Szkolenie psa – co warto wiedzieć?

Szkolenie psów miało przez lata różne oblicza. Kiedyś dominowały metody awersyjne i teoria dominacji. Dzisiaj skłaniamy się ku współpracy ze zwierzętami i pozytywnym wzmocnieniu. O co w tym wszystkim chodzi?

Metody awersyjne to metody polegające na spowodowaniu u zwierzęcia bólu lub dyskomfortu w sytuacji, w której jego zachowanie nie jest prawidłowe wg. opiekuna lub trenera. Zachowanie prawidłowe powoduje powrót do komfortu. Zwierzę zapewne się czegoś uczyło, ale cena za takie metody jest wysoka!

Drugą stroną medalu jest pozytywne wzmocnienie. Metody te w uproszczeniu polegają na nagradzaniu dobrych, pożądanych zachowań psa, a ignorowaniu tych mniej akceptowalnych. Taka praca z psem jest dla wszystkich przyjemniejsza, a wspólne szkolenie nabiera także znaczenia pod kątem więzi pomiędzy zwierzęciem, a jego opiekunem.

Czym jest i jak działa kantar dla psa?

Jak wygląda kantar dla psa?

Halter, czy kantar to urządzenie, którego można używać podczas nauki chodzenia przy nodze opiekuna. Mimo że wiele się zmienia, a ludzie coraz lepiej rozumieją psie potrzeby w prawie każdy większy sklep zoologiczny lub sklep internetowy ma w swoim asortymencie halter, czy inaczej kantar dla psa. Jest to „uzda” złożona z dwóch pasków, które zakłada się na psi pysk. Kantar wykonany jest z lekkich materiałów jak nylon lub ze skóry i ma możliwość przymocowania smyczy.

Zwierzę podczas pracy w kantarze powinno mieć założona zwykłą obrożę lub szelki i mieć drugą smycz. Tylko w ten sposób “nauka” z halterem może przebiegać poprawnie. W innej sytuacji pies mógłby przez cały czas odczuwać dyskomfort na pysku.

W kontekście kantaru używa się czasem pojęcia “kaganiec uzdowy”, ale halter nie jest kagańcem i nie powinien być używany w ten sposób. Hasło “kaganiec uzdowy” wynika zapewne z tego, że halter może zacisnąć się na pysku psa, ale nie jest ono prawidłowe.

Czy warto używać kantar dla psa? Opinie specjalistów

Gdy wyobrazimy sobie koński kantar, wiemy, że służy on do podpięcia uwiązu (specjalnej linki) i prowadzenia zwierzęcia lub do przywiązania konia w miejscu podczas czyszczenia i zabiegów pielęgnacyjnych. Nie kojarzy się on nam z niczym złym, prawda? Kantar dla konia jest neutralny, Nie można tego samego powiedzieć o wersji dla psa!

Pies noszący kantar jest karany ze swoje złe zachowanie poprzez zaciśnięcie się jednej z opasek na jego pysku. Zwierzę odczuwa dyskomfort, gdy ciągnie na smyczy lub skacze. Idąc przy nodze opiekuna, może się natomiast „cieszyć” komfortem.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Specjaliści zajmujący się psami są zgodni, że taka awersyjna metoda nie jest najlepszym sposobem uczenia psa. Dodatkowo pies szkolony w taki sposób nie nawiązuje relacji ze swoim opiekunem opartej na zaufaniu i przyjaźni. Trenerzy i behawioryści widzą dużo innych opcji, które warto poznać, zanim zaczniemy używać kantara. Niestety, nieprawidłowe korzystanie z tego sprzętu może spowodować u psa nie tylko przejściowy ból, ale i urazy. Taki “kaganiec uzdowy” w żadnym wypadku nie służy do wyprowadzania psa na spacery, czy stosowania przez dłuższy czas. Jeżeli jest używany to jedynie krótko, podczas sesji nauki chodzenia przy nodze. Sprawdź także ten artykuł na temat tresury psa w domu krok po kroku.

Kantar dla psa? Są inne sposoby

Jak pracować z psami?

Myśląc o szkoleniu swojego pupila, myśl kompleksowo. “Na koniec dnia” chcesz, żeby przyniosło ono kilka korzyści takich jak więź z opiekunem, “bezproblemowe “ funkcjonowanie w społeczeństwie (ludzi, psów), reakcję na komendy, czy umiejętność psa radzenia sobie z emocjami. Nie osiągniesz tego bez dobrego planu i wiedzy o czworonogach.

Po pierwsze Twój pies musi chcieć skupić się na Tobie, jako swoim przewodniku. Pamiętaj, że podczas pracy z psem istotne są Twój gesty, a nawet ton głosu. Buduj relację ze swoim psem i bądź konsekwentny. Po drugie, zadbaj o socjalizację pupila z otoczeniem, innymi psami, różnymi ludźmi. Trzeci punkt na liście to nauka komend. Twój pies powinien reagować na:

  • siad,
  • zostaw,
  • zostań,
  • na miejsce,
  • spokój.

Na koniec warto wspomnieć o przepracowaniu z psem różnych sytuacji, na które będzie narażony. Mowa o podróżowaniu transportem publicznym, przebywaniu w miejscu o większym natężeniu hałasu itp.

Wszystkie ćwiczenia warto zaczynać najpierw w cichych i spokojnych miejscach, a gdy dana umiejętność wydaje się opanowana, ćwiczyć ją tam, gdzie psa może rozpraszać więcej bodźców

Gdzie szukać pomocy podczas szkolenia psa?

Jeżeli nie wiesz, jak porozumieć się ze swoim psem i jak nauczyć go np. chodzenia przy nodze, zasięgnij porady specjalistów. Cena konsultacji nie jest wysoka w porównaniu z korzyściami, jakie możecie odnieść. Zarówno Ty, jak i Twój pies. Współpraca człowieka z czworonogiem oparta na pozytywnych metodach szkoleniowych, sympatii i zaufaniu zaowocuje nie tylko, gdy mowa o spokojnym spacerowaniu na smyczy, ale także w wielu innych sytuacjach.

Zanim wybierzesz kantar, kaganiec dla yorka lub szelki, poradź się specjalisty. To, co zakładasz swojemu psu, powinno być wygodne, dobrze dopasowane i nie powodować u zwierzęcia dyskomfortu.

ikona podziel się Przekaż dalej