Popularny albinos

Kirysek albinos to biała z czerwonymi oczami odmiana kiryska. Może to być Corydoras aeneus lub paleatus w zależności od tego, który gatunek był hodowany, żeby otrzymać bezbarwne formy. Kirysek albinos nie występuje w naturze i powstał wyłącznie w wyniku hodowli.

Można go dostać praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym, czy zoologicznym. Przeważnie jest trzymany z kiryskami o pierwotnym szarym ubarwieniu. Kirysek albinos może być całkiem biały lub lekko różowy. Niektóre są bardziej błyszczące, a inne całkiem matowe.

Ich wielkość może się różnić, jednak przeważnie dorastają do 7 cm. Samice są większe od samców i bardziej masywne. Tym bardziej w okresie tarła, gdy mają wyraźnie zaokrąglone brzuszki. Wszystkie kiryski mają specyficzne malutkie wąsiki po bokach pyska.

Opis białej rybki

Łagodne usposobienie kiryska

Istnieją także czarne odmiany kiryska Corydoras aeneus, które mają ciemno – czekoladowy kolor na całym ciele. Także wyjątkowo ładne są świecące rybki akwariowe kiryski laser gold ze złotą pręgą biegnącą wzdłuż linii bocznej.

Wracając do odmiany albinotycznej, to wymagania ma takie same jak standardowa. Akwarium powinno mieć co najmniej 50 litrów do utrzymania ławicy sześciu rybek. Nie należy trzymać kirysków pojedynczo, bo staną się nieśmiałe i przestaną pływać po akwarium w ciągu dnia.

Nie można zaprzeczyć, że te ryby są rewelacyjne w sprzątaniu akwarium. Wyszperają każdą niedojedzoną granulkę, wyskubią glony z roślin, przetrzepią wierzchnią warstwę podłoża lepiej, niż odmulacz. Jednak nie można ich traktować jak zastępstwo regularnego sprzątania. Wszystko, co zjada kirys, wcześniej czy później wydali, a to już musi posprzątać akwarysta.

Sum akwariowy w skali mikro ma tę doskonałą zaletę, że nie jest agresywny. Jego spokojne usposobienie predysponuje go do pływania z innymi gatunkami ryb w akwarium towarzyskim. Samce nie gryzą się między sobą, a także nie atakują innych gatunków. Nie powinny być więc trzymane z takimi rybami jak bocje, labeo, czy duże sumy, bo będą odganiane od jedzenia i najlepszych miejsc w zbiorniku. Jeżeli opis ryby wskazuje, że jest terytorialna, to nie nadaje się do dzielenia małego akwarium z kiryskiem.

Wymagania kirysków albinosów

Nawet najmniejszy sum akwariowy, taki jak kirys, ma swoje wąsiki. Starajmy się sprawdzać, czy nie są aby krótsze niż zwykle lub za bardzo białe. Gdy w akwarium jest problem z higieną, często kiryskowe wąsiki ucierpią na tym jako pierwsze. Zarówno Corydoras aeneus, jak i corydoras paleatus powinny mieć na tyle zadbane dno o drobnych kamyczkach, żeby nie kaleczyć się przy jedzeniu.

Dieta dla tych ryb musi zawierać elementy roślinne, bo inaczej kiryski zaczną chorować. Najlepsza będzie gotowa karma dla ryb roślinożernych na tyle twarda, żeby dać im czas na „obieranie” granulek, a nie natychmiastowe zjedzenie. Nie powinny przyjmować na raz dużych ilości, więc im częściej karmione w małych ilościach, tym lepiej.

Kirysek albinos przy dnie, skąd nazwa kirysek albinos, gdzie można kupić kiryska albinosa i jakie warunki do życia musi mieć kirysek albinos
Jakie jest pochodzenie kiryska albinosa i jak wyglądają warunki naturalne, w których żyje kirysek albinos

Bardziej stosuje się taką zasadę przy akwarium jednogatunkowym, bo gdy nasz sum akwariowy konkuruje z prystelką, zwinnikiem, czy szczupieńczykiem, to bardzo trudno o regularne karmienie w równych porcjach. Po jakimś czasie ryby środkowej części akwarium wyglądają jak rozdymki, a kiryski są ciągle chude. Przez spokojne usposobienie rzadko podpływają do góry walczyć o kąsek dla siebie.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Cena i rozmnażanie odmian

Rozmnażanie kirysów nie wymaga spełnienia jakiś szczególnych warunków. Oczywiście im rzadsze odmiany (jak świecące rybki akwariowe  kiryski laser gold), tym trudniej otrzymać ich potomstwo. Jednak zaloty tych ryb nie kończą się to stresem dla całego akwarium, bo wyglądają w taki sposób, że para samców goni samicę i gdy już czas będzie odpowiedni, to samica wyrzuca jajeczka zapłodnione przez samców.

Najlepiej do rozmnażania dodać im wody demineralizowanej, obniżyć pH do 6 i dorzucić garbników z uschniętych liści lub szyszek olchy. Dodatkowo obniżyć temperaturę do 23 stopni i zrobić dużą podmianę. To będzie dla nich sygnał, że nastał moment na przedłużenie gatunku. Informacje na temat rozmnażania rzadszych odmian są dość skąpe, ale przy obniżeniu temperatury, miękkiej wodzie i odłowieniu ikry, zanim dorosłe ją wyjedzą (lub stworzeniem akwarium tarliskowego), wszystko powinno się udać.

Tak, jak cena standardowego kiryska jest niska (bo nie przekracza 6 zł), tak odmiany, które nie są popularne, mogą kosztować nawet 30 zł za sztukę. Jeżeli uda nam się takie ryby rozmnożyć, to chętnych będzie pod dostatkiem… dopóki nie spowszednieją. Wówczas cena ostro spadnie w dół. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli kiryska panda?

Kirysek albinos - informacje o albinosie

Podstawowe informacje o kirysku albinosie pokrywają się z innymi odmianami. Jednak gdy wybieramy te ryby, pamiętajmy, że są potomstwem małej ilości osobników. Sprawdźmy więc, czy kupowane sztuki nie mają krzywego ciała, widocznych deformacji płetw, czy ogona. Zdarza się to częściej niż w podstawowej formie Corydoras aeneus.

Opis wymagań to punkt wyjścia do jego utrzymania. Natomiast decyzja o zapewnieniu mu plaży z drobnego piasku, roślin i korzeni, będzie w dużej mierze wpływało na długowieczność ryby i jej dobry stan zdrowia. To, że kirysek może przetrwać wiele, nigdy nie powinno stanowić wymówki do utrzymywania go w brudnej wodzie.

Sprytny kirysek sam nam też da do zrozumienia, że coś jest nie tak, bo gdy zacznie często podpływać do tafli wody, żeby łapać powietrze, to lepiej wyczyśćmy filtr lub zróbmy podmianę. Są takie standardy, które nawet kiryskowi się należą, choćby najbardziej popularnemu.

ikona podziel się Przekaż dalej