Nowy domownik w domu odmienia życie całej rodziny. Stanie są najlepszym przyjacielem, który dostarczy wiele uśmiechu. Należy zaznaczyć, że zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby, którym trzeba sprostać. Spacery, zabawki, własny kąt to podstawowe wymagania. Nie można pominąć także kwestii żywieniowych, a te odpowiadają za prawidłowy rozwój i zdrowie psiaka.

Karma sucha czy karma mokra?

Różnorodna dieta będzie najlepszym rozwiązaniem. Podobnie jak ludzie nie jedzą, a przynajmniej nie powinni, tylko jednego rodzaju posiłków, tak i zwierzęta powinny mieć urozmaiconą dietę. Dobrze włączyć oba rodzaje karmy do menu pupila. Pamiętaj jednak o różnicach i dawkowaniu.

Sucha karma dla psa

Czworonogi lubią sobie czasem coś pochrupać. Ich łupem padają kości, ale znacznie mniej bałaganu zostawia sucha karma. Zawiera ona od 7% do 9% wody i co ważne, w mniejszej objętości zawiera większą ilość kalorii. Trzeba o tym pamiętać, serwując posiłek. W tym wypadku małe porcje są sycące. Nie ma sensu przesadzać z ilością.

Suche danie jest dla psów smaczne i pomaga oczyścić płytkę nazębną. W trakcie gryzienia twarde kawałki ścierają osad z powierzchni zębów i stymulują dziąsła. Dzięki temu czworonożny domownik dba o dobrą kondycję jamy ustnej. Suchą karmę dla psa znajdziesz na https://apetete.pl/karmy-suche-dla-psa.html.

Mokra karma dla psa

W diecie czworonoga warto zadbać o różnorodność. Mokra karma ma dużą wilgotność (nawet ponad 75%). W związku z tym, aby zapewnić ten sam poziom kaloryczności, co sucha karma, trzeba podać jej więcej, aby pies najadł się do syta. Jednocześnie to dobre rozwiązanie dla zwierząt, które mają problemy z gryzieniem.

Karma mokra przypomina swoim składem zdobycze mięsożerców. Nie dziwi więc, że psy chętnie zaglądają do miski w jej poszukiwaniu. Tego rodzaju produkty serwuje się zwierzętom, które mają skłonność do nadwagi lub są otyłe.

Wysoka wilgotność spożywanych produktów zaspokaja zapotrzebowanie na wodę. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów miniaturek, które mają skłonności do kamicy moczowej. Mimo wszystko pies zawsze powinien mieć dostęp do miski ze świeżą wodą.

Dobry skład karmy dla psa

Najlepsze karmy mają skład, który bez żadnych przeciwwskazań mógłby być dopuszczony do spożycia przez ludzi. Warto więc zwracać uwagę na to, co znajduje się w karmie.

Czytając skład, zwróć uwagę na:

  • mięso i ryby – minimum 50% składu powinny stanowić produkty pochodzenia odzwierzęce (mięso, tłuszcze, olej, podroby),
  • jaja – bogate źródło białka,
  • oleje – zawierają kwasy Omega-3, EPA i DHA,
  • warzywa i owoce – psy nie są bezwzględnymi mięsożercami jak koty. Chętnie zjedzą lekkostrawne produkty np. pomidory, ziemniaki, jabłka, szpinak czy jeżyny.

Sucha karma czy morka – oto jest pytanie!

Zróżnicowana dieta to najlepsze rozwiązanie dla Twojego czworonoga. Zadbaj więc o solidną dawkę mokrej karmy i niewielkie porcje, ale bardziej kaloryczne porcje suchej karmy. Zwróć uwagę na skład, aby zaspokajał potrzeby pupila. Dzięki temu będzie zdrowy i radosny.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny