Co warto wiedzieć o jeżach afrykańskich?

Jeż pigmejski albinos czy białobrzuchy – jak naprawdę nazywają się te stworzenia?

Najczęściej można spotkać się z określeniem „afrykański jeż pigmejski”, ale jeż białobrzuchy to również poprawne nazewnictwo. Jest to gatunek ssaka łożyskowego. Jego środowisko naturalne to tereny stepowe i sawanny. Może żyć na obszarach skalistych i półpustynnych, ale nie w lasach tropikalnych. Należy do rodziny jeżowatych.

Jeż białobrzuchy występuje w środkowej Afryce. Jest to stworzenie terytorialne i na co dzień nie żyje w grupie. Powinien mierzyć od 15 do 25 cm długości, a jego waga zazwyczaj nie przekracza 700 g. Samiczki są mniejsze od samców.

Ten jeż może być biały (albinos), ale może mieć też inne umaszczenie. Najczęściej spotykane jest czarno-białe i prawie czarne. Długość życia tych stworzeń szacowana jest na 2-4 lata w środowisku naturalnym, jednak w domu ten mały ssak żyje nawet 10 lat.

Klatka, kuweta, akcesoria dla jeża pigmejskiego – o czym należy pamiętać?

Dla jeży najlepiej sprawdzają się terraria, ponieważ w nich łatwiej utrzymać prawidłową temperaturę, najlepiej z przedziału 24-26 stopni Celsjusza. Nie można dopuścić do tego, aby było tam mniej niż 20 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy ulegną hibernacji. Zapadnięcie w sen zimowy może skończyć się dla nich śmiercią. Nie można przesadzić także w drogą stronę, ponieważ wtedy mogą zapaść w sen letni (estywacja). Warto w terrarium umieścić termometr, aby móc stale kontrolować temperaturę.

Jeże prowadzą nocny tryb życia, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrego oświetlenia nocnego. Musi to być specjalna czerwona żarówka w porcelanowej oprawce. Ogrzewać można żarówką (w dzień dzienna), ale też można wykorzystywać do tego matę grzewczą.

Domowy jeż pigmejski może załatwiać się w kuwecie. Najczęściej to hodowca zaczyna uczyć małego jeża korzystania z niej, ale nie każdy osobnik od razu to załapie. Czasami przez całą długość życia może mieć z tym problem, jednak to zdarza się bardzo rzadko. Warto wiedzieć, że jeże załatwiają swoje potrzeby w ruchu.

Należy pamiętać o odpowiednim domku dla jeżyka. Te stworzenia lubią się chować w miejscach, które są przytulne i ciemne, dlatego jest to niezbędny element wyposażenia terrarium. Niezmiernie ważny jest duży kołowrotek (minimum 28 cm średnicy) o gładkiej powierzchni (bez pojedynczych prętów). Jeżeli twój jeż lubi się w nim załatwiać, możesz kupić lub samemu zrobić odpowiednią tekturową nakładkę. Należy pamiętać także o różnych tunelach dla jeży.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Najlepszym podłożem do terrarium są trociny lub podkłady jednorazowe. Dla większych jeży dopuszczalna jest jeszcze kora. Nie można sypać im na dno niczego twardego i granulowanego, aby jeżyki nie zrobiły sobie krzywdy, więc odpadają twarde żwirki.

W klatce powinna znajdować się dość płytka miseczka na jedzenie, a czasami także i na wodę. Choć jeże zazwyczaj piją z poidełek, to jednak zdarzają się wyjątki. Wodę z poidełka należy wymieniać codziennie (w upalne dni warto częściej), a tą w miseczce trzeba, gdy tylko się zabrudzi (może to być kilka razy dziennie). Dobrze sprawdzi się miska cięższa (porcelanowa). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, co jedzą jeże.

Hodowla jeży afrykańskich

Gdzie kupić jeże?

Ten domowy pupil raczej nie jest spotykany w sklepach zoologicznych. Nie jest to też najlepsze miejsce na zakup zwierzęcia. Wszystkie żyjące tam stworzonka są nieznanego pochodzenia. Jeżeli chcesz kupić jeże afrykańskie, chomiki, króliki lub świnki morskie, musisz wiedzieć, że sklep zoologiczny nie daje żadnego wsparcie w opieki nad tym zwierzęciem.

Najlepiej przejrzeć oferty hodowli i wybrać się do tej wybranej, aby na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich żyją hodowane stworzenia. Hodowca powinien chętnie opowiedzieć ci o tym, jak wygląda opieka nad jeżami, jak się z nimi bawić i czym je karmić.

Hodowla jeży w Polsce to m.in.:

  • Twin Peaks,
  • Kolczaste Aniołki,
  • Jeżogród,
  • Olimp,
  • Igielnik,
  • Afrykański Jeż Pigmejski.

Cena za jeże afrykańskie jest różna, ale zazwyczaj można je kupić za 400 – 600 zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od koloru (m.in. albinos, biało-czarny), ale też od renomy hodowli, więc niektóre jeże kosztują nawet 1400 zł. Czasami w hodowli można dokupić klatkę za ok. 200 zł.

Nowy właściciel jeżyka powinien otrzymać jego rodowód i książeczkę zdrowia. Zwierzak powinien być odrobaczony i przebadany tuż przed oddaniem. W wyprawce powinna znaleźć się karma, którą na co dzień je, a także kocyk lub legowisko. Hodowca może pokazać, jak prawidłowo obcinać pazurki jeżyka i jak należy go kąpać. Przed wydaniem go do nowego domu, jeż pigmejski powinien już być nauczony życia w pojedynkę.

Żywienie jeża pigmejskiego – co może jeść chomik, a co domowy jeż afrykański?

Na długość życia jeżyków wpływa nie tylko to, czy żyją w odpowiednich warunkach (odpowiednia klatka, temperatura), ale istotna jest także ich dieta. Jeże afrykańskie są wszystkożerne. W naturze żywią się głównie bezkręgowcami (mięczaki, owady), zjadają jaja ptaków oraz drobne ssaki, a także korzenie.

Domowy jeż afrykański nie musi jeść insektów, choć są one wskazane. Mogą to być świerszcze, karaczany, larwy mącznika. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać jeżowi jedzenia prosto z lodówki, a tym bardziej zamrożonego. Jeż może zjadać mięso gotowane lub pieczone m.in. kurczaka, kaczkę, indyka, jagnięcinę, a także jajko na twardo. Od czasu do czasu należy podawać mu również owoce (np. jabłka, banany, truskawki, maliny, gruszki, dynie) i warzywa (m.in. ogórki, brokuły, startą marchewkę, cukinię).

Jeż pigmejski na trocinach w terrarium
Jeż pigmejski krok po kroku, czyli opis zwierzęcia i jego hodowla w domu, a także wymagania, pielęgnacja oraz porady dla hodowców

Albinos i wszystkie inne odmiany jeża pigmejskiego przeważnie uwielbiają jeść kocią karmę, zarówno mokrą, jak i suchą. Wcześniej warto sprawdzić jej skład, ale dobre są m.in. taste of the wild canyon river, alfa spirit, josera leger. Jeśli jeżyk nie może jakiegoś produkty (np. jabłka), to wtedy trzeba zdecydować się na inną karmę lub smak, który go nie ma.

Jeż afrykański nie może jeść rodzynek, winogron, mleka, ananasa, owoców cytrusowych, kapusty, cebuli, szczypiorku, czosnku, słodyczy, ludzkiego jedzenia, masła orzechowego i orzechów, nasion i pestek (owoce należy podawać bez nich).

Domowy chomik może żyć tylko rok, ale syryjski powinien dożyć nawet 4 lat. Długość życia chomika jest krótsza niż jeża afrykańskiego, ale to nie oznacza, że nie należy się o niego troszczyć. Dieta chomiczka powinna być urozmaicona. Nie należy decydować się na gotowe mieszanki, które mają kolorowe chrupki. Do ścierania ząbków nadają się gałęzie orzecha włoskiego lub drzew owocowych.

W diecie chomika nie powinno zabraknąć: nasion (owies, len, jęczmień, pszenica, kukurydza, czasami dynia i pestki słoneczniki), zioła (starze zwyczajny, mniszek lekarski, gwiazdnica, koper, koniczyna, krwawnik, liście drze owocowych), białko (larwy mącznika, dżdżownice, białko jajka, gotowane krewetki lub kurczak), warzywa (marchewka, ogórek, burak, brokuł, słodka papryka), sporadycznie owoce bez pestek (jabłka, arbuzy, gruszki).

Niespotykany domowy pupil

Obecnie nie tylko koty, psy, chomiki, świnki morskie, króliki i szczury można trzymać w domach. Przykładem może być popielica afrykańska, która jest mało wymagającym stworzeniem. Do tego łatwo ją oswoić, a swoim uroczy wyglądem przyciąga uwagę. Jej cena to kwestia ok. 80 – 150 zł.

Egzotyczna jaszczurka to zarówno gekon lamparci, jak i agama brodata. Hodowla tych niecodziennych zwierząt nie wzbudza już kontrowersji. Gekon lamparci kosztuje ok. 200 – 300 zł (albinos jest droższy, jego cena to ok. 500 zł). Za agamę brodatą trzeba zapłacić nieco więcej (ok. 300 – 500 zł).

Kapibara to towarzyski i inteligentny gryzoń, ale o bardzo dużych rozmiarach. Może ważyć nawet ponad 60 kg. Długość życia tego stworzenia wynosi od 4 do 10 lat. Nie jest to popularny domowy pupil. Częściej można go spotkać w ogrodzie zoologicznym. Choć w naszym kraju jego hodowla jest legalna, to jednak opieka nad nim nie jest już taka prosta. Cena kapibary to wydatek ponad 5000 zł.

Domowy afrykański jeż pigmejski (jeż białobrzuchy) żyje do 10 lat. Na długość życia wpływa dieta i odpowiednie warunki do życia. W Polsce istnieją hodowle jeży. Przez to, że stają się coraz bardziej popularne, nie ma problemu z ich zakupem. Jeż ma różne umaszczenie (np. albinos, prawie czarne, czarno-białe, salt-pepper). Samce są nieco większe od samiczek. Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 25 cm długości. Najlepszym domem dla jeża jest terrarium, ponieważ je najłatwiej ocieplić. Jeżyk powinien żyć w temperaturze 22-24 stopni Celsjusza. Jeśli będzie za zimno lub za ciepło może zapaść w sen i umrzeć. Można nauczyć jeża pigmejskiego załatwiać się do kuwety, ale ten ssak najczęściej wypróżnia się w czasie ruchu.

ikona podziel się Przekaż dalej