Kastracja – podstawowe informacje i rodzaje zabiegu

Kastracja psa a sterylizacja

Niekiedy mówi się, że kastracja dotyczy psów, a sterylizacja suczek. W rzeczywistości nie chodzi tu o płeć pupila, a o samą specyfikę zabiegu. Kastracja psa polega na usunięciu jąder oraz najądrzy. Zabieg wykonany w gabinecie weterynaryjnym wymaga podania narkozy i jest procesem nieodwracalnym. Alternatywą jest kastracja farmakologiczna, polegająca na wszczepieniu specjalnego czipa podskórnego. Wykastrowanie farmakologiczne ma działanie czasowe.

Kastracja może być też wykonana u suczek. W tym przypadku zabieg polega na usunięciu macicy lub jajników. Kastracja suczki stanowi dużą ingerencję w jej ciało, jednak może uchronić przed ropomaciczem czy chorobami o podłożu nowotworowym.

W obiegowej opinii przyjmuje się, że kastracja dotyczy piesków, a sterylizacja suczek. W rzeczywistości zabieg sterylizacji polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. Organy nie są usuwane, jednak proces również pozostaje nieodwracalny. Sterylizacja psa lub suczki nie chroni przed chorobami narządów i obecnie jest rzadko praktykowana w gabinetach weterynaryjnych.

Farmakologiczna kastracja psa

Od pewnego czasu można wykastrować psa bez ingerencji chirurgicznej. Umożliwia to nowoczesny czip, który wszczepia się pod skórę zwierzęcia. We wnętrzu czipa znajduje się substancja aktywna w postaci desloreliny, która stopniowo uwalnia się do organizmu zwierzęcia. Skutkiem jej działania jest czasowe ograniczenie produkcji testosteronu oraz bezpłodność.

Wykastrowanie farmakologiczne jest procesem odwracalnym. Czip działa od około 6 tygodni od momentu aplikacji, a skutki jego działania będą widoczne przez około 6 do 12 miesięcy. Dokładny czas działania czipa jest uzależniony od dawki preparatu, a czasem także od rozmiarów zwierzęcia.

Za tego typu rozwiązaniem przemawia brak inwazyjności i konieczności przeprowadzania zabiegu. Metoda jest bezpieczna i nie wymaga narkozy. Będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla starego psa, a także u pupili, u których podanie narkozy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem.

Dzięki kastracji chemicznej można także przeanalizować skutki w zachowaniu. Niekiedy kastracja daje efekty w postaci zmiany zachowania. Może okazać się pomocna, jeśli pies jest agresywny lub nadpobudliwy. Skutki kastracji farmakologicznej będą takie same, jak w przypadku zabiegu chirurgicznego. Odwracalność całego procesu daje możliwość obserwacji i może być pierwszym krokiem przed decyzją o wykonaniu kastracji chirurgicznej. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak zachowuje się pies po kastracji.

Kastracja psa - zady, zalety, opinie i możliwe skutki

Dlaczego warto kastrować psa? Najważniejsze zalety

Kastracja psa lub suczki może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Jednym z nich z pewnością okazuje się zmniejszenie ryzyka pojawienia się nowotworów sutka czy nowotworów prostaty. Pozytywne skutki zabiegu obserwuje się też przez wyeliminowanie ryzyka ropomacicza.

Dzięki kastracji można skutecznie walczyć z bezdomnością zwierząt. Ograniczenie populacji psiaków jest skuteczną drogą do zmniejszenia ilości osobników, które z powodu porzucenia przez człowieka trafiają do schronisk.

Za kastracją przemawia także wyeliminowanie niepożądanych cech zachowania piesków, wynikających z dużej ilości testosteronu. Jest to agresja, nadpobudliwość, kopulacja z zabawkami czy zachowania dominacyjne. Wśród wykastrowanych psów można zauważyć mniejszą podatność do włóczęgostwa oraz brak reakcji na suczki, które znajdują się w okresie cieczki. Warto tutaj zaznaczyć, że niektóre problemy z zachowaniem polegają na niewłaściwym szkoleniu i nieprawidłowych relacjach z człowiekiem. W tym przypadku wykastrowanie psa nie będzie miało bezpośredniego wpływu na jego zachowanie.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Sterylizacja psa - wady zabiegu i możliwe skutki uboczne

Kastracje najlepiej wykonać w sprawdzonych klinikach weterynaryjnych, jest to procedura bezpieczna, jednak jak każdy zabieg, może przynosić także możliwe skutki uboczne. Aby w pełni podjąć decyzję o wykonaniu kastracji, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Dlatego poniżej omówimy także mniej pozytywne skutki zabiegu.

Jednym z mankamentów kastracji suczki jest możliwość nietrzymania moczu. Problem pojawia się u około 20 % suczek o małych rozmiarach i u około 50 – 60 % suczek ras dużych. Możliwe skutki uboczne to także zwiększenie ryzyka nowotworu układu moczowego oraz większa podatność na stany zapalne pochwy.

U wysterylizowanych psów można też zauważyć tendencje do otyłości oraz mniejszą chęć do aktywności fizycznej. Wykastrowanie pupila sprzyja nadwadze, dlatego pieski powinny dostawać odpowiednio wydzielone porcje posiłków.

U kastrowanych piesków można też zaobserwować zwiększoną podatność na choroby tarczycy. Warto także widzieć, kiedy kastrować psa. Zabiegowi nie można poddawać zbyt młodego szczeniaka, bowiem może to mieć negatywne skutki w jego rozwoju. Kastracja szczeniaka może doprowadzić do schorzeń układu kostnego u suk. Jest to związane z brakiem estrogenu, który może mieć wpływ na procesy rozwojowe młodego organizmu. Problem dotyczy głownie zbyt wcześnie wykastrowanych suczek dużych ras. Jeśli wykastrowanie wykona się w odpowiednim wieku psa lub suczki, ryzyko wad rozwojowych nie występuje.

Kiedy najlepiej kastrować szczeniaka? Optymalny wiek do przeprowadzenia zabiegu

Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiedź na pytanie, kiedy można i warto bezpiecznie kastrować szczeniaka. Niekiedy natrafimy na różne opinie na ten temat. Niektórzy weterynarze twierdzą, że można kastrować psa w dowolnym wieku. Jednak znacznie częściej pojawiają się opinie o konieczności kastracji w optymalnym dla psa lub suczki terminie.

Wykastrowanie szczeniaka suczki w młodym wieku znacząco zmniejsza ryzyko raka sutków. Jednak w przypadku dużych ras, wpływ kastracji w młodym wieku może mieć także negatywne skutki w rozwoju kości. Warto rozważyć taką ewentualność, bowiem jak wspomnieliśmy wcześniej, zbyt mała ilość estrogenu daje niepożądane skutki uboczne. Niedobory tego hormonu mogą prowadzić do opóźnienia zaniku chrząstek nasadowych w kościach długich. To z kolei może być bezpośrednią przyczyną ich nadmiernego wzrostu. Można wtedy zauważyć problemy w postaci dysproporcji kości, dysplazji czy zwichnięcia rzepki.

Pies na stole u weterynarza, a także kastracja psa i kiedy kastrować psa
Porady, kiedy kastrować szczeniaka lub psa, czyli kastracja psa u weterynarza

Ze względu na powyższe ryzyko, warto wykonać kastrację po pierwszej cieczce suczki, czyli po osiągnięciu przez nią pełnej dojrzałości płciowej. W przypadku suczek ras dużych i olbrzymich można wstrzymać się z decyzją do drugiej czy trzeciej cieczki. Jest to związane z wolniejszym rozwojem oraz osiąganiem dojrzałości. Zabieg można także wykonać w późniejszym wieku suczki, jednak każdy kolejny rok zwiększa ryzyko zachorowania na ropomacicze czy choroby nowotworowe. Warto także pamiętać, że sterylizacja lub kastracja wymaga podania narkozy. Zabieg powinien być wykonany w młodym wieku, w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko powikłań. Kastracja starego psa lub suczki wiąże się ze znacznie większym ryzykiem i dłuższym czasem rekonwalescencji.

Wiemy już, że najlepsze opinie posiada kastracja suczki po pierwszej cieczce. Jednak kiedy najlepiej wykastrować szczeniaka pieska? Zabieg może być bezpiecznie wykonywany po uzyskaniu dojrzałości płciowej. Termin będzie w dużej mierze uzależniony od rozmiarów pupila. Rasy miniaturowe dojrzewają bardzo szybko, a ich pełna dojrzałość płciowa przypada na 7 – 9 miesiąc życia. Psy ras dużych i olbrzymich dojrzewają znacznie wolniej, dlatego w ich wypadku warto opóźnić wykonanie zabiegu. Pies może osiągnąć pełną dojrzałość w wieku półtora roku, a niekiedy jeszcze później.

W przypadku ras olbrzymich najlepiej poczekać z zabiegiem do dwóch, dwóch i pół roku. W ten sposób dajemy możliwość osiągnięcia pełnej dojrzałości i wzrostu. Zabieg często wykonuje się także ze względu na zachowanie pupila (np. w przypadku psów agresywnych). Problemy z agresją czy dominacją mogą wynikać z hormonów, dlatego warto poczekać do uzyskania pełnej dojrzałości płciowej i zobaczyć, czy zachowanie nie zmieni się samoistnie po ukończeniu wzrostu. Wpływ kastracji na zachowanie można także sprawdzić poprzez użycie wspomnianej wcześniej metody farmakologicznej. Trzeba przy tym pamiętać, że kastracja farmakologiczna wpływa na produkcję hormonów i również nie należy jej wykonywać u zbyt młodego szczeniaka.

Cena kastracji kota i psa

Kastracja psa lub kota wiąże się z pewnymi, jednorazowymi wydatkami. Cena zabiegu może być uzależniona od wielu czynników. Stawki w renomowanych, ulokowanych w centrach dużych miast klinikach z pewnością będą wyższe w porównaniu z cenami mniej znanych gabinetów weterynaryjnych. Jednak warto wybrać miejsce, które posiada dobre opinie i jest odpowiednio przygotowane pod względem personelu i wyposażenia.

Cena zabiegu może być też uzależniona od stanu zdrowia i wieku zwierzęcia. Pupile w starszym wieku czy z chorobami wymagają dodatkowych badań diagnostycznych, a często również innych preparatów przygotowujących do zabiegu. Dlatego cena może ulec zwiększeniu.

Dużą rolę w kształtowaniu cen odgrywa także rozmiar pupila. Dlatego cena kastracji kota przeważnie okazuje się znacznie bardziej atrakcyjna od stawek, które trzeba zapłacić za wykastrowanie dużego psa. Cena wykonania usługi przeważnie rozpoczyna się od kwoty 200 – 250 zł. Stawki za zabieg na dużym psie czy suczce może kosztować 400 – 600 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej