Karma dla psa - jak dobrze wybrać?
Coraz powszechniej wykorzystywane w żywieniu zwierząt domowych, zwłaszcza – psów, wygodne w stosowaniu i charakteryzujące się starannie opracowanymi składami – gotowe karmy mokre i suche to absolutna podstawa diety czworonogów. Czym się różnią? Przeczytaj i sprawdź, czym warto karmić pupila!
Jaki wpływ na zdrowie psa ma dieta?
Karmienie psa stanowi nieodłączny element opieki nad czworonogiem. Odpowiednia dieta wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo harmonijnego rozwoju i redukuje ryzyko braku energii i pojawienia się problemów zdrowotnych. Nie ma znaczenia, na jaki sposób żywienia psa się zdecydujesz. Jako właściciel, musisz jednak pamiętać, żeby dieta była odpowiednio zrównoważona. Czym różni się karma mokra od suchej? Czy można je łączyć? Sprawdziliśmy!
Różnice pomiędzy karmą mokrą a suchą
Konieczność wyboru karmy dla psa może wydawać się karkołomnym zadaniem. Tymczasem różnorodność produktów działa na Waszą korzyść. Jeśli chcesz mieć pewność wyboru, w pierwszej kolejności postaw na jakość, a następnie – na rodzaj. Zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa na krakvet.pl zwraca uwagę starannie opracowanym składem. Co je różni?
1. Wilgotność, czyli sposób na wsparcie pracy układu moczowego
Wilgotność, czyli procentowa zawartość wody w produkcie jest podstawową różnicą pomiędzy karmą suchą, a mokrą. W przypadku tej pierwszej to zaledwie 8%, w przypadku drugiej – aż 75%. Jaki wpływ ma konkretny skład na funkcjonowanie organizmu czworonoga? Okazuje się, że istotny – mokra karma powoduje zwiększone przyjmowanie płynów, a w konsekwencji – wydajniejszą pracę układu moczowego, co wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dróg moczowych.
2. Kaloryczność – mniejsza, czy większa?
Istotną cechą karmy dla psa jest kaloryczność. W przypadku karmy mokrej ta jest stosunkowo niska, co należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu wielkości dziennych porcji. Jeśli karmisz psa karmą mokrą, zwiększ ilość pożywienia. Jeśli natomiast zdecydujesz się podać psu karmę suchą, porcja powinna być około 3-4 razy mniejsza, niż w przypadku karmy mokrej.
3. Konsystencja, czyli sposób na higienę jamy ustnej
Karmę mokrą i suchą różni również konsystencja, dlatego tę pierwszą poleca się czworonogom, które zmagają się ze schorzeniami jamy ustnej albo wrażliwymi dziąsłami. Karmę suchą warto podawać psom, które mogą pochwalić się zdrowym uzębieniem. Tym bardziej że jej konsystencja sprzyja mechanicznemu ścieraniu płytki nazębnej.
Karma sucha, mokra, czy sucha-mokra? Sprawdzamy
Wciąż zastanawiasz się, który rodzaj karmy będzie odpowiedni dla Twojego pupila? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – sposób żywienia zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji czworonoga. Karmę mokrą poleca się psom z zaburzoną regulacją przyjmowania wody (w tym psom seniorom), psom, które mają duży apetyt (wysoka zawartość wody w karmie obniża jej kaloryczność i pozwala skuteczniej kontrolować wagę czworonoga) oraz psom z chorobami jamy ustnej. Karmę suchą powinny przyjmować psy o zdrowym uzębieniu, psy pracujące i aktywne fizycznie. W pozostałych przypadkach sposób żywienia może być mieszany – pamiętaj jednak, żeby uwzględnić różnice w kaloryczności karmy mokrej i suchej i odpowiednio wydzielać porcje.
artykuł sponsorowany