Obowiązkowe szczepienie - na co trzeba szczepić psa?

W Polsce obowiązkowe jest szczepienie psa "na wściekliznę", a właściwie przeciwko wściekliźnie. Po raz pierwszy wykonuje się je u szczeniąt, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Ustawodawca ustanowił widełki czasowe, według których właściciel ma na zaszczepienie 30 dni od ukończenia trzeciego miesiąca życia. Na wściekliznę obowiązkowo szczepi się psy co roku. Koszt jest stosunkowo niski i wynosi około 30 zł.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie będzie sprawdzane, kiedy spróbujemy wyjechać z psem zagranicę i determinuje ważność paszportu psa. W tym przypadku bardzo istotne są terminy. Szczepienie zyskuje ważność po 21 dniach od pierwszej iniekcji i jest ważne przez rok. Dokonując szczepień regularnie, zachowujemy ciągłość i możemy wyjechać w każdej chwili. W momencie ponownego szczepienia po upływie terminu konieczna jest ponowna kwarantanna 21 dni i dopiero po niej możemy legalnie opuścić kraj z psem. Niektóre państwa wymagają także badania poziomu przeciwciał metodą miareczkowania, które wykonać można dopiero po 30 dniach od pierwszego szczepienia, ale nie później niż 3 miesiące przed datą przemieszczania psa o charakterze niehandlowym. Miareczkowanie ważne jest przez cały czas ciągłości szczepień. Bez takiej ciągłości konieczne jest powtórne badanie.

Zaświadczenia o szczepieniu żądać mogą również krajowi przewoźnicy - kontrola prowadzona bywa w pociągach, tramwajach, autobusach i samolotach. Jest ono istotne także, gdy pies ugryzie człowieka lub wda się w bójkę z innym psem.

Komplet szczepień - na co można szczepić psy?

Szczepienia podstawowe pomagają ochronić psa przed najpopularniejszymi i najgroźniejszymi zakaźnymi chorobami psów. Za przykład można podać choćby nosówkę, która często kończy się śmiercią oraz równie niebezpieczną parwowirozę.

Szczeniaka zaszczepić możemy na takie podstawowe choroby jak nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha - zakaźne zapalenie wątroby, parainfluenza oraz zakaźne zapalenie krtani i tchawicy. Są to praktycznie zawsze szczepionki poliwalentne, czyli łączone preparaty przeciwko kilku jednostkom chorobowym. Wybrać możemy także szczepionki łączone z leptospirozą. Zaleca się je u psów myśliwskich, wiejskich i tych np. korzystających ze zbiorników wodnych.

Inne szczepienia ochronne to te przeciwko boreliozie, czyli bakteryjnej chorobie przenoszonej przez kleszcze. Pierwsze wykonuje się po 12 tygodniu życia, a drugie po 3-4 tygodniach. Niektórzy zalecają trzecią dawkę po 6 miesiącu życia dla psów żyjących na terenach dużego zagęszczenia kleszczy.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Cena poszczególnych szczepionek różni się w zależności od ich zawartości, producenta i gabinetu weterynaryjnego. Komplet szczepień może kosztować nawet kilkaset złotych, ale pojedyncze dawki kosztują między 50 a 90 złotych. Ponoszone wydatki są zatem rozbite na kilka miesięcy.

Pies u weterynarza podczas szczepienia, czyli kalendarz szczepień psa i harmonogram
Kiedy i co ile szczepić psa, czyli harmonogram i kalendarz szczepień psa

Wiele osób zastanawia się, co ile szczepić dorosłe psy. Początkowo warto dbać o doszczepianie go co roku. Zmniejszyć ich częstotliwość lub całkowicie od nich odstąpić można po konsultacji z lekarzem weterynarii, kiedy psy wchodzą w wiek średni lub starszy.Wciąż jednak muszą być szczepione na wściekliznę! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szczepieniu psa.

Kalendarz szczepień psa

Pierwsze szczepienie odbywa się przy użyciu preparatu typu "puppy" zawierającego antygeny nosówki i parwowirozy. Są to szczepionki przeznaczone specjalnie dla małych psów w okresie stosunkowo wysokiej zawartości przeciwciał matczynych. Wykonuje się je w 4-6 tygodniu życia.

Szczenięta są chronione przeciwciałami matczynymi do 8-12 tygodnia życia, ale w tym okresie poziom przeciwciał spada już do poziomu, który nie przeszkadza rozwojowi czynnej odporności. Jeżeli pierwsze szczepienie odbywa się zatem po 8 tygodniu życia podawany jest już preparat uodparniający nie tylko na nosówkę i parwowirozę, ale również na chorobę Rubartha.

Drugie szczepienie przypada w wieku 9 tygodni u szczeniąt szczepionych w 6 tygodniu lub w 12 tygodniu u pozostałych. Te pierwsze w 12 tygodniu szczepione są po raz trzeci. Jest to ostatnie szczepienie z serii dla szczeniąt, choć w niektórych sytuacjach lekarz może zalecić dodatkowe szczepienie jeszcze po 16 tygodniu życia. Kolejne wykonuje się po roku.

Program szczepień opracowany został przez WSAVA, czyli World Small Animal Veterynary Association (a dokładniej zespół do spraw szczepień światowego stowarzyszenia lekarzy weterynarii małych zwierząt). Harmonogram może jednak ulec zmianie w przypadku różnych szczeniąt. O dopuszczeniu psa do szczepienia decyduje lekarz weterynarii, a zwierzę musi być zdrowe i najlepiej, jeśli zostało wcześniej odrobaczone.

Harmonogram szczepień psa

Wiek psa

 Szczepionka

4-6 tygodni

nosówka, parwowiroza (szczepionka "puppy")

8-9 tygodni

nosówka, parwowioroza, zakaźne zapalenie wątroby

12-13 tygodni

nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, adenowirus, parainfluzenza, leptospiroza, borelioza

12-16 tygodni

wścieklizna (obowiązkowa), drugie szczepienie na boreliozę, ewentualnie ponowne przeciwko nosówce, parowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluzenzie i adenowirusowi

Kalendarz szczepień psa to tylko sugestia dla lekarzy i właścicieli czworonogów. Dokładne terminy ustala się głównie na podstawie stanu zdrowia zwierząt. Nie warto jednak zastanawiać się, czy zaszczepić swojego pupila na nieobowiązkowe choroby. Szczepienia podstawowe chronią ich zdrowie i życie. Wystarczy raz zobaczyć psa chorego na nosówkę lub parwowirozę, by zrozumieć, że cena iniekcji jest niewielka w porównaniu z cierpieniem zwierzęcia i kosztami (nie zawsze skutecznego) leczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej