Kangal turecki - informacje, charakter, opinie, porady właścicieli
Interesują cię nieznane i ciekawe rasy psów jak gryfonik belgijski, akbash dog czy kangal turecki? W Polsce mało kto o tych rasach słyszał. Przedstawiamy ciekawe rasy, których kraj pochodzenia to Turcja, jak kangal, akbash dog i owczarek anatolijski. Wyjaśniamy czym różni się owczarek anatolijski od rasy kangal turecki. Kangal to pradawny pies pasterski, który świetnie sprawdza się jako pies rodzinny, wierny, oddany rodzinie, świetny stróż i opiekun. Przedstawiamy opis tej ciekawej rasy i odpowiadamy na pytanie czy w Polsce istnieje hodowla kangala i jaka jest cena szczeniaków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kangal turecki - co to za rasa
Tureckie rasy psów - czym się różni rasa kangal turecki od rasy owczarek anatolijski
Kangal turecki to rasa bardzo mało znana. Co ciekawe Polska posiada profesjonalną hodowlę kangali. Rasa ta jednak zdobywa zainteresowanie, gdyż ten wielki pies o zrównoważonym charakterze, świetnie sprawdza się jako pies rodzinny i stróżujący.
W związku z tą rasą powstało pewne zamieszanie i spór między kynologami. Rasą oficjalnie zarejestrowaną przez FCI, której krajem pochodzenia jest Turcja, jest owczarek anatolijski, czyli anatolian. Rasy te są dość podobne, dlatego też wielu miłośników psów je myli. Zarówno owczarek anatolijski jak i kangal to potężny, duży pies pasterski, stróżujący i obronny. O ile owczarek anatolijski może mieć różne umaszczenie to kangal jest tylko płowy lub piaskowy. Rasa anatolian powstała w Anglii z psów przywiezionych z Turcji, będących mieszańcami rodzimych ras tureckich taki jak na przykład kangal. Kangal jest rasą uznaną w Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i RPA. W pozostałych krajach psy te rejestruje się jako owczarek anatolijski.
Hodowla psów w typie mastifa rozpoczęła się z zamierzchłych czasach, już w Sumerze. Również nomadzi przybywali ze swymi psami na tereny Anatolii. W tym okresie najbardziej potrzebny był pies obronny i pasterski, który miał za zadanie obronę stad przed wilkami i niedźwiedziami.
Turcja posiada 3 rodzime rasy:
- akbash dog,
- kangal turecki,
- malakli aksaray mastif turecki.
Malakli to prawdopodobnie sumeryjski pies bojowy i obronny. Akbash dog uznawany jest za najstarszą rasę białych psów na świecie. Zaś kangal to pierwotny pies pasterski i stróżujący.
Polska hodowla psów rasy kangal turecki
Co ciekawe Polska ma już swoją hodowlę kangali. Pierwsza hodowla, pod nazwą D.K. Bubu FCI, powstała w 2004 roku. Początkowo zajmowała się hodowlą anatolian, a następnie kangali. Szczeniaki kangala oferowane są z rodowodem KIF (Turecka Federacja Kynologiczna), gdyż nie jest to rasa zarejestrowana w FCI. Cena szczeniaka waha się od 3500 do 4000 zł. Cena zależy od przodków psa, płci i wieku.
Warto wiedzieć, że w Polsce zarówno owczarek anatolijski jak i akbash dog, znajdują się na liście psów niebezpiecznych. Ich hodowla i posiadanie wymaga pozwolenia. Na liście tej nie ma kangala. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy owczarek anatolijski?
Kangal turecki - opis rasy
Jak wygląda kangal turecki
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem szczeniaka kangala, należy wziąć pod uwagę, że jest to pies bardzo duży. Nie jest to gryfonik belgijski, którego możesz wziąć na kolana. Pies kangal osiąga wysokość do 85 cm i wagę prawie do 80 kg.
Charakterystyczną cechą kangala jest sierść w odcieniach szarości i koloru piaskowego, zawsze z czarną maską i czarnymi uszami. Biały kangal nie występuje i kolor ten jest niezgodny z wzorcem rasy.
Opis rasy:
- kraj pochodzenia: Turcja,
- wysokość: pies do 85 cm, suka do 79 cm
- waga: pies do 80 kg, suka do 70 kg,
- długość życia: 13 - 14 lat,
- sierść: długa, prosta, z gęstym podszerstkiem,
- umaszczenie: płowy lub piaskowy, z czarną maską i czarnymi uszami.
Pielęgnacja kangala nie sprawia trudności. Psa wystarczy od czasu do czasu wyszczotkować. Warto wiedzieć, że rasa ta dwa razy do roku intensywnie linieje.
Jako rasa pierwotna kangale są psami dobrego zdrowia i jak na tak dużą rasą dość długowieczne. Rasę tą nie trapią choroby i wady genetyczne. U dużych psów zdarza się jednak dysplazja stawu biodrowego, dlatego ważne jest, aby kupować szczeniaki z dobrego źródła, po przebadanych rodzicach.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jaki charakter ma kantal turecki
Kangal jako pies rodzinny
Kangal ma zrównoważony charakter i jest niezwykle wierny swemu opiekunowi i jego rodzinie. Nie jest to pies jednego pana. Kangal tak samo traktuje wszystkich członków rodziny.
Jeśli zastanawiasz się nad kangalem dla swojej rodziny, weź pod uwagę że pies ten ma zupełnie inny charakter niż na przykład gryfonik belgijski, który jest typowym psem kanapowym. Kangal nie jest odpowiednim psem do mieszkania w blokach. Lubi on duże przestrzenie i najlepiej czuje się w domu z ogrodem, gdzie będzie mieszkał na zewnątrz. Oczywiście ogród nie zastąpi psu spacerów i kontaktu z człowiekiem, które uwielbia. Kangal nie ma dużej potrzeby ruchu, jednak lubi przestrzenie i musi trochę pobiegać.
Kangal doskonale dogaduje się z dziećmi, dla których jest ogromnie opiekuńczy i cierpliwy, dlatego świetnie nadaje się na psa rodzinnego. Kangal został wyhodowany na psa pasterskiego, który opiekuje się stadem, dlatego też będzie on opiekuńczy także dla innych zwierząt domowych jak na przykład koty. Kangale mają trudność w akceptacji samców o podobnych gabarytach. Mogą mieszkać razem, jeśli ustali się pomiędzy nimi hierarchia.
Dla kogo ta rasa
Z uwagi na wielkość i gabaryty psa, kangal nie jest zalecany dla osób starszych, które mogą nie poradzić sobie z tak silnym psem. Kangal, natomiast, sprawdzi się przy rodzinie mieszkającej w domu z ogrodem.
Nie jest to rasa zalecana dla początkujących. Kangale nie są łatwe do ułożenia, z uwagi na niezależny charakter. Przez wieki hodowane były do tego, aby radzić sobie samodzielnie ze strzeżeniem stad. Dlatego też nie lubią wykonywania komend i powtarzania ćwiczeń. Jednak doświadczony opiekun psa będzie umiał nauczyć psa nie jednego stosując pozytywne metody wychowawcze. Kangale to psy bardzo przywiązane do człowieka. Dla kangala nagrodą będzie nie smakołyk, kontakt z człowiekiem.
Pies ten świetnie sprawdza się jako stróż posesji. Jest ostry, nieprzekupny i na intruza reaguje błyskawicznie. Pamiętajmy jednak, że nie należy zostawiać tego psa bez kontaktu z człowiekiem, gdyż może zdziczeć i stać się agresywny wobec opiekuna.