Kleszcz u kota – objawy i profilaktyka

Kleszcze reagują, gdy wyczuwają wydychany dwutlenek węgla, ciepło oraz ruch. Tak zwany narząd Hallera służy pasożytowi jako narząd węchu, który reaguje także na wilgotność oraz temperaturę. Według doniesień naukowych kleszcze są w stanie “wyczuć” żywiciela z odległości nawet 20 metrów.

Główka kleszcza wyposażona jest w szczękoczułki oraz aparat gębowy, czyli hypostom. Pasożyt nie wkłuwa się jednak od razu. Najpierw poszukuje na ciele zwierzęcia miejsc z cieńszą skórą. Kocie ciało ma takie miejsca np. w pachwinach lub za uszami. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ wydzielają one substancje znieczulające.

Chcąc ochronić swojego pupila zastosować można np. Foresto dla kota, czyli obrożę działającą przeciwpchelnie oraz przeciwkleszczowo. Jest to najdłuższa forma ochrony, gdyż obroże aktywne są nawet do 7-8 miesięcy. Inne środki dostępne na rynku zoologicznym to wylewki na kark (spot-on) oraz preparaty w sprayu. Każdy producent deklaruje inną długość działania. Najczęściej jest to czas około 3-4 tygodni, choć istnieją preparaty działające nawet do 3 miesięcy. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić tę informację w ulotce lub poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Niebezpieczne choroby "po kleszczu"

Kleszcz u kota to nie tylko problem związany z chwilowym pasożytowaniem. Kleszcze przenoszą groźne choroby jak np. borelioza, babeszjoza, tularemia oraz hemobartonelloza.

  1. Borelioza u kota to najczęstsza choroba odkleszczowa, Objawy choroby to m.in. obrzęki stawów oraz węzłów chłonnych, a także kulawizna i podwyższenie temperatury ciała. Po kocie widać także ogólne zmęczenie. Szacuje się, że kleszcz musi żerować przez ponad 48 godzin, aby żywiciel mógł zarazić się boreliozą, dlatego tak ważne jest jego szybkie wyciąganie za każdym razem.
  2. Hemobartonelloza nazywana bywa zakaźną niedokrwistością kotów. Atakuje ona czerwone krwinki żywiciela,co wywołuje objawy, takie jak gorączka, osłabienie, brak apetytu i zmiana koloru dziąseł.
  3. Tularemia, czyli „gorączka królika” to choroba, która dotyka częściej kotów niż psów. Powoduje ona szereg objawów, w tym gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych i wypływ wydzieliny z nosa.
  4. Babeszjoza to infekcja przenoszona przez kleszcze, która wpływa na komórki krwi. Objawia się ciemnym kolorem moczu, bladymi dziąsłami, gorączką i obrzękiem węzłów chłonnych. Jeśli chcesz chronić swojego pupila, sprawdź także ten artykuł o obroży Foresto dla kota.

Usunięcie kleszcza – jak bezpiecznie wyciągnąć pasożyta?

Kleszcz u kota może zostać łatwo usunięty, o ile postępuje się według instrukcji. Uważaj na niebezpieczne, ale powtarzane mity! Usuniecie kleszcza, nie wymaga np. smarowania go tłuszczem. Przeciwnie takie praktyki są groźne i stwarzają większe ryzyko wystąpienia choroby odkleszczowej. Istnieje kilka teorii dotyczących tego, jak dokładnie powinno przebiegać wyciąganie pasożyta. Maja one jednak sporo punktów wspólnych.

Usuwanie kleszcza przez weterynarza u kota, a także powikłania, rozpoznawanie problemu i najważniejsze porady
Kleszcz u kota krok po kroku, czyli usuwanie, możliwe powikłania, rozpoznawianie i ochrona zwierząt przed kleszczem

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

  • Wyciąganie zaczynamy od założenia rękawiczek jednorazowych i zlokalizowania pasożyta. Wyjąć będzie można go używając specjalnych kleszczołapek lub pincety (najlepiej takiej o wąskiej końcówce).
  • Chwyć pasożyta przy użyciu wybranego sprzętu. A następnie delikatnie pociągnij. Istnieje jednak druga teoria mówiąca o wykręcaniu kleszcza lub delikatnym pociągnięciu i przekręceniu. Sprawdź zatem instrukcję dołączoną do urządzenia przeznaczonego do usuwania kleszcza.
  • Jeżeli główka kleszcza została w skórze kota należy ją usunąć. Można to zrobić przy użyciu pęsety lub jałowej igły. Pozostawienie jedynie niewielkiego fragmentu hypostosmu może podrażniać skórę, choć część badań donosi, że nie powoduje to zwiększenia ryzyka przeniesienia chorób odkleszczowych. Takie ryzyko wzrasta, gdy w ciele kota została większa część kleszcza.
  • Miejsce “po kleszczu” warto umyć wodą oraz zdezynfekować. U kotów użyć można np. alkoholu lub jodyny.
  • Zdezynfekuj kleszczołapki lub pincetę, a kleszcza zamknij w szczelnym pojemniczku. Możesz go przechować i oddać do badania, jeśli Twój kot będzie prezentował objawy chorób odkleszczowych.

Ugryzienie spowodować może obrzęk lub zaczerwienienie. Jest to rodzaj reakcji alergicznej, która powinna minąć w ciągu kilku dni!

Wybierzesz Foresto dla kota, a może wylewkę na kark? Nieważne! Pamiętaj, by kot zawsze był zabezpieczony przeciwkleszczowo!

ikona podziel się Przekaż dalej