka filtrująca. Kolcobrzuch to drapieżnik, który z całą pewnością upoluje skorupiaki. Lepiej będzie wpuścić do akwarium ślimaki, które czyszczą zbiornik wodny. Kolcobrzuch będzie ograniczał ich rozmnażanie się, zjadając skorupiaki. To ważne, bo skorupki dobrze wpływają na uzębienie kolcobrzuchów.
Pod żadnym pozorem nie wpuszczaj do akwarium nowych ryb – zwłaszcza, jeżeli kolcobrzuch zdążył się już do niego przyzwyczaić. Z całą pewnością będą chciały wypędzić nowe ryby, dbając o swoje terytorium i podgryzając intruzów. Kolcobrzuch to inteligentna ryba, której nie poleca się dla początkujących akwarystów.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Cena za kolcobrzucha wynosi zazwyczaj między 10 a 40 zł. Im rzadsza będzie ryba, tym sklep drożej ją wyceni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.
Kolcobrzuch nilowy i jego wymagania
Jakie akwarium dla kolcobrzucha?
Nie może być to taki sam zbiornik, jak akwarium dla bojownika. Przede wszystkim, kolcobrzuch może być hodowany zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie. Zależeć będzie to od konkretnego gatunku, który masz zamiar hodować – ryby żyją w naturze w różnych akwenach wodnych. Zanim kupisz kolcobrzucha, koniecznie dopytaj sklep akwarystyczny lub hodowlę o to, jakiego zasolenia wody wymaga ryba. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, jakie warunki dla niej będą najbardziej odpowiedniej i dlaczego akwarium dla bojownika nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Powinieneś wyposażyć zbiornik wodny w możliwie miękkie podłoże, kamienie, rozproszone światło i korzenie. Podłoże musi stanowić piasek, ponieważ kolcobrzuchy często się w nim zakopują. Możesz też zasadzić rośliny takie, jak anubiasy lub mech jawajski. Ważne, by kolcobrzuch miał też kryjówki i przestrzeń do swobodnego poruszania się po akwarium. Uważa się, że idealną temperaturą dla rozdymki będzie 22-28 st. C. Profesjonaliści sądzą, że wartość pH dla kolcobrzucha powinna zaś wynosić ok. 6-7,5, a twardość 5-15 GH.
Pamiętaj, że rozdymki często błyskawicznie dostosowują się do panujących warunków – a więc, również skład wody będzie decydował o ich poprawnych rozwijaniu się. W przypadku kolcobrzucha dwuplamego, jest to ryba migrująca. Zaleca się więc, by zmieniać koncentrację soli w akwarium – choć nie jest to element niezbędny w pielęgnacji ryby. Trzeba tylko pamiętać o tym, że całkiem słona woda może sprawić, iż rozdymka będzie bardziej podatna na grzyby. Gdy będziesz chciał trzymać rybę w zmiennych warunkach, pamiętaj o wysokiej zawartości tlenu. Możesz wspomóc się np. specjalnym filtrem z dyfuzorem.
Jeżeli jesteś początkującym akwarystą, a koniecznie chcesz zacząć hodować rozdymki, najłatwiej będzie zakupić i pielęgnować kolcobrzuchy dwuplamy z tego względu, że nie są skomplikowane w utrzymaniu. Poleca się też kolcobrzucha karłowatego i jeżówkę amazońską, choć będą one miały już nieco większe wymagania. Oczywiście, zalecane jest dla początkujących akwarystów, by zdecydowali się na inny gatunek ryb. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poczytaj o hodowaniu egzotycznych ryb. Zaleca się najpierw nauczyć pielęgnowania mniej wymagających rybek, by później przejść na hodowanie kolcobrzuchów.
Rozmnażanie i żywienie kolcobrzuchów
Kolcobrzuch jest rybą jajorodną. Najczęściej pary dopierają się zupełnie same. Kiedy już to nastąpi, samica złoży ikrę składającą się z ok. 200 jaj. Będzie ona złożona na płaskiej powierzchni, w płytkiej wodzie. Kiedy już dojdzie do zapłodnienia, ikry będzie strzec samiec. Maluchy wyklują się po ok. jednym tygodniu i od razu zostaną przeniesione do dołka, który samiec wykopie w podłożu. Narybek będzie pływał w ławicy, już po 3 dniach od wyklucia się.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, mianowicie żywienie kolcobrzuchów. No cóż, rybki są wybredne i wymagają nieco więcej kreatywności, by je zadowolić. W diecie kolcobrzuchów nie powinno zabraknąć ślimaków, muszli, krabów i raków, które stanowią przysmak rozdymek. Uzębienie ryb stale rośnie, więc potrzebuje ścierania. Jeżeli nadymki nie będą miały zapewnionego odpowiedniego żywienia, ich szczęki mogłyby się zrosnąć, a ryby umrą z głodu. Nadymki niechętnie jedzą pokarm w płatkach lub mrożone owady. Jeżeli jednak chcesz je dokarmiać mieszankami, poleca się raczej te złożone z małych skorupiaków, komarów i larw insektów.
Istnieje jeszcze pewna ciekawostka na temat nilowych kolcobrzuchów. Nie wpuszczaj ich do akwarium z rybami okoniowatymi! W ich obecności kolcobrzuchy stają się nieśmiałe i mogą przestać jeść. Jeżeli nie chcesz doprowadzić do śmierci głodowej kolcobrzuchów, unikaj więc takiego połączenia ryb w domowym akwarium.