Klatka dla fretki – rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Hodowanie fretek w domu staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Fretka domowa to bowiem bardzo inteligentne i przyjazne zwierzę, posiadające niezwykle ciekawy charakter. Zanim jednak zdecydujesz się na jej hodowanie warto dowiedzieć się, która klatka dla fretki będzie najlepsza. Jak wybrać najbardziej odpowiednią klatkę dla tego sympatycznego zwierzaka? Jakie powinna mieć wymiary, by domowa fretka czuła się w niej dobrze? Oto ważne informacje na temat odpowiedniej klatki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach futerkowych.
Klatka dla fretki krok po kroku
Którą klatkę dla fretki wybrać?
Tchórzofretki są bardzo aktywnymi zwierzątkami, wymagającymi sporo miejsca na poruszanie się. Zatem, idealne wymiary klatki to przynajmniej 80 x 45 cm, zaś wysokość klatki powinna mieć przynajmniej 50 cm. Niestety, ale nie powinno się kupować fretkom mniejszej wymiarowo klatki – gdyż będą one wówczas zdecydowanie za małe na tak ruchliwe zwierzątka. Rzecz jasna, wymiar klatki powinno się zwiększać odpowiednio do ilości zwierzątek, które chcesz w niej trzymać. Cena klatki będzie zwiększać się wraz ze zwiększaniem się rozmiaru klatki.
Klatkę trzeba umiejscowić z dala od słońca, ale też od telewizora. W środku zaś powinno się umieścić kilka gadżetów, które będą potrzebne fretkom do rozwijania się, spania, odpoczywania i spędzania czasu w kreatywny sposób. Ważne też, by pręty w klatce były możliwie blisko siebie – jednak na tyle szeroko, by mogło do klatki swobodnie wlatywać powietrze. Nie warto kupować klatek plastikowych czy szklanych, a np. metalową. Trzeba tylko pamiętać o tym, by przyjrzeć się malowanym elementom – powinny być wolne od toksycznych farb, by zwierzak przypadkowo nie zachorował przez nie.
Sama klatka może mieć niemal dowolny kształt – zatem, może być jedno lub wielopoziomowa. Przy czym ten drugi rodzaj znacznie mocniej będzie stymulował rozwijanie się tchórzofretki i zapewni jej sporo miejsce zarówno na zabawę, jak i odpoczynek.
Jakie zabawki powinna mieć fretka?
Wiesz już, ile żyje fretka – jest to zazwyczaj między 5 a nawet 10 lat. Zatem, to bardzo długi czas. Żeby tchórzofretka mogła jednak żyć w spokoju i szczęściu, warto będzie jej zapewnić dużo zabawek! Dzięki nim zwierzątko będzie stale w ruchu – czego bardzo potrzebuje. Zabawki dostarczą też fretce wiele innych bodźców, pozwalając ćwiczyć inteligencję i zajmować wolny czas w kreatywny dość sposób. Fretka, która nie będzie miała zabawek, na pewno szybko popadnie w depresję, gdyż będzie nieszczęśliwa.
Fretki uwielbiają polować, kopać czy drążyć tunele. Warto więc zakupić im zabawki na sznurku, na baterie, klasyczne i nakręcane, a także piórka dla kotów. Dzięki takim zabawkom z całą pewnością zaspokoisz instynkt łowczy fretki i sprawisz, ze będzie bardzo szczęśliwa. Możesz im również kupić pojemnik do kopania, a także zestawy tuneli do klatki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klatkach dla zwierząt.
Polecane karmy dla psa - super ceny!
Klatka dla fretek
Która klatka dla fretki będzie najlepsza?
Ile kosztuje klatka dla fretki? No cóż, jej cena będzie na pewno o wiele droższa niż samo zwierzę. Ciężko będzie zrobić odpowiednią dla fretek klatkę samodzielnie, więc jej kupno to rozsądniejsza opcja – musisz jednak liczyć się z kosztem rzędu od 500 do nawet 1500 zł! Oczywiście, najlepszą opcją będzie piętrowa klatka – będąca bardziej funkcjonalną i większą. Klatka powinna mieć możliwie duże drzwiczki i najlepiej wysuwaną kuwetę, którą możesz posprzątać bez otwierania. Podczas kupna klatki ważne jest, by pamiętać o kilku czynnikach. Według nich powinno się dobrać idealną klatkę, w której będzie żyła fretka domowa:
- stabilność półek,
- kółka,
- wysuwana kuweta,
- odpowiednie odstępy między pręcikami,
- duże drzwiczki,
- układ prętów,
- wyjście bez drabinki,
- dobre zamykanie drzwi do klatki.
Jeżeli chodzi o odstępy i układ pręcików, powinny mieć one od 0,7 cm do 2,5 cm – po to, by zapewniony był dobry przepływ powietrza, ale też niemożliwość ucieknięcia fretki z klatki. Układ pręcików powinien być zaś pionowy. Drzwi powinny mieć wymiary ok. 30 cm x 35 cm, by mieć łatwy dostęp do środka klatki. Dobre będzie też wyjście bez drabinki, które umożliwi samodzielne wchodzenie i wychodzenie fretki z klatki. Pamiętaj, że gdy fretka bowiem sama otworzy sobie drzwi, to może przypadkowo wypaść z klatki i narazić się na niepotrzebny uraz ciała! Warto więc, by drzwiczki były możliwie przy podłodze. Im większa będzie klatka, tym na pewno większy będzie komfort dla żyjących w niej fretek. Trzeba też pamiętać o tym, że fretkę należy z klatki możliwie często wypuszczać, bo zwierzątko musi się wybiegać również poza nią.
Pamiętaj, że…
Warto, by klatka wyposażona była kółka – wówczas łatwiej jest ją transportować niż „szarpać się” z dźwiganiem klatki wraz z całym osprzętowaniem. Warto także zainwestować w klatkę ze stabilnymi półkami – takimi, które nie wyłamią się bądź nie zmienią swojego kształtu pod wpływem ciężaru fretki. Bezpieczna klatka i jej wnętrze jest konieczna, by zapewnić zdrowie zwierzakowi a także po to, by domowa fretka czuła się w klatce jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie.