Szponiasta żabka

Karlik szponiasty to żabka należąca do rodzaju Hymenochirus. Większość akwarystów trzyma je w akwariach, bo są pocieszne, nie zwracając za bardzo uwagi na ich pochodzenie. Jednak w pojęciu żaby szponiastej mieści się bardzo wiele znaczeń.

Istnieją karliki szponiaste (Hymenochirus spp) i Żaby szponiaste (Xenopus spp.) To dwa znacząco różniące się od siebie płazy. Karliki są małe, bo osiągają do 4 cm, natomiast żaby szponiaste mogą mierzyć do 15 cm! Ma to więc dość duże znaczenie, jaką żabę wybierzemy do naszego akwarium. Osobnik dorosły o wielkości 15 cm może swobodnie zjeść większość ryb akwariowych!

Dla przeciętnie zorientowanej osoby podział na gatunki w tych dwóch rodzajach będzie trudne. U Hymenochirus występuje ich mało, bo 4, ale za to u Xenopus aż 20! Najczęściej zauważaną różnicą jest odmiana barwna. Żabki mogą występować w naturalnym szarym kolorze, lub białym (albinos). Wszystkie gatunki tych żabek mają specyficzne czarne zakończenie trzech palców tylnych łapek, które wyglądają jak paznokcie (oczywiście nimi nie są – to tylko barwa).

Jak rozróżnić dużą żabę od małej żaby?

Budowa ciała

Oczy

Przednie łapki

Język

Wzór

Karlik szponiasty

Hymenochirus (najbardziej popularne gatunki)

Drobna, bardziej „chude” łapki przednie jak i tylnie

Praktycznie nie wystające, ustawione bardziej po bokach głowy

Z krótkimi palcami, bardziej zaznaczona błona między palcami

Brak języka

Małe ciemne kropeczki na grzbiecie (nie albinos)

Żaba szponiasta

Xenopus

(najbardziej popularne gatunki)

Masywna, najbardziej przy tylnych łapkach

Wypukłe, wyglądają jak guziki, w kierunku „do góry”

Długie palce, niewidoczna błona między palcami

Brak języka

Wzór bardziej marmurkowy z rozlewającymi się ciemnymi plamami (nie albinos)

Karlik szponiasty może zajmować małe akwarium – może być 40 cm długie i 20 szerokie. Dla Żaby szponiastej przyda się większe – 80 cm długie i około 40 cm szerokie. Najlepiej, aby akwaria miały jak największą powierzchnię dna. Wypełniamy je wodą do takiej głębokości, żeby filtr będący w akwarium mógł funkcjonować cały zanurzony. Weźmy pod uwagę, że woda w akwarium paruje zdecydowanie szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli. Lepiej zróbmy filtr niżej, niż wyżej.

Należy zakryć akwarium, bo żaby potrafią się wydostać nawet przy niskim poziomie wody. Spacer może się dla takiej żabki bardzo źle skończyć, bo gdy wyschnie, jest mała szansa na odratowanie.

Wodna część akwarium nie może być za wysoka. Te żabki żyją w wodzie, ale bez powietrza się uduszą! Aby swobodnie oddychać, podpływają co jakiś czas do tafli wody i pobierają powietrze atmosferyczne. Warto zrobić w akwarium miejsca, gdzie żabka będzie opierała tylne łapki na podłożu, a część głowy wystawi nad powierzchnię.

Żabki Pipidae (do których należą obydwa rodzaje) są bardzo pocieszne. Pominąwszy „pazurki” na łapkach, uroczo jedzą. Tak jakby zamiatały przednimi łapkami wszystko do pyszczka. To wyjątkowe zachowanie u żab, bo Pipidae (i Xenopus) nie mają języka! Wsysają swoje łupy z wodą. Ewentualnie pomagają sobie właśnie łapkami. Nie oznacza to, że są mniej skuteczne w pozyskiwaniu jedzenia. Larwy wodzieni, tubifeks, dafnie wyjedzą z akwarium bardzo skrupulatnie. A potrafią zjeść dużo, szczególnie żaby szponiaste.

Łatwa hodowla to niska cena

Rozmnażanie karlika szponiastego jest bardzo łatwe. Przy braku ryb i czystej wodzie żabki złożą skrzek, z którego urodzą się kijanki. Po zużyciu woreczka żółtkowego jedzą oczliki (żywe w saszetkach) i rosną. Najpierw pojawiają się tylne nóżki, później przednie, a na końcu odpada ogonek i żaba gotowa! Temperatura pokojowa, woda kranowa, roślina echinodorus tenellus, filterek i oto cała hodowla dla żaby.

Tylko rodzi się pytanie, co zrobić z młodymi…? Oczywiście można sprzedać, ale cena takiej żabki to 2 do 3 zł. A wszystkich w jednym akwarium nie utrzymamy, bo skrzeku mogą być setki sztuk! Jeżeli go nie odłowimy, to po prostu większość zostaje zjedzona przez rodziców i inne dorosłe żaby akwariowe. I taka naturalna hodowla też może przynieść rezultaty. Przy nastawieniu na rozmnażanie należy zwrócić uwagę na to, że wiele osobników jest hybrydami w obrębie Hymenochirus lub Xenopus. Trzeba bacznie sprawdzić klucze (oznaczeń cech fizycznych), żeby nie stworzyć bastardów.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Żaba szponiasta karłowata powinna mieć bardzo dużo roślin, lub trzeba często mierzyć parametry wody. Akwarium, gdzie mieszka krab mangrowy i żółw wodno – lądowy boryka się z podobnymi problemami. Woda robi się szybko brudna i mętna. Dzieje się tak, bo te stworzenia jedzą pokarm, który ma dużo białka. To larwy owadów, posiekane dżdżownice, wazonkowce, dafnie. Kiedy niezjedzone resztki zaczną się psuć, woda szybko robi się brudna. Pilnujmy więc ilości jedzenia podawanego żabkom, żeby nie narobić sobie problemów.

Wspaniałym wystrojem akwarium dla tych żab byłoby włożenie suchych liści dębu lub ketapangu na dno. Można posadzić echinodorus tenellus jako trawnik. Dużo korzeni sięgających do tafli wody i piasek, gdzie będą wyszukiwać swojej zdobyczy. Niestety drobne podłoża trzeba często czyścić (szczególnie przy tubifeksie), ale większe kamienie akwariowe – takie jak łupany bazalt zupełnie się nie nadają, bo żabki mogą pokaleczyć się o ostre elementy. Z tego samego powodu należy unikać sztucznych roślin. Natomiast żywe, jak rogatek, pistia, czy pogostemon mogą swobodnie rosnąć nawet przy słabym świetle, a przy okazji będą pobierały odpady żabek (będące w wodzie) jako nawóz do wzrostu. Przy niskim poziomie wody da radę nawet echinodorus tenellus. Rozmnażanie roślin na tafli wody będzie postępowało bardzo szybko. Osobne części – wodna i lądowa – nie są konieczne, ale gdy mamy zacięcie do uprawy roślin, zróbmy im piękne akwarium paludaryjne. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli bystrzyka Amandy?

Żaby i ryby w jednym akwarium

Karliki szponiaste można trzymać z rybami, ale w rozsądnym połączeniu. Żaba szponiasta karłowata nie może dzielić akwarium z pielęgnicami, zbrojnikami, wszystkimi rybami powyżej 8 cm. Oczywiście nie wpuszczamy wtedy do akwarium drapieżników, bo wówczas nawet mniejsze okazy mogą zapolować. Generalnie ryby akwariowe są składnikiem diety żab, więc żyworódki takie jak molinezje, czy mieczyki mogą być dostawcą pokarmu. Młode ryby nie pożyją za długo z takimi sąsiadami. Nie można ich łączyć z rakami, a krab mangrowy zgryzie żabki w pół.

Więc z kim dokładnie karliki szponiaste mogą dzielić akwarium? Z rybami, które są na tyle duże, że nie zmieszczą się żabie w pysku i na tyle małe, że nie zmieszczą się w pysku żaby. To najlepszy wykładnik. Nie mogą być z żabkami ryby terytorialne, zajmujące dno akwarium. Krab mangrowy też nie wchodzi w rachubę. Z rybami żaby będą skryte i wypłyną na widoku tylko po to, alby nabrać powierza.

W akwarium jednogatunkowym żaba szponiasta karłowata zachowuje się zupełnie inaczej. Większość czasu dryfuje w wodzie, później poszuka jedzenia przy podłożu, a następnie odpocznie sobie na zalanych wodą łachach piasku. Jeżeli mamy akwarium, bo zawsze chcieliśmy mieć żaby, lepiej zdecydować się tylko na nie.

ikona podziel się Przekaż dalej