Kiedy można kąpać szczeniaka?

Szczeniaka tak, jak dorosłego psa należy kąpać, gdy zaistnieje taka potrzeba. Zdecyduj się na kąpanie pupila, gdy Twój pies jest po prostu brudny. Niektóre ze szczeniąt lubią przecież tarzać się w błocie, a inne brudzą się w trakcie spaceru. Rada, która pozwoli Ci zachować skórę Twojego pupila w zdrowiu, brzmi jednak: im rzadziej kąpiesz psa, tym lepiej! Zwykle mówi się, że trzy lub cztery kąpiele w roku w zupełności wystarczą.

W sytuacjach, gdy jest to możliwe zamiast kąpieli z użyciem kosmetyków, możesz po prostu spłukać sierść czworonoga letnią wodą. W okresie jesienno-zimowym, gdy jest mokro i błotniście myj łapy psa po każdym spacerze. U psów długowłosych skracaj także sierść w okolicy łap, co ograniczy wnoszenie brudu do domu oraz zwiększy komfort Twojego pupila.

Pamiętaj, by zawsze po umyciu psa dokładnie wysuszyć go ręcznikiem lub jeżeli to toleruje suszarką do włosów. Uważaj jednak, by nie poparzyć psa gorącym powietrzem. Pozostawienie mokrej sierści może skończyć się infekcją, a nawet zapaleniem płuc.

Pierwszy raz można bezpiecznie wykąpać szczeniaka, gdy skończy ok. 8 tydzień życia. Powstrzymanie się od mycia małego psa przez pierwsze kilka tygodni jest dobrym pomysłem, gdyż szczenięta nie mają jeszcze w pełni sprawnej termoregulacji i mogą się wychłodzić. W przypadku kilkutygodniowych zwierząt mycie można przeprowadzić z użyciem ciepłej, wilgotnej szmatki. Wszystkie wątpliwości możesz skonsultować z lekarzem weterynarii.

Czego używać do kąpieli szczeniaka?

Skóra małego psa jest bardzo wrażliwa, dlatego zawsze wybieraj specjalne produkty przeznaczone dla szczeniąt. Nigdy nie używaj szamponów, mydeł lub żeli do kąpieli dla ludzi. Skóra psa ma inne pH. Produkty przeznaczone dla nas, mogą ją podrażnić i wysuszyć.

Zakup szamponu dla psa nie jest jednak łatwy. Na sklepowych półkach znajdziesz bardzo dużo produktów o różnym składzie oraz przeznaczeniu. Oczywiście dla szczeniaka musisz sięgnąć po preparat dla szczeniąt. To jednak nie wszystko. Szampon powinien być dopasowany także np. do koloru sierści. Istnieją produkty pogłębiające kolor oraz takie, które ją rozjaśniają. Najczęściej są one opisane jako produkty dla psów o sierści ciemnej lub dla psów o sierści jasnej, czy białej. Kolejnym kryterium doboru właściwego produktu jest długość włosa Twojego psa. Trochę inaczej musi działać szampon dla ras długowłosych a inaczej dla psów z krótką sierścią. W ofercie wielu marek znajdziesz produkty dedykowane konkretnym rasom. Będzie to ogólnie dobry wybór, choć czasem mają one działanie, które nie będzie spełniać wyjątkowych potrzeb Twojego psa. Masz wątpliwości? Warto poradzić się groomera lub lekarza weterynarii.  Bez względu na to, jaki rodzaj szamponu wybierasz, pamiętaj, by w jego składzie znajdowały się tylko naturalne składniki.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Kąpanie szczeniaka w misce, a także informacje, kiedy kąpać szczeniaka, podpowiedzi i wskazówki dla właścicieli
Kiedy można wykąpać małego pieska, czyli kiedy można kąpać szczeniaka, wskazówki i porady dla właścicieli psów

Dla Twojego psa jest ważne także, czy dany produkt nie podrażnia skóry ani oczu. Jeżeli preparat spowoduje podrażnienie spojówki czy łzawienie, kąpiel na pewno nie będzie przebiegała spokojnie i bezstresowo. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często kąpać psa.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do kąpieli? Pierwsza kąpiel krok po kroku

Tak jak wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych także kąpieli warto zacząć uczyć już szczeniaka. W trakcie pierwszych prób mycia łap oraz zwilżania sierści nie szczędź psu przysmaków. To one razem z Twoimi pochwałami budują pozytywne skojarzenia. Jak powinna przebiegać pierwsza kąpiel?

Najpierw musisz być przygotowany. Mycie psa wymaga uszykowania kilku niezbędnych rzeczy. Na Twojej liście muszą się znaleźć:

  • ręcznik,
  • myjka,
  • suszarka do włosów,
  • szampon dla szczeniąt,
  • odżywka dla szczeniąt,
  • przysmaki.

Kąpiąc szczeniaka, pierwszy raz postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Umieść szczeniaka w misce, basenie dla psa lub w brodziku prysznica. Może przydać Ci się drugi ręcznik po łapki psa, by się nie ślizgał na mokrej powierzchni.
  2. Zanim zaczniesz mycie, możesz zacząć od wyszczotkowania szczeniaka. Uspokoi go to i przygotuje do kąpieli. Szczotka usunie również zabrudzenia z jego sierści.
  3. Namocz szczeniaka w ciepłej wodzie. Zawsze kontroluj czy woda nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna. Używaj letniej wody!
  4. Nie przepełniaj basenu lub miski, by nie wystraszyć psa.
  5. Delikatnie nałóż szampon, mieszając go z wodą. Możesz użyć miękkiej gąbki. Uważaj na oczy psa.
  6. Po rozprowadzeniu szamponu następuje czas na płukanie. Ważne jest, by zawsze dokładnie spłukać sierść po zakończeniu kąpieli szczeniaka.
  7. Jeżeli jest taka konieczność, nałóż odżywkę.
  8. Spłucz odżywkę.
  9. Na zakończenie wysusz swojego pupila. Po zakończeniu mycia psie będzie chciał się otrząsnąć. Kiedy to zrobi, zacznij suszenie ręcznikiem. Przytrzymuj psa, by nie spadł ani się nie poślizgnął.
  10. Po kąpieli i suszeniu wyszczotkuj szczeniaka.

Jeżeli będziesz chciał używać suszarki, najpierw oswój z nią szczeniaka. Pokaż mu ją i podaj smakołyk dla psa. Następnie zapoznaj pupila z jej dźwiękiem. Zawsze stosując dużo przysmaków! 

Już wiesz, jak i kiedy można kąpać szczeniaka, ale jeżeli wciąż masz wątpliwości, zdecyduj się na kąpanie w salonie groomerskim. Nie musisz myć psa samodzielnie, zaufaj specjalistom. Wykwalifikowany personel zrobi to szybko i bezpiecznie.

ikona podziel się Przekaż dalej