Czym jest karma monobiałkowa dla psa?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest karma monobiałkowa dla psa (sprawdź na: https://allegro.pl/kategoria/dla-psow-karmy-90060?string=karma%20monobialkowa). Jest to rodzaj karmy, której skład opiera się przede wszystkim na jednym głównym źródle białka zwierzęcego. Skomponowana jest zatem na bazie jednego rodzaju mięsa (źródło białka zwierzęcego to: kurczak, indyk, ryba, jagnięcina itd.). Tego typu karma pozwala dostarczać psu jeden korzystny rodzaj białka i zminimalizować liczbę niepotrzebnych składników w diecie.

Dla jakich psów przeznaczone są karmy monobiałkowe?

Sucha karma monobiałkowa jest niezastąpiona, gdy pies ma alergie pokarmowe. Najczęściej spotykanymi alergenami są: kurczak oraz zboża glutenowe, ale nie tylko. Alergia pokarmowa powinna być zdiagnozowana przez weterynarza. Zidentyfikowanie składnika, który uczula psa, jest kluczowe w doborze karmy dla psiego alergika.

Należy wówczas wdrożyć dietę eliminacyjną i podawać psu karmę monobiałkową, która nie zawiera alergenu. Karma monobiałkowa dla psa pozwala w łatwy sposób określić, czy pies rzeczywiście cierpi na alergię pokarmową. Tylko jedno źródło białka zwierzęcego pozwala zaobserwować reakcję organizmu. Jeżeli karma bogata w określony rodzaj białka służy psu i objawy alergii pokarmowej ustępują, to można bezpiecznie pozostać przy tej karmie.

Karma monobiałkowa to odpowiedni wybór dla psów wrażliwych, które cierpią na problemy trawienne. Karma dla psa z wrażliwym układem pokarmowym powinna mieć lekkostrawną formułę i prosty skład. W związku z tym świetnie sprawdzają się właśnie karmy monobiałkowe dla psa. Karma monobiałkowa opiera się na jednym, wyselekcjonowanym źródle białka i pozbawiona jest składników, które mogłyby podrażniać żołądek.

Monobiałkowa karma doskonale sprawdzi się też w przypadku wybrednych psów. Niektóre psiaki tolerują tylko jeden smak mięsa. Nie chcą jeść karmy mieszanej, przez co tracą na wadze i nie przyswajają składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas podawanie psu karmy, skomponowanej na bazie ulubionego mięsa.

Karma monobiałkowa dla psa – sucha czy mokra?

Głównym źródłem pożywienia dla każdego psa powinna być karma sucha. Niemniej od czasu do czasu warto podawać pupilowi inne rodzaje, takie jak mokra karma monobiałkowa. Taka karma stanowi bezpieczne urozmaicenie diety psiaka i dodatkowe nawodnienie.

To świetne dopełnienie diety, jeżeli pies pije mało wody lub ma problemy z uzębieniem (co często się zdarza w przypadku starszych psów). Warto naprzemiennie podawać psu karmę suchą i mokrą – szczególnie w lecie, gdy na zewnątrz panują upały.

Karma mokra to nie lada rarytas dla psich niejadków, dlatego że ma intensywny zapach i głębszy smak. Jeśli masz w domu wybrednego psiaka, to koniecznie musisz spróbować podać mu mokrą karmę. Należy jednak pamiętać, że podstawą jest karma sucha. Monobiałkowa mokra karma to swego rodzaju dodatek, który powinien być podawany raczej okazjonalnie.

Jak wybrać dobrą karmę monobiałkową (monoproteinową)?

Przede wszystkim warto zacząć od konsultacji z weterynarzem. Specjalista oceni stan psiaka i być może wykona badania, które pomogą wskazać alergen czy przyczyny problemów ze zdrowiem. To pozwoli dobrać odpowiednie białko, na bazie którego powinna być skomponowana karma monoproteinowa.

Dobra karma powinna mieć zbilansowany skład, w którym nie ma żadnych konserwantów i sztucznych barwników. Im bardziej naturalny skład – tym lepsza karma. 

Podsumowując, karma monobiałkowa to wysokiej jakości pokarm dla psów wymagających, które cierpią na alergie, nietolerancje pokarmowe czy też smakuje im tylko jeden rodzaj mięsa. Z powodzeniem można żywić w ten sposób także całkiem zdrowe psy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny