Klatki dla papug – modele, wymiary, wyposażenie, ceny, porady
Klatki dla papug są niezbędnym elementem wyposażenia każdego ptaka. Jakiej wielkości powinna być klatka dla papugi? Jaka jest cena za klatki dla papug średnich, jak nimf i falistych? Jak powinny wyglądać duże woliery zarówno dla ar, jak i kanarków lub żako? Dowiedz się wszystkiego na temat modeli, wyposażenia i wymiarów klatek dla papug.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papugach.
Klatki dla papug – rodzaje
Popularne modele klatek dla papug
W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele różnych klatek dla papug. Charakteryzują się one nie tylko wielkością dopasowaną do poszczególnych gatunków papug, ale i materiałem wykonania. Ze względu na materiał właśnie, klatki dzielą się na dwie popularne kategorie. Pamiętaj o tym, że jedna i druga posiada swoje zarówno zalety, jak i wady.
- Klatka drewniana – zazwyczaj jest wykonana częściowo lub całkowicie z drewna. To idealna klatka dla papugi falistej bądź innych średnich i większych ptaków. Jej plusem jest bycie ekologiczną i naturalną. W dodatku, wolierę z drewna lepiej jest wpasować np. w otoczenie, zwłaszcza gdy decydujesz się na jej ustawienie w ogrodzie. Minusem drewnianych klatek jest konieczność konserwacji i stałego doglądania. Niestety, ale drewno jest podatne na pleśń i może się w nim wyhodować jakiś pasożyt.
- Klatka metalowa – przede wszystkim, są one tanie. A na pewno tańsze od drewnianych – choć te drugie można wybudować samemu. Metalowe klatki można zakupić w różnej wielkości bądź kształcie. Takie klatki często posiadają pomalowane farbą lub ocynkowane pręty. Może i są mniej widoczne, jednak ich podgryzanie może zaszkodzić ptakom. Niestety, mimo że łatwiej jest tę klatkę utrzymać w czystości, nie prezentuje się ona tak estetycznie jak drewniana.
Czy kształt klatki dla papug jest ważny?
Zastanawiasz się, ile żyją papugi faliste? Z reguły do 10 lat. Jednak, możesz wydłużyć ich życie, dzięki umiejętnemu dobraniu akcesoriów dla ptaka. Podstawą jest dobrze dobrana klatka dla papug falistych – podobnie zresztą, jak i dla innych gatunków papug. Klatka powinna być prostokątna, czyli tradycyjna. Jeżeli zachowasz kształt prostokąta w klatce każda duża, średnia czy mniejsza papuga będzie się po niej łatwiej i swobodniej poruszać. W dodatku, nie będą im przeszkadzać żadne przeszkody. Bardzo modne są klatki w kształcie domków ze skosami, jednak można takim kształtem zaburzyć funkcjonowanie papużce falistej. Aby nie głowić się, ile żyją papugi faliste, zapewnij im przestrzenną klatkę. Uwierz, że ona pomoże zachować jej prawidłowe zdrowie i kondycję.
Duże klatki pozwolą papudze na swobodne poruszanie się wewnątrz. Klatka powinna być dla ptaków nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Nie decyduj się więc na woliery z okrągłą podstawą. Taki kształt klatki dla papug wpływa na nie bardzo niekorzystnie. Żadne gatunki ptaków nie będą dobrze czuły się w okrągłej klatce, w której ciężko jest wykorzystać całą jej przestrzeń. Okrągłe klatki nie będą dobrym rozwiązaniem i mimo, że niektóre bywają tanie lub w dobrej cenie pojawia się czasem używana, daruj ją sobie. Postaw na prostokątną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat pokarmu dla papug.
Wielkość klatki dla papug – jaka powinna być?
Wielkość klatki zależna będzie od tego, na jaką papugę się zdecydujesz. Klatka powinna umożliwiać papudze swobodnie latać. A więc, duża będzie najlepszym rozwiązaniem. Generalnie, im większa woliera czy klatka, tym bardziej szczęśliwa będzie papuga. Swobodny lot umożliwia prawidłowo rozwijać się papugom. Jeżeli więc nie wypuszczasz swojej na przynajmniej kilka godzin na zewnątrz, powinieneś zapewnić jej jak największą przestrzeń do lotu w klatce. Wbrew pozorom klatka lepiej, gdy jest wyższa niż szersza. Hodowcy mówią nawet, że klatka dla nimf, kanarków czy papug falistych powinna być ok. pięć razy szersza niż wysokość papugi. Jakie więc są przykładowe wymiary klatki dla papug?
- Dla papugi falistej – 50 x 60 x 45 cm
- Dla papugi nimfy – 120 x 60 x 80 cm
Klatki nie powinno się wieszać wysoko ani umieszczać np. przy oknie, kaloryferze lub telewizorze. Warto poszukać ustronnego miejsca dla papugi, o ile jest to oczywiście możliwe. Możesz postawić klatkę przy ścianie jednak tak, by papuga czuła obecność domowników. Nie można zostawiać jej samej. Jeżeli nie możesz kupić dużej klatki, bo np. nie posiadasz wystarczająco miejsca w swoim domu, powinieneś pamiętać o wypuszczaniu papugi na kilka godzin z klatki.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Jaka powinna być klatka dla papugi? Cena klatek dla ptaków
Budowa klatki dla papug i jej wyposażenie
Niekiedy ciężko jest znaleźć dużą, gotową klatkę dla papugi. Można więc spróbować swoich sił i zbudować wolierę dla ptaków. W jaki sposób to zrobić? Skorzystaj z poniższej instrukcji:
- Stwórz zarys konstrukcji – w tym pomogą kątowniki. Do nich przyczepiaj koleje elementy, np. robiące za ściany.
- Zbuduj z siatki wolierowej część ścian i górę woliery. Im mniejsze oczka siatki w wolierze, tym lepiej!
- Wydziel przestrzeń w wolierze, która będzie zadaszona.
- Wyposaż wolierę w żerdź, drzewko, zabawki (np. huśtawkę czy liny), budkę lęgową, poidełko i karmnik.
W klatce, jak wyżej wspomnieliśmy, istotne jest wyposażenie. Musi być w niej żerdź, na której papuga będzie bawiła się, jadła, spała i siadała. Poza tym, istotne będzie poidełko, które można wetknąć między pręty, karmniki (zawsze o jeden więcej, niż jest ptaków), a także zabawki – istotne, zwłaszcza gdy papuga mieszka w klatce sama.
Czy warto zamiast klatki kupić wolierę dla papug?
Oczywiście, że tak! W wolierze papugi mogą korzystać nie tylko ze świeżego powietrza, ale i np. z różnych gadżetów imitujących ich naturalne środowisko. W wolierze często można spotkać wiele wiszących drabinek, sznurków, drążków oraz innych elementów z drewna. Woliera dla ptaków jest przede wszystkim o wiele większa niż zwykła metalowa klatka. Tym samym, umożliwia swobodniejsze latanie ptakom.
Aby jednak prawidłowo móc dobrać wolierę do konkretnej papugi lub wielu papug, nie powinna być najważniejsza jej cena. Zwróć uwagę głównie na gatunki papug – inna woliera będzie dla dużych, a jeszcze inna dla mniejszych papużek. Pamiętaj tez o liczbie papug, która ma mieszkać w wolierze, ich wielkości oraz swoim przeznaczenia czy kierunku hodowli ptaków. Warto napomknąć, że z wolier chętnie korzystają hodowcy papug, którzy zajmują się profesjonalną hodowlą. Woliera ułatwia bowiem socjalizację i zapewnia trochę lepsze życie papugom, wpływając jednocześnie korzystnie na sukcesy właściciel hodowli. Jeżeli nie możesz jej wybudować lub nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na nową, używana też będzie dobra.
Woliera czy metalowa klatka dla papugi?
Wszystko zależy od budżetu, posiadanego miejsca i celu, w jakim chcesz hodować papugę. Ważne są też gatunki ptaków, które chcesz mieć – jedne wymagają bowiem mniej, a inne więcej przestrzeni. Woliera na pewno zapewni papugom więcej miejsca i dostępu do naturalnych elementów czy świeżego powietrza – jeśli jest zewnętrzna. Jednak, jest droga, a też nie każdy będzie umiał ją zbudować.
Klatki dla papug to dobre rozwiązanie do domu. Można kupić ją w różnych wzorach, kolorach i kształtach. Klatkę łatwo się czyści, a jest koszt zależny jest od wielkości i producenta. Średnia cena klatki dla papugi to ok. 200 zł.