Klatka dla królika – wyjaśniamy, jak wybrać optymalną klatkę
Królik to obecnie jeden z popularnych domowych pupili. Te zwierzęta futerkowe zaskarbiły sobie uczucia ludzi swoim słodkim wyglądem i miłym charakterem. Decydując się na zakup królika, trzeba jednak znać jego potrzeby i wybrać odpowiednią klatkę. Czy dwupiętrowa klatka to dobry pomysł? Czy istnieje klatka przenośna? Jakie wyposażenie jest niezbędne? Sprawdź, jak nie popełnić błędu kupując klatkę i jakie wymiary musi mieć dom dla dwóch miniaturek!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Królik – najważniejsze informacje
Jak długo żyją króliki?
Długość życia królików domowych waha się od 8 do 14 lat. Różne rasy cechują się jednak odmienną długością życia, które w uogólnieniu jest krótsze w przypadku dużego królika i dłuższe u królików miniaturowych.
Małego króliczka warto zaszczepić przeciwko chorobom zakaźnym (mysomatozie i pomorowi) oraz stosować regularne odrobaczenia. Te czynności profilaktyczne zdecydowanie mogą przedłużyć życie zwierzątka, chroniąc je przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Bardzo ważnym elementem wpływającym na zdrowie królika jest jego żywienie. Podstawą piramidy żywieniowej jest siano oraz trawa. Ponadto w diecie królika nie może zabraknąć gałązek, świeżych i suszonych ziół, a także warzyw. Owoce natomiast powinny stanowić rodzaj przekąski i miłej nagrody. Chcąc zadbać o wydłużenie wspólnego czasu, należy sięgać po produkty przeznaczone i bezpieczne dla królików, czyli inaczej ekologiczne. Niestety tanie karmy często nie spełniają wszystkich potrzeb królika, a nawet zawierają niekorzystne dla nich składniki. Dla miniaturek szkodliwa jest sól, a także kaloryczne dropsy oraz ciasteczka. W diecie króliczka niepotrzebny jest także chleb, bułki, czy zbyt dużej ilości lucerny. Warto sprawdzać skład produktów i nauczyć się wybierać mądrze!
Czego potrzebuje królik w domu?
Zachowanie królików domowych to adaptacja naturalnych zachowań tych zwierząt. U królików występuje wielka potrzeba kopania oraz ruchu. W klatce króliczek nie może spożytkować całej swojej energii, dlatego potrzebuje czasu poza nią.
U tego gatunku występuje także skłonność do gryzienia różnych przedmiotów. Konieczne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, jeśli króliczek będzie mógł się po nim swobodnie poruszać. Zabezpieczenie kabli oraz wartościowych przedmiotów to niezbędne minimum. Dodatkowo pamiętać należy o chowaniu foliowych reklamówek, naczyń oraz kupowaniu tylko nietoksycznych roślin.
Zanim kupimy klatkę i opuścimy z nią sklep zoologiczny, konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca wśród domowych kącików. Klatka dla królika powinna zostać umieszczona z dala od domowego chaosu, czyli popularnych szklaków komunikacyjnych. Nie powinien być jednak zapomniany w odległym kącie. Króliki chcą być częścią “stada”. Lubią także swoje towarzystwo, dlatego dobrym rozwiązaniem jest większa klatka dla dwóch królików.
Chcąc przewozić królika, warto zainwestować w transporter. Nie jest to “przenośna” klatka, a jedynie sposób na krótkotrwałe przemieszczanie zwierzęcia np. do weterynarza. Skorzystać można np. z modeli dla kotów.
Klatka dla królika - czego potrzebuje królik?
Klatka dla królika - wymiary i typy klatek dla królików
Wybór rozmiaru klatki zależy od królika. Klatki odpowiednie dla miniaturek nie sprawdzą się w przypadku dużego królika, a zupełnie inne wymiary obowiązują dla dwóch zwierzątek. Nawet dla miniaturek nie nadaje się jednak klatka dla chomika. Minimalne wymiary dla królików miniaturowych to 100cm x 50cm (i 40 cm wysokości). W przypadku dwóch zwierzątek mowa o minimalnej wielkości 140cm x 70 cm, która powinna być jednak dużo większa. Im więcej miejsca, tym bowiem lepiej.
Odpowiednia klatka dla królika musi być dodatkowo trwała, odporna na warunki atmosferyczne i komfortowa. Dla przyszłego opiekuna istotna powinna być także łatwość czyszczenia. Niektóre modele wzbogacone są o wybiegi, które są bardzo istotnym elementem dobrostanu królików.
Wybierając model dla swojego pupila, warto zdecydować się na ten o plastikowej podstawie, która jest bezpieczna dla królików, a jednocześnie łatwa w utrzymaniu. Zdarzają się także modele z dnem z drutu ułożonego w kratkę. Nie są one jednak bezpieczne dla zwierząt, stwarzają bowiem ryzyko uszkodzeń mechanicznych łap. Dysponując taką klatką lepiej położyć na kratkowane dno grubą tekturę lub dywanik.
Do wyboru są także modele z różnie umiejscowionym wyjściem. Zarówno to zlokalizowane z boku, jak i na górze klatki jest dobrym rozwiązaniem. Osoby, które planują pozwalać zwierzątku na swobodne wchodzenie i wychodzenie, zdecydowanie powinny jednak wybrać tą z otworem na boku. Coraz większą popularnością cieszą się także klatki drewniane, w których można utrzymywać króliki na zewnątrz. Muszą być one jednak odpowiednio docieplone, by zapewnić zwierzętom komfort przy różnych warunkach pogodowych. Warto wspomnieć także, że klatka dla królika może być dwupiętrowa.
Królików nie wolno trzymać w akwariach, gdyż nie ma w nich odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dodatkowo może powstawać w nich pleśń, a ponieważ są one zwykle mało poręczne trudno je dokładnie umyć i zdezynfekować.
Oprócz klatki rozwiązaniem jest także kojec lub kącik z kuwetą i miejscem do spania dla zwierzątka “wolnowybiegowego”. Kojec to dobre rozwiązanie dla większych królików. Jego zaletą jest możliwość dopasowania rozmiarów do pomieszczenia. Decydując się na taki zakup, warto zainwestować w dość wysokie modele, by króliki nie mogły z niego wyskoczyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zrobić klatkę dla królika?
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Klatki z wyposażeniem
Idealna klatka dla królika powinna być z wyposażeniem, które obejmuje:
- poidło,
- pojemnik na siano,
- miseczkę,
- kuwetę,
- zabawki.
Poidło powinno być funkcjonalne i łatwe do czyszczenia. W przypadku zwierząt futerkowych lepiej sprawdzają się poidła niż małe miseczki, które szybko ulegają zanieczyszczeniu. Miseczki wymagałyby mycia oraz częstszych zmian wody.
Umysł domowego króliczka potrzebuje stymulacji środowiska! Klatka dla królika jest dla niego najfajniejsza, gdy wypełniona jest kolorowymi zabawkami i opcjami różnych zajęć. Klatka dla królików, która zawiera tylko minimum, nie będzie wystarczająca, aby twój królik był szczęśliwy.
Króliki zwykle wybierają jedno miejsce, które wykorzystują do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Najlepiej umieścić kuwetę właśnie w tym miejscu. Wybierając kuwetę, trzeba zwrócić uwagę na:
- wytrzymałość,
- łatwość czyszczenia,
- rozmiar,
- wysokość boków.
Większe rasy królików dobrze sobie radzą z większymi kuwetami, ale dla miniaturek są one nieodpowiednie.
W kwestii wyposażenia można wspomnieć także o ściółce. Wiele osób decyduje się na używanie trocin, które wcale nie są korzystne dla królika. Mogą one pylić, a nawet dostać się do oka lub powodować problemy dermatologiczne. W części, w której królik wypoczywa lepiej zastosować miękkie dywaniki lub siano. Kuwetę można wypełnić natomiast różnego rodzaju żwirami. Część z nich jest zapachowa, ale nie każdy zwierzak toleruje każdy zapach. Czasem konieczne jest poszukiwanie odpowiedniego żwirku metodą prób i błędów.
Podsumowując, idealna klatka dla królika powinna być:
- duża,
- bezpieczna,
- łatwa w czyszczeniu,
- trwała,
- mieć duże (boczne) drzwiczki,
- być odporna na czynniki środowiska.
Ile kosztuje klatka dla królika? Jak zrobić klatkę?
Tanie klatki dla domowych królików znaleźć można na lokalnych grupach i portalach internetowych służących do sprzedaży rzeczy używanych. Zakup klatki z drugiej ręki to świetny pomysł, gdy niska cena jest ważnym kryterium wyboru. Można wtedy pozwolić sobie na lepszy i większy model w cenie nowego produktu o gorszej jakości.
Cena nowych klatek potrafi być duża, choć wszystko zależy od modelu i miejsca zakupu. Sklep sklepowi nierówny, dlatego warto poszukiwać okazji. Od czasu do czasu trafia się duża wyprzedaż. W ogólnym ujęciu klatki kosztują od 100 do 700 złotych. Klatki przeznaczone na zewnątrz oraz do domu miewają dodatkowo wybiegi. Cena takich wariantów wynosi około 600 złotych.
Każdy sklep zachwala swoje produkty, ale klatkę dla królika można zrobić samemu. Kosztuje to trochę mniej pieniędzy i więcej wysiłku. Nie jest to bardzo tanie rozwiązanie, ale samodzielnie wykonana klatka z wyposażeniem i wybiegiem to wielka satysfakcja.
Klatki dla królików, które umieszczamy na zewnątrz, muszą być zlokalizowane w miejscach zacienionych np. pod drzewami. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba także rozważyć zagrożenie ze strony drapieżników i wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia.
Bez Względu na model klatki należy pamiętać, że królik potrzebuje ruchu i zabawy. Kilka godzin dziennie na wybiegu to ważny element dbania o jego dobrostan.