Kiedy kastrować psa? W jakim wieku można go wykastrować?

Kiedy najlepiej wykastrować szczeniaka?

Kastracja oraz sterylizacja nie są już niczym nadzwyczajnym w gabinetach weterynaryjnych. Wysterylizowanie psów stało się niemal rutynowym zabiegiem, który wykonuje się prawie każdego dnia u weterynarza. Czy kastrowanie jest jednak polecane w przypadku każdego psa? Czym tak właściwie jest zabieg kastracji i jakie są o nim opinie? A może zastanawiasz się, ile kosztuje tego typu zabieg?

Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u samic i nasieniowodów u samców. Kastracja zaś na pewno spowoduje nieodwracalną bezpłodność u psów. Zatem, opinie o konieczności przeprowadzenia kastracji są podzielone. Wielu hodowców sugeruje, by dobrze przemyśleć tę kwestię. Gdy nie chcesz jednak przykrych niespodzianek związanych z hormonami u psów i przypadkowymi ciążami, warto będzie wykastrować zwierzę. Cena kastracji zależy od wielu czynników – m.in. od tego, jak duży jest pies. Zazwyczaj kwota oscyluje między 150, a nawet 500 złotych.

Kastracja daje wiele pozytywnych skutków. Zanim jednak podejmiesz się wysłać zwierzę na zabieg, koniecznie poprzedź wizytę odpowiednimi badaniami. Będą one niezbędne, by zminimalizować ryzyko pojawienia się powikłań po operacji. Kiedy sterylizować kotkę bądź kiedy kastrować psa? Samca można kastrować w wieku 7-12 miesięcy, a suczkę ok. 6 miesiąca życia. Zabieg zazwyczaj przebiega dość szybko. Jest pozytywny w skutki, jednak szczeniaka będzie czekać rekonwalescencja.

Kiedy pies powinien zostać wykastrowany?

Wysterylizowanie czy kastracja psa konieczna jest, kiedy jego zachowanie przysparza właścicielom wiele problemów. Opiekunowie psiaków najczęściej decydują się na kastrację, ponieważ chcą:

  • trwałej antykoncepcji dla swoich czworonogów,
  • pozbyć się uciążliwych rui u suczek,
  • wyzbyć się agresywnego zachowania (związanego z seksualnością u psów),
  • wyeliminować inne niewłaściwe zachowania (na tle hormonalnym),
  • zapobiec groźnym chorobom.

Oczywiście mimo to, że kastracja zazwyczaj przebiega bezproblemowo, czasami może nieść za sobą wiele powikłań. Kastracja daje dużo, bo pies np. nie będzie narażony na choroby typu rak jądra albo sutka. Pies zachowuje się spokojniej, a właściciel w ten sposób walczy z problemem bezdomności psów – bo wiele z nich rozmnaża się przecież bez ingerencji właścicieli, co często skutkuje właśnie bezdomnością szczeniaków. Mimo to, kastracja może też nieść za sobą różne powikłania. Jest to przecież bardzo silne ingerowanie w gospodarkę hormonalną psów. A więc, kastracja może np. zatrzymać wzrost u szczeniaków. Psy mają też tendencję do tycia po kastracji, zatem rekonwalescencja powinna odbywać się pod czujną kontrolą opiekunów – bez dodatkowych przekąsek jako pocieszenia po zabiegu. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o cenie sterylizacji psa.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Pies u weterynarza, a także kastracja psa i porady, kiedy kastrować psa
Kastracja psa krok po kroku, czyli kiedy kastrować psa i co warto wiedzieć

Dowiedz się, kiedy kastrować psa

Kastracja psa – kiedy najlepiej?

Zastanawiasz się, kiedy sterylizować kotkę albo kastrować swojego psa? Jak już wspominaliśmy, najbardziej odpowiedni wiek dla samicy to ok. 6 miesiąca życia, zaś pies powinien zostać wykastrowany w wieku 7-12 miesięcy maksymalnie. Zabieg ten nie wpłynie na rozwijanie się psa – oczywiście, o ile zostanie on wykonany we wskazanym wyżej czasie. Jeżeli chcesz wykastrować psa bądź go wysterylizować, zawsze powinieneś udać się do dobrego gabinetu – takiego, który cieszy się pozytywną opinią wśród hodowców. Wówczas będziesz mieć pewność, że zabieg zostanie prawidłowo przeprowadzony, a pies po operacji nie będzie miał problemów z dojściem do siebie.

Należy też mieć świadomość, że kastracja czy sterylizacja wcale nie niszczy psychiki u zwierząt. Niektórzy mylnie uważają, że suczka będzie miała później depresję związaną z niemożliwością zajścia w ciążę. Tylko, że suka kieruje się wyłącznie… instynktem. Tak więc, nie ma w ogóle świadomości o tym, że może mieć szczeniaczki. Kastracja nie będzie zatem przypominać jej o tym fakcie, bo suczka w ogóle nie wie o możliwości zajścia w ciążę.

Czy warto kastrować psa?

Decyzja jest indywidualną sprawą każdego właściciela. Oczywiście, zabieg kastracji wiąże się zarówno z wieloma plusami, jak i minusami. Jak niemal każda operacja, niesie za sobą szereg pozytywnych zalet, ale i możliwość powikłań. Dla niektórych to jedyne wyjście z sytuacji, gdy pies np. ma mocny popęd seksualny i zachowuje się przez to agresywnie. Dla innych zaś zabieg kastracji jest zbyt kontrowersyjny, by poddawać mu swojego psa.

Zanim podejmiesz decyzję o wykastrowaniu swojego psa, powinieneś poddać go dokładnym badaniom – rzecz jasna, w sprawdzonym gabinecie weterynaryjnym oraz u psiego behawiorysty. Musisz wiedzieć, jaki jest stan zdrowia czworonoga – fizyczny i psychiczny. Powinieneś również dowiedzieć się wcześniej, dlaczego pies zachowuje się tak, że zdecydowałeś się go wykastrować. Niezależnie od tego, jak ostatecznie zdecydujesz, dokładnie zapoznaj się z tematem, skutkami i tym, jak później zadbać o swojego pupila. Decyzja zależy wyłącznie od właściciela oraz od diagnozy specjalisty.

ikona podziel się Przekaż dalej