Ciąża u psa - co trzeba wiedzieć, zanim urodzą się szczenięta?

Ciąża u psa trwa około 68 dni. W tym czasie szczenięta rozwijają się z zapłodnionych komórek jajowych w gotowe do narodzin małe pieski. Nowo narodzony szczeniak może ważyć około 1 do 11% masy ciała swojej matki. Tuż po urodzeniu należy udrożnić mu drogi oddechowe i odpowiednio pobudzić krążenie.

Po urodzeniu są całkowicie zależne od matki. Nie widzą ani nie słyszą. Nie mają także rozwiniętej termoregulacji. Ważne jest zatem zapewnienie im odpowiedniej temperatury otoczenia i dbanie, by ich temperatura ciała nie spadała poniżej 34°C, co doprowadza m.in. do niedrożności porażennej jelit. Występuje u nich natomiast odruch szukania sutka, który zanika po 14 dniach życia. Zaraz po urodzeniu dominują mięśnie zginacze, ale po 4-5 dniach zaczynają dominować prostowniki.

Pierwszym pokarmem, jaki je pies jest mleko matki, ale szczenięta już około 3 tygodnia życia zaczynają jeść także stały pokarm, który do 6 tygodnia podawać im należy zwilżony wodą lub preparatem mlekozastępczym. Początkowo pieski mogą jeść ad libitum, czyli do woli. Oznacza to zwykle ssanie mleka od 6 do nawet 12 razy na dobę. Zapotrzebowanie szczeniąt na mleko wynosi około 15 ml/100g masy ciała w ciągu doby. Z czasem przechodzi się na 5 posiłków dziennie, a potem kolejno na cztery i trzy posiłki w ciągu dnia. Pamiętać należy jednak, że w pierwszych tygodniach szczenięta sygnalizują głód wokalizacją i mogą wymagać częstszego karmienia. Po 6 miesiącu życia młody pies może spokojnie jeść dwa lub tylko raz dziennie. Karmę dla psów dorosłych wprowadza się w zależności od rasy albo po pierwszym roku życia, albo nawet około 2 roku. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak widzi pies.

Małe pieski siedzące na trawie oraz informacje, kiedy szczeniaki otwierają oczy
Informacje, kiedy szczeniaki otwierają oczy i zaczynają widzieć

Rozwój szczeniąt tydzień po tygodniu

  • 1 tydzień - do około 5 dnia życia szczeniak, zamiast chodzić, porusza się, leżąc na brzuszku i odpychając nóżkami. Od urodzenia do ukończenia pierwszego tygodnia temperatura piesków wzrasta z około 33°C do 34-37°C, w zależności od szczeniaka.
  • 2 tydzień - czas między 10, a 14 dniem to okres, kiedy szczeniaki otwierają oczy. Słyszą już dźwięki i powoli uczą się kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, co zajmuje im jeszcze kilka tygodni.
  • 3 tydzień -to czas, kiedy zaczynają chodzić, rozpoczyna się także okres tak zwanej socjalizacji i wyrzynania zębów mlecznych. Maluchy nabywają umiejętności wodzenia wzrokiem za przedmiotami lub ludźmi.
  • 4 tydzień - powoli zaczyna się odsadzanie od matki, które potrwa mniej więcej do 6 tygodnia życia. Szczeniak osiąga temperaturę ciała około 37,8°C.
  • 5 tydzień - około 28 dnia życia pojawia się prawidłowa pozycja stojąca i siedząca.
  • 6 tydzień - w tym wieku szczenięta zaczynają spać osobno (wcześniej preferują wspólne miejsce) i osiągają temperaturę ciała zbliżoną do dorosłego psa. Między 6, a 12 tygodniem odbywało się kopiowanie uszu polegające na operacyjnym przycięciu małżowin usznych. Kopiowanie uszu i ogona jest obecnie zabronione!
  • Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

    7 tydzień - po czasie 7 tygodniu pies może i powinien trafić do nowego domu, do około 8 tygodnia trwa bowiem okres szczytowej wrażliwości w procesie socjalizacji.
  • 8 tydzień - u szczeniąt w tym wieku pojawiają się pierwsze reakcje lękowe.
  • 12 tydzień - to czas, kiedy zdolność do socjalizacji słabnie, a piesek odczuwa lęk w zetknięciu się z nowymi sytuacjami (ludźmi, dźwiękami).

Małe psy jak yorki osiągają docelowy wzrost i wagę w pierwszym roku życia, czyli szybciej niż psy dużych ras, które potrzebują osiemnastu, a nawet dwudziestu czterech miesięcy.

Czkawka u psa w wieku szczenięcym może pojawić się na skutek silnych emocji, po przebudzeniu z drzemki oraz na skutek zbyt łapczywego jedzenia i połykania powietrza. Na pojawienie się czkawki wpływają także zmiany temperatury, czy zbyt zimna woda do picia.

Kiedy szczeniaki otwierają oczy? Psi wzrok

Kiedy szczeniaki otwierają oczy, nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego wzroku. Lepiej zaczynają widzieć około 5 tygodnia życia, gdyż do 25 dnia życia szczeniak nie ma jeszcze rozwiniętej orientacji wzrokowej ani słuchowej. Jak już wspomniano wodzić wzrokiem za ludźmi lub przedmiotami uczy się około 3-4 tygodnia. Wzrok typowy dla psa dorosłego osiąga natomiast około 8 tygodnia.

Psy widzą kolory inaczej niż ludzie. Rozróżniają one kolor niebieski oraz żółty, ale nie dostrzegają czerwieni, zieleni lub koloru pomarańczowego. Specyfikę wzroku czworonogów warto wykorzystać w treningu i podczas wyboru zabawek. Dobrze, jeśli piłka jest kontrastowa do koloru trawy, a frisbee odcina się od koloru nieba.

Psy dobrze widzą także przy ograniczonym dostępie do światła i mają szybką reakcję na wyłapany, nawet niewielki ruch. Są to kolejne cechy różniące wzrok psa od ludzkiego. My postrzegamy bowiem lepiej głębie czy szczegóły przedmiotów.

Szczenięta rozwijają się błyskawicznie i bardzo szybko stają się podobne do dorosłych osobników. Pamiętajmy jednak, że ich wzrost i rozwój trwa do ukończenia roku lub nawet dwóch lat.

ikona podziel się Przekaż dalej