Kąpanie kota krok po kroku. Zobacz, jak zadbać o czystość pupila
Niektórzy kąpanie kota uznają jako zupełnie niepotrzebne. Często jest bowiem tak, że koty czyszczą swoją sierść zupełnie samodzielnie, czego nie można powiedzieć o psach. Powinno się jednak od czasu do czasu wykąpać kota, zwłaszcza gdy spędza dużo czasu na dworze lub jest starszy. Kiedy można wykąpać kota? Dowiedz się, kiedy wolno oraz kiedy wręcz należy zafundować swojemu kotu kąpiel.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Kąpanie kota krok po kroku
Kiedy myje się kota? Dowiedz się, kiedy kąpie się kota
Jeżeli chodzi o kotki, poświęcają one wiele czasu na mycie się. Za pomocą języków, przeczesują swoją sierść i rozprowadzają po niej ślinę. Bez szamponu i specjalnych środków pielęgnacyjnych, kotki docierają językiem do większej części swoich ciał. Kiedy kot myje się, potrafi usunąć z siebie każdy zapach – to zabezpieczenie w środowisku naturalnym, by być niewyczuwalny dla innych drapieżników. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba, by umyć swojego czworonoga. W jakim wieku to robić? Czy powinno się myć małe koty? Kąpiel jest wskazana wówczas, gdy:
- Kot ma pasożyty –
jeżeli kot ma pchły lub wszy, często zaleca się wykąpanie go. Jeśli są to małe
koty w wieku „kocięcym”, nie zawsze można u nich stosować profesjonale środki
przeciw pchłom od weterynarza. Można jednak takiemu kociakowi wyczesać pasożyty
albo właśnie wykąpać bez szamponu lub z takim, który odpowiedni będzie dla
kociąt. Uważaj jednak, bo mały kot z reguły boi się wody.
- Kot będzie na wystawie
– zaleca się to robić głównie w przypadku kotów z długą sierścią (np.
perskich), by nadać jej odpowiedni blask oraz pozbawić brudu.
- Kot ma brudną sierść –
należy wykąpać kota, gdy nie może on sam pozbyć się brudu ze swojego futerka.
- Kot cierpi na choroby skóry – jeżeli kot ma np. grzybicę, zalecane jest go umyć.
- Kot nie ma włosów – można myć koty bez sierści, ponieważ wydzielają one dużo łoju, czyli sebum. Nie wygląda to ładnie, a poza tym stanowi idealną pożywkę dla bakterii.
Kiedy jeszcze wolno kąpać kota?
Kąpanie kota dozwolone jest wówczas, gdy posiada on skołtunioną sierść. Jeżeli sierść kota się filcuje, należy ją rozczesać specjalnym grzebieniem. Czasem okazuje się też konieczne wycięcie kołtuna. Jednak, w jego miejscu może pojawić się… kolejny. Dlatego też warto będzie wykąpać kota. Gdy się go kąpie, usuwane są martwe włosy oraz pozbyć się można łoju, który często przyczynia się do plątania kociej sierści. Łącząc kąpiel z odpowiednim szamponem, można mocno wygładzić włosy czworonoga.
Kąpanie kota dozwolone jest także, gdy ktoś z domowników cierpi na alergię kocią – czyli białko występujące w jego ślinie lub łoju. Aby zmniejszyć czynnik alergenny, kąpiel kota jest wówczas wskazana. Tak samo, koty należy kąpać w przypadku, gdy są już np. starsze i potrzebują pomocy w doprowadzeniu się do ładu. Starsze osobniki niestety, ale już nie potrafią tego robić same. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji kota.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Jak wykąpać kota? Kąpanie kota – wskazówki
Jak pierwszy raz wykąpać kota?
Zanim zaczniesz kąpać kota, przyzwyczajaj go do wanny, zlewu czy miski – na początku, bez wody. Musi nauczyć się, że to nic złego. Po każdej takiej nauce, nagradzaj kota ulubionymi jego przysmakami. Przed kąpielą „generalną”, przytnij kotu pazurki (dwa dni wcześniej), a także przeczesz jego sierść. W kąpieli przydadzą się następujące elementy:
- szampon dla kotów
- suche ręczniki
- szczotka do wyczesywania futra
- waciki
- podkładka antypoślizgowa lub mata
- wanienka dziecięca / duża miska
- Usuń przedmioty, które panikujący kot mógłby zrzucić.
- Nagrzej pomieszczenie oraz wodę (do ok. 38 st. C).
- Podczas mycia kota uważaj, by do oczu i uszu nie dostała mu się woda.
- Włóż kota do miski z wodą i rozprowadź po nim szampon. Spłucz go następnie bardzo dokładnie.
- Zawiń swojego czworonoga w ręcznik. Gdy sierść nieco podeschnie, rozczesz ją. Później znowu zawiń kota i trzymaj go w cieple, dopóki nie wyschnie całkowicie.
Co zrobić, gdy kot boi się kąpieli?
W przypadku strachliwego kota, lepiej nie wkładać go do wanienki albo miski z wodą. Widząc przygotowane rekwizyty, bojący się kąpieli kot może od razu uciec z łazienki, zanim kąpiel w ogóle się rozpocznie. Lepiej będzie więc włożyć kota do pustej wanny czy też zlewu, myjąc mu futerko na bieżąco – czyli np. pod kranem. Korzystając z prysznica, możesz np. nastawić pojedynczy strumień wody, którym polewać będziesz sierść swojego przyjaciela. Warto, by ktoś pomagał mu w tym niełatwym zadaniu. Jedna osoba może rozbawiać kota, a druga w tym czasie go przemywać.
Ważne będzie także odpowiednie trzymanie czworonoga podczas kąpieli. Należy z wyczuciem trzymać go za skórę na karku zupełnie podobnie, jak kocia mama trzyma swoje maluchy. Dzięki takiemu chwytowi będzie można unieść część tułowia kota znajdującą się z przodu tak, by tylne jego łapy dotykały podłoża. To pozycja, która pozwoli pozbyć się skutecznie szamponu, a nawet odżywki – pod warunkiem, że będziesz jej używał. Nie podnoś jednak kota od góry, bo tylko zaszkodzisz zarówno sobie, jak i jemu.