Karmienie wybrednego kota – jak podołać wymaganiom pupila?
Każdy wielbiciel kotów wie, że niektóre z nich bywają wybredne, zwłaszcza jeśli chodzi o karmienie. Odżywianie wymagającego pupila może być stresujące nie tylko dla opiekuna, ale też dla samego zwierzaka. Czy istnieje sprawdzony sposób na to, jak podołać jego wymaganiom? Co dawać wybrednemu kotu do jedzenia? Przeczytaj.
Kot gardzi jedzeniem? Być może po prostu mu nie smakuje
Zanim zaczniesz po kolei testować każdą karmę, która wpadnie ci w ręce, powinieneś zrozumieć możliwe przyczyny wybredności kota. Istnieje kilka powszechnych czynników, które mogą wpływać na to, że pupil gardzi jedzeniem. Jednym z najczęstszych są indywidualne preferencje żywieniowe kota. Zwierzęta podobnie jak my mają różne gusta. Jedne składniki pokarmowe im odpowiadają, a drugie niekoniecznie. Jeśli w karmie obecne są składniki niskiej jakości albo sztuczne dodatki, kot może nią pogardzić. To zwierzęta mięsożerne, których dieta powinna być przede wszystkim bogata w wysokiej jakości białko. Warto więc wybierać produkty z jak największą ilością tego składnika.
Wśród dostępnych na rynku karm dla kotów warto zwrócić uwagę na Carnilove Cat, zwłaszcza na serię Fresh. W karmie znajduje się duża ilość świeżego mięsa. Dla dorosłych kotów świetną opcją jest Carnilove Cat Fresh Chicken & Rabbit, czyli karma ze świeżym mięsem z kurczaka i królika. Do szczególnie wybrednych kotów zaliczają się zwierzaki sterylizowane. Dla takich zwierzaków doskonale sprawdzi się Carnilove Cat Fresh Carp & Trout (zobacz tu: https://alezwierzaki.pl/pl/products/carnilove-cat-fresh-carp-trout-sterilised-6kg-21871.html) – karma na bazie karpia z pstrągiem. W obu karmach świeże mięso poprawia aromat produktu, dlatego idealnie nadaje się dla wybrednych czworonogów. Poza tym dostosowana jest do potrzeb mięsożerców, jakimi są koty. Nie ma więc w niej ziemniaków czy zbóż. Skład karm Carnilove Cat Fresh jest wolny od konserwantów, sztucznych dodatków i środków chemicznych.
Warto pamiętać, że każdy kot ma swoje preferencje smakowe. Niektóre wolą karmę mokrą, inne suchą. Są też koty wymagające różnorodności w diecie, dlatego ważne, aby najpierw zrozumieć preferencje czworonoga i dostosować karmę do jego upodobań. Koty mają wyjątkowo wyostrzone zmysły węchu i smaku. Sprawia to, że są wrażliwe na różnice m.in. w aromacie czy konsystencji pokarmu. Jeśli karma nie spełni oczekiwań kota, może odmówić jedzenia. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami karmy, aby znaleźć odpowiadającą preferencjom czworonoga. Lepiej jednak nie rzucać się na każdy produkt w sklepie, a wybierać produkty wysokiej jakości, bezpieczne dla kotów – jak Carnilove Cat Fresh.
Przesyt, choroba czy alergia?
Koty czasami robią się wybredne, zwłaszcza gdy mają np. nadmiar jedzenia. Jeśli zwierzak ma stały dostęp do suchej karmy, z czasem może się nią przejeść lub wybierać tylko to, co smakuje mu najbardziej. Resztę odrzuca. Jeśli to jest powodem wybredności kota, należy ograniczyć mu ilość karmy dostępnej na co dzień. Warto wprowadzić zwierzakowi regularne posiłki, np. karmić go raz lub dwa razy dziennie. Niekiedy okazuje się jednak, że powodem odrzucenia pokarmu nie jest przesyt, a problemy zdrowotne. Jeśli zauważysz u czworonoga objawy, takie jak nadmierne picie, wymioty, biegunka lub utrata apetytu, powinieneś jak najszybciej udać się do weterynarza. Kot może cierpieć na poważną chorobę np. układu pokarmowego, która doprowadziła do gardzenia karmą. Nie lekceważ objawów i skonsultuj się ze specjalistą, zamiast leczyć kota na własną rękę.
Inną sprawą może być alergia albo nietolerancja pokarmowa. Podobnie jak ludzie, koty też mogą być uczulone na różne substancje. Do typowych objawów alergii u kotów zalicza się: swędzenie skóry (zwierzak zaczyna się nadmiernie drapać lub lizać), zaczerwienienie i łuszczenie skóry, problemy z oddychaniem (kot kaszle lub kicha), zmiany trawienne (np. zaparcia) lub utrata apetytu. Koty przestają jeść, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z alergią. W karmie mogą też znajdować się uczulające alergeny. Jeśli podejrzewasz, że kot może być wybredny przez alergię, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista zleci testy alergiczne (skórne lub krwi), aby zdiagnozować problem. Będzie mógł też wykluczyć inne choroby np. związane z układem pokarmowym.
Jak wybrać odpowiednią karmę dla wybrednego kota?
Jeśli kot jest zdrowy i wciąż gardzi karmą, spróbuj z różną konsystencją pożywienia. Poczęstuj go raz suchą, a później mokrą karmą i sprawdź reakcję. Przeprowadź też eksperyment – podaj mu jedzenie z ręki, na podwyższeniu lub z miski, za każdym razem dokładnie wymytej. Koty to czyściochy i mogą gardzić nie tyle karmą, ile brudną miską. W ostateczności możesz też połączyć jedzenie z zabawą, np. ukrywając karmę w interaktywnych zabawkach.
Nie można zapominać o składnikach zawartych w karmie. Niektóre marki (lub raczej ich produkty) są dla kotów atrakcyjniejsze pod względem zapachu i smaku. Jak już wspominaliśmy, warto rozważyć zakup karmy Carnilove Cat. Poza wymienionymi wcześniej zaletami, na korzyść karmy przemawia również obecność tauryny oraz owoców leśnych, warzyw i ziół, czyli naturalnych źródeł przeciwutleniaczy, witamin i składników odżywczych. Warto wyróżnić kilka szczególnie polecanych smaków karm Carnilove Cat, które dedykowane są kotom z różnymi potrzebami:
- Salmon & Turkey for Kittens – łosoś i indyk; karma dedykowana rozwijającym się kociętom, która wspiera prawidłowy rozwój mięśni, kości i naturalnej odporności.
- Duck & Turkey for Large Breed Cats – indyk i kaczka; polecana dla kotów dużych ras, która nastawiona jest na większe obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.
- Lamb & Wild Boar Sterilised – jagnięcina i dziczyzna; karma doskonała dla wysterylizowanych kotów, pomagająca im utrzymać dobrą kondycję fizyczną.
- Reindeer Energy & Outdoor – mięso renifera; przeznaczona dla dorosłych kotów aktywnych, które dużo czasu spędzają na zewnątrz.
- Salmon Sensitive & Long Hair – mięso i tłuszcz łososia; pozytywnie wpływa na sierść i skórę, więc posłuży kotom długowłosym. Polecana jest również dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym.
- Duck & Pheasant Hairball Control – kaczka z bażantem; karma poprawiająca przemianę materii i pozwalająca na utrzymywanie doskonałej kondycji. Poprawia trawienie i ułatwia przejście kłaczków przez koci przewód pokarmowy.
Jak widzisz, karmienie wybrednego kota nie jest najłatwiejsze. Odpowiednie podejście, diagnoza weterynarza i cierpliwość powinny jednak przynieść najlepsze rozwiązanie.