Kirysek Sterby corydoras sterbai - ryba słodsza niż piskorek

Nie ma w świecie akwarystyki nic słodszego niż kirysek sterby (Corydoras sterbai). Jest w kropeczki, ma pomarańczowe płetwy i pyszczek zwieńczony czterema wąsikami. Kiedy śmiga z towarzyszami po zbiorniku, każdy akwarysta musi się uśmiechnąć.

To ryby przydenne aktywne w ciągu dnia, więc nie chowają się pod ozdoby, ale śmiało pływają w ławicy. Kiedy nie są w towarzystwie dużych ryb, mogą nawet wybierać się na wycieczki w środkowe partie zbiornika, choć robią to dość rzadko.

Są to ryby stosunkowo małe, bo dorastają do 6 cm i wyjątkowo pokojowo nastawione do swojego i każdego innego gatunku ryby. Ich towarzyszem może być i piskorek (Pangio  khulii), neon zielony, bystrzyk błękitny i badis błękitnopłetwy (Badis badis). Co prawda kirysek pigmej jest dla nich za mały, ale z żadną z powyżej wymienionych ryb, kirysek sterby nie stworzy ławicy. Do tego potrzebuje wyłącznie inne kiryski sterby.

Sterby corydoras sterbai i naturalna dieta

Kirys i naturalne środowisko

Naturalnym środowiskiem kirysków sterby jest Amazonka. To rzeka, w której bardzo dużo się dzieje, bo nie dość, że jest wielka sama w sobie, to jeszcze okresowo zalewa okoliczne partie lądu. Niesie z prądem mnóstwo materii organicznej i woda może mieć odczyn mocno kwaśny na poziomie 5 pH.

Kirysek sterby lubi prąd wody, ale nie tak duży, jak otosek, czy cudaczek. Ponadto znalazł sobie sposób na przetrwanie, gdy woda opuszcza znaczne tereny zalewowe. Dzięki temu, że wykorzystuje powietrze atmosferyczne do oddychania, może przetrwać sezon suszy, czyli niskiego poziomu stojącej wody.

Dno zalewów ich naturalnego środowiska jest przebogate. Są tam liście, które opadły z drzew, korzenie, rośliny, muł, a co najważniejsze – często drobny piasek, który przeczesują w poszukiwaniu jedzenia. To środowisko, które mocno się zmienia w zależności od pory roku.

Wymagania akwariowe

Minimalny zbiornik dla Corydoras sterbai powinien mieć długość 50 cm i zdecydowanie najlepiej zainwestować w powierzchnię dna kosztem wysokości. Piasek jest podstawowym i najważniejszym elementem wystroju. Jego granulacja powinna być taka, żeby było widać kamyczki, ale w najmniejszym wydaniu, jakie może być. Taki, który się „przelewa”  i nie widać w nim kamyczków, będzie nieustannie unoszony przez ryby i osadzi się na całym wystroju.

Kirys jest cudowny w utrzymaniu, bo nie uszkadza roślin, nie kopie norek w podłożu i na dodatek jest tak skuteczny w oczyszczaniu roślin z glonów, jak kosiarka. Nie oznacza to, że należy go włożyć do akwarium, żeby wyjadał glony, bo jest wrażliwy pod kątem jedzenia zepsutych resztek z dna.

Kiryski mogą być w akwarium średnio zarośniętym, z pozostawioną plażą na środku, gdzie chętnie spędzają czas, gdy nie są płoszone przez inne ryby. Korzenie są cudownym dodatkiem nie tylko wystroju, ale też diety. Przy okazji ryby utrzymują je w czystości, usuwając zewnętrzne pylące elementy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli kiryska spiżowego?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Jakie są odmiany kierysków, jakie warunki w akwarium stworzyć kieryskowi, jak wyglądają kieryski, czy kierysek sterby jest agresywną rybą
Jakie jest naturalne środowisko kieryska sterby, ile kosztuje kierysek sterby i gdzie kupić kieryska sterby

Przystępna cena kiryska Sterby

Jeżeli planujemy zakup kiryska sterby, to możemy nastawić się na to, że jego cena nie będzie wygórowana. Kirysek pigmej to średnia półka cenowa, a do najwyższych należą rzadsze odmiany takie jak laser gold czy gatunek Corydoras parallelus.

Cena nie musi wskazywać na trudność w utrzymaniu, ale z pewnością dzikie gatunki będą bardziej wymagające, niż te hodowane od wielu lat. Każdy kirysek powinien być trzymany w grupie minimum 6 sztuk, więc trzeba zaplanować duży wydatek, jeżeli chcemy mniej popularną rybę.

Niezależnie, czy ma to być kirysek pigmej, sterby, czy parallelus, przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy jego obwód jest okrągły. Jeżeli pomiędzy płetwą grzbietową a piersiową jest linia prosta, a nie zaokrąglona, to zaczekajmy na inne kiryski, bo te nie jadły od dawna.

Spokojna towarzyska rybka

Głodna niszczuka krokodyla

Corydoras sterbai nie jest wymagający wobec towarzystwa. Czy to piskorek, czy neon zielony, bystrzyk błękitny, czy badis błękitnopłetwy (Badis badis), wszystkich zaakceptuje i nie pogryzie. Bardziej należy zwrócić uwagę na ryby, które jego mogą zjeść. Niszczuka krokodyla miałaby ciężkie chwile, próbując go połknąć.

Ze względu na pokojowe usposobienie kirysków, lepiej nie mieszać ich z takimi rybami jak bocje, czy labeo. Na środkowej części zbiornika możemy dać ryby ławicowe, ale w małych akwariach pielęgnice odpadają, bo będą przeganiały kiryski z miejsca gniazdowania.

Ważne jest też to, żeby nie było za dużych dysproporcji pomiędzy wielkościami ryb. Umieszczenie 12 cm pokojowo nastawionej ryby ławicowej innego gatunku spowoduje, że nie uświadczymy kirysków na plaży za często. Lepiej postawić na mniejsze, ale liczniejsze gatunki.

Kirysek Sterby - dieta jest najważniejsza

Corydoras sterbai należy karmić z należytą starannością. W większości akwariów jedzą to, czym pogardzą inne ryby, ale jeżeli wasz kirys zaczął chudnąć i tracić kolory, to już wiecie dlaczego. W naturze, owady to trochę ponad 50% ich diety. Reszta to glony, martwe resztki roślin, okrzemki, detrytus i inne drobności, które znajdują w podłożu.

W akwarium mamy jałowe dno (nawet najżyźniejsze podłoże jest jałowe w stosunku do naturalnego), więc brakuje im tych dodatków. Jeżeli nie będziemy podawać pokarmu roślinnego jako dodatku, wyjałowią sobie florę bakteryjną i zachorują na cokolwiek, niekoniecznie coś ewidentnie związanego z przewodem pokarmowym.

Może niszczuka krokodyla nie będzie najlepszym towarzyszem, ale kiedy mamy w akwarium takie ryby, jak piskorek, neon zielony, bystrzyk błękitny, czy badis błękitnopłetwy (Badis badis), to kirysek sterby może być uroczym dodatkiem do zestawu, jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki i dietę.

ikona podziel się Przekaż dalej