Zęby psa i kota – najważniejsze informacje

Szczenięta mają 28 zębów mlecznych, a zwierzęta dorosłe 42 zęby stałe. Dla porównania kocięta mają 26 zębów mlecznych, a dorosłe koty 30 zębów. W uzębieniu zwierząt występują:

  • siekacze (jedynki, dwójki i trójki)
  • kły,
  • zęby przedtrzonowe,
  • zęby trzonowe (tylko w uzębieniu stałym).

Psy używają swoich zębów trochę inaczej niż ludzie. Największe różnice stanowią długie i spiczaste kły, które używane są do chwytania, podnoszenia, ciągnięcia i potencjalnie także do obrony. U czworonogów występują również duże zęby tylne zaprojektowane tak, aby zapewnić działanie tnące oraz miażdżące.

Jama ustna psa nie służy mu tylko do pobierania pokarmu. Ślina oraz zianie pozwala mu ograniczyć “przegrzanie” organizmu. Pamiętaj, że udar cieplny u psa objawia się m.in. intensywnym dyszeniem oraz ślinieniem.

Czyszczenie uszu u psa wydaje Ci się naturalne, prawda? Czy tak samo jest z myciem zębów? Wielu opiekunów nie ma świadomości, że psie zęby należy myć, by były zdrowe i służyły czworonogowi przez całe życie. Brak higieny doprowadzi bowiem do nagromadzenia kamienia nazębnego oraz chorób dziąseł, co negatywnie wpływanie nie tylko na komfort jedzenia, ale na cały organizm Twojego pupila.

Wypadanie zębów u psa i kota

Kiedy wypadają mleczaki?

Szczenięta zaczynają ząbkować około 3 tygodnia, a po około 6 tygodniach wyrzynają się wszystkie zęby mleczne. Pojawiają się one w konkretnej kolejności. Pierwsze wyrzynają się siekacze i kły, a następnie przedtrzonowce. U młodych zwierząt nie ma trzonowców.

Około 12 tygodnia życia psa zęby mleczne zaczynają wypadać, a ich miejsce powoli zastępują zęby stałe. W tym czasie u Twojego pupila występuje tak zwane uzębienie mieszane. Osobniki w wieku 6 miesięcy zwykle mają już wszystkie zęby stałe.

U kociąt, u których cały proces ząbkowania przebiega bardzo szybko. Wymiana zębów na stałe rozpoczyna się w wieku około 10 tygodni i kończy przed 6 miesiącem życia. Tak samo, jak u psów pierwsze pojawiają się stałe siekacze.

Proces wymiany zębów następuje przez ucisk zawiązków zębów stałych na korzenie mleczaków. W ten sposób dochodzi do zaburzeń w odżywianiu, resorpcji i wyparcia zębów mlecznych. Ten sposób wymiany uzębienia określa się jako wymiana pionowa i jest charakterystyczny dla większości ssaków.

Jak określić wiek psa na podstawie wymiany zębów mlecznych?

Termin wymiany poszczególnych rodzajów zębów został określony przez różnych naukowców. Kolejność wyrzynania się zębów stałych jest taka sama, choć niektóre teorie różnią się w niewielkim stopniu przypisanym czasem wyrzynania kolejnych zębów. W uogólnieniu w psów wygląda to w następujący sposób:

  • siekacze w 3-4 miesiącu,
  • kły w 4-6 miesiącu,
  • pierwszy przedtrzonowiec w 4-6 miesiącu,
  • przedtrzonowiec drugi, trzeci i czwarty w 4-6 miesiącu,
  • trzonowiec pierwszy w 5-7 miesiącu (wg innych teorii trochę wcześniej)
  • trzonowiec drugi w 5-7 miesiącu (wg innych obserwacji około 5-6 miesiąca)
  • trzonowiec trzeci w 5-7 miesiącu.

Zęby mleczne można odróżnić od stałych, gdyż są one delikatniejsze, mniejsze oraz “ostrzejsze”.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dłonie człowieka rozchylające wargi psa, oglądanie psich zębów, czy udać się z psem do weterynarza, kiedy wypadają zęby
W jakim wieku psu wypadają zęby i jak wygląda proces wypadania zębów u psów i kotów, jak dbać o mleczaki czworonogów

Wypadanie zębów – jak przetrwać trudny czas?

Objawy wymiany zębów mlecznych na stałe

Pierwszym objawem wskazującym na ząbkowanie jest żucie. Wszystkie psy to lubią, ale jeśli zauważysz, że szczeniak wykazuje wyraźny wzrost zainteresowania żuciem, może to oznaczać, że nadszedł czas ząbkowania. W niektórych sytuacjach zaczną one przeżuwać bardzo różne przedmioty, co może stać się problemem. Inny objaw to częste i zwiększone ślinienie się.

Ból w obrębie jamy ustnej wpływa także na ilość spożywanej karmy oraz sposób jedzenia. Kiedy szczeniak ząbkuje, bolesność jamy ustnej nasila się, dlatego Twój pupil może jeść wolniej, a niektóre zwierzęta mogą odmówić spożywania posiłków. W takim przypadku warto podawać mu miękkie pokarmy przeznaczone dla szczeniąt. Zwróć uwagę, że małe psy, które ząbkują, mają tendencję do skomlenia podczas żucia zabawek lub w trakcie jedzenia.

Chcąc przekonać się, czy naprawdę nadszedł czas wymiany zębów, unieś wargi szczeniaka. Najprawdopodobniej zobaczysz krwawiące, czerwone lub spuchnięte dziąsła. Sprawdź także ten artykuł o przetrwałych zębach mlecznych u psa i kota.

Jak złagodzić ból podczas wyrzynania zębów mlecznych i zębów stałych?

Szczenięta w czasie wymiany zębów mają tendencję do żucia prawie wszystkiego, co często powoduje problemy w relacji psie-opiekun. Dodatkowo niektóre przedmioty mogą spowodować niedrożność przewodu pokarmowego lub perforacje jelit, co wymaga operacji i może zagrażać życiu czworonoga.

Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii I porozmawiaj o tym, które zabawki do żucia są najbezpieczniejsze dla Twojego szczeniaka. Większość lekarzy specjalizujących się w stomatologii (i nie tylko) odradza szczeniętom i psim seniorom przeżuwanie twardych gryzaków np. takich z poroży jelenia.

Chcąc złagodzić ból oraz obrzęk dziąseł możesz zaoferować swojemu psa mrożone owoce jak truskawki lub kawałki bananów. Taki „okład na zimno” może pomóc złagodzić dyskomfort. Inną opcją jest podawanie psu zabawek dla szczeniąt (np. Kong), które również mogą być wcześniej zamrożone lub schłodzone.

Wiedząc, kiedy wypadają mleczaki, obserwuj, czy u Twojego pupila nie występują problemy stomatologiczne. Jednym z częstych problemów są przetrwałe zęby mleczne. W takiej sytuacji zęby stałe wyrzynają się obok mleczaków, które nie zostały przez niewypchnięte.

Jako opiekun szczeniaka pomyśl, by zacząć z nim trening medyczny i oswoić go z dbaniem nie tylko o zęby. Dowiedz się, jak czyścić psu uszy oraz skracać pazury, a następnie naucz swojego pupila tolerowania wszystkich tych zabiegów.

ikona podziel się Przekaż dalej