Czy koty powinny jeść zboże?

Koty z natury są mięsożercami i drapieżnikami. Polują na swoje ofiary, dlatego kluczowym składnikiem ich diety jest mięso oraz składniki pochodzenia zwierzęcego. W kocim menu pojawiają się też rośliny, ale w niewielkiej ilości. Natomiast zboża występują sporadycznie lub wcale. Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój swojego pupila, powinieneś zwrócić uwagę na to, co mu podajesz. Kocia karma musi być zbliżona składem do tego, co zwierzę je naturalnie.

Czy oznacza to, że od teraz zaczniesz karmić czworonoga ptakami albo myszami? Oczywiście, że nie. Staraj się jednak nie podawać kotu składników, których w środowisku naturalnym raczej by nie tknął. Wśród nich wymienia się oczywiście produkty zbożowe. Układ pokarmowy kotów przyzwyczajony jest do trawienia białek i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Trawienie zbóż to spore wyzwanie dla czworonogów. Nawet gdy dadzą sobie z nimi radę, może to negatywnie odbić się na ich zdrowiu.

Dieta wegetariańska dla kota – ma to sens?

Zdecydowanie nie. Dieta wegetariańska może być wręcz niebezpieczna dla kotów. Ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do diety roślinnej lub takiej, w której przeważają zboża. Mogą stanowić one również kłopot dla układu odpornościowego czworonogów. W dodatku gluten często staje się czynnikiem powodującym liczne alergie i nietolerancje pokarmowe.

Jeśli dieta kocia zostanie nieprawidłowo ułożona, a pupil będzie jadł pożywienie nietolerowane przez swój układ pokarmowy, może dojść do fatalnych zdarzeń. W najlepszym przypadku kot przybierze na wadze i będzie się źle czuł. Niedopasowana do potrzeb karma może też jednak przyczynić się do poważnych chorób, a nawet doprowadzić pupila do śmierci. Pamiętaj! Kot powinien mieć zapewnione w diecie wysokojakościowe białko odzwierzęce. Nic nie jest w stanie go zastąpić – tym bardziej roślinne zamienniki.

Karma bez zbóż dla kotów – dlaczego warto odżywiać nią pupila?
Karma bez zbóż dla kotów – dlaczego warto odżywiać nią pupila?

Która karma bez zbóż jest najlepsza dla kotów?

Karmy bezzbożowe dla kotów oznaczane są jako „grain free”. To produkty, w których nie ma zbóż, np. pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Dobrej jakości karmy bezzbożowe są gwarancją, że kot dostanie wszystkie niezbędne składniki spożywcze, konieczne do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

W karmach pozbawionych zbóż węglowodany zastępowane są zdrowym białkiem i tłuszczem. Zanim zdecydujesz się na konkretną karmę dla swojego pupila, naucz się czytać etykiety. Nie zapominaj też, że im krótszy skład, tym lepiej dla twojego kota. Jedną z najczęściej polecanych karm bezzbożowych dla kotów jest Brit Care Cat. Dlaczego warto postawić właśnie na ten produkt dla kotów?

 • Karmy linii Brit Care Cat są bezzbożowe i hipoalergiczne.
 • W każdej karmie znajduje się dodatek świeżego mięsa, więc koty na pewno ją polubią.
 • To idealny produkt dla kocich niejadków, pozbawiony barwników, konserwantów, GMO i soi.
 • Karmy Brit Care Cat zawierają prebiotyki pomagające w utrzymaniu zdrowia kocich jelit.
 • W karmach znajdują się mieszanki owoców bogatych w witaminy i przeciwutleniacze.
 • Karmy zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
 • W karmach Brit Care Cat znajduje się błonnik ułatwiający przechodzenie kul włosowych.
 • Możesz kupić ją dla każdego kota, dopasowując karmę do wieku, wielkości i potrzeb pupila.
 • Karmy linii Brit Care Cat dostępne są w gramaturach: 400 g, 2 kg, 7 kg.

Dla kociąt polecana jest linia Brit Care Cat Kitten Healthy Growth & Development. Jest to karma odpowiednia dla kociaków 1-12 miesięcy, która świetnie posłuży również kocicom ciężarnym i w okresie laktacji. Dla kotów powyżej 12 miesiąca życia mieszkających w domu, które narażone są na stresujące sytuacje, poleca się Brit Care Cat Indoor Anti-Stress. U kotów dorosłych i sterylizowanych sprawdzi się Brit Care Cat Sterilized Urinary Health. Natomiast u dorosłych sterylizowanych kotów ze skłonnością do przybierania na wadze odpowiedni będzie Brit Care Cat Sterilized Weight Control. Na jakie jeszcze bezzbożowe karmy linii Brit Care Cat warto zwrócić uwagę?

 • Sterilized Sensitive – karma odpowiednia dla dorosłych, sterylizowanych kotów, które mają problemy z przewodem pokarmowym.
 • Haircare Healthy & Shiny Hair – kompletna karma dla dorosłych kotów, których sierść wymaga szczególnej pielęgnacji.
 • Sensitive Healthy Digestion & Delicate Taste – polecana kotom z wrażliwym układem pokarmowym i problemami z przyjmowaniem pokarmu.
 • Sensitive Food Allergy Management – karma odpowiednia dla dorosłych kotów z nietolerancją pokarmową. Znajduje się w niej m.in. białko owadów.
 • Adult Activity Support – idealna dla kotów o wysokim poziomie aktywności lub wychodzących.
 • Large Cats Power & Vitality – polecana dorosłym kotom dużych ras. To karma wysokostrawna i pokrywająca zapotrzebowanie większych czworonogów na składniki odżywcze.
 • Senior Weight Control – dedykowana kotom powyżej 7 lat. Będzie też dobrym rozwiązaniem dla sterylizowanych seniorów.

Pamiętaj, że…

Oznaczenie na opakowaniu „grain free” nie zawsze świadczy o świetnej jakości karmy. Powinieneś więc zachować szczególną ostrożność, dobierając produkty. Zwróć uwagę na skład, zawartość mięsa oraz ilość najważniejszych składników. Dzięki diecie bezzbożowej koty lepiej poradzą sobie z trawieniem pokarmu. Ograniczy się też ryzyko pojawienia zaburzeń i nietolerancji pokarmowych. Kocia sierść zacznie pięknie błyszczeć, a zwierzęta lepiej się poczują. Jeśli nie masz pewności, która karma bezzbożowa jest najlepsza dla twojego pupila i jego potrzeb, skonsultuj się z weterynarzem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej