Jak powstaje jaskra u psa?

Jaskra to choroba okulistyczna, która występuje, gdy pojawia się brak równowagi pomiędzy produkcją, a odpływem cieczy wodnistej oka. Gromadzenie się płynu zwiększa ciśnienie, co może spowodować zniszczenie siatkówki i tarczy nerwu wzrokowego. Wyróżnia się jaskrę z otwartym kątem przesączania, która jest bezbolesna i rozwija się stopniowo, prowadząc powoli do utraty wzroku oraz jaskrę z zamkniętym kątem przesączania. Druga forma jest nagłym wzrostem ciśnienia w oku, połączonym z silnym bólem, zaczerwienieniem i szybką utratą wzroku.

Szacuje się, że jaskra występuje u około 1,7% psów w Ameryce Północnej. Jest to bardzo częsta choroba u zarówno u psów, jak i ludzi, a rzadziej zdarza się także u kota, konia oraz krowy. Jaskra pierwotna otwartego kąta u psów rasy Beagle została powiązana z mutacją ADAMTS10. U kota jaskra rozwija się przeważnie wtórnie do zapalenia błony naczyniowej oka i nowotworów, a jedynie u rasy syjamskiej potwierdzono pierwotną jaskrę z otwartym kątem przesączania. U bydła choroba powiązana jest zwykle z wrodzonymi anomaliami tęczówki i rogówki oraz zapaleniem przedniego odcinka błony naczyniowej oka.

Sporadycznie u psów pojawia się jaskra wrodzona, która rozwija się do 6 miesiąca życia. Zwierzęca nie ślepną od razu, a szybko wprowadzona terapia powoduje, że powiększona gałka oczna wraca do normy.

Oprócz jaskry u psów istnieją Inne choroby powodujące utratę wzroku. Lista jest długa i znajduje się na niej m.in.

  • bruceloza,
  • toksyny,
  • cukrzyca,
  • zaćma,
  • uraz,
  • hipokalcemia,
  • niedobory żywieniowe.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach oczu u psa.

Pierwsze objawy jaskry u psa

Brzydki zapach z pyska psa jest dla nas oczywistym sygnałem, że zwierzę ma problemy z zębami lub cierpi na inne schorzenia, dlatego udajemy się do lekarza weterynarii. Podobnie powinno być w przypadku jaskry, choć jej objawy początkowo nie są wyraźne.

Jaskra u psa zaczyna rozwijać w wieku od 2 do 10 lat w zależności od jej postaci. Pierwsze objawy to lekko rozszerzone źrenice, łagodne przekrwienie spojówek i delikatne powiększenie oka. Zmiany te są tak subtelne, że właściciele rzadko są świadomi zagrożenia. Z czasem pojawia się jednak zmętnienie lub linie Haaba, czyli białe smugi związane z rozciąganiem rogówki. U niektórych osobników dochodzi do zwichnięcia soczewki oka.

Psy, u których pojawia się nagłą i ciężka jaskra zwykle mają bardzo wysokie ciśnienie w oku. Ich źrenice są rozszerzone i wolno się poruszają. U psa widoczne jest zaczerwienienie białek oczu, obrzęk i przebarwienie rogówki. Długotrwały wzrost ciśnienia wewnątrz oka może spowodować powiększenie gałki ocznej, przemieszczenie soczewki i pęknięcia błony rogówki.

Pierwsze widoczne dla opiekuna zaburzenia widzenia u psa z jaskrą pojawiają się, gdy ciśnienie w gałce ocznej wynosi 50–60 mmHg. Ból odczuwany w związku z jaskrą, zwykle objawia się zmianami w zachowaniu, a nie spazmatycznym mruganiem.

Jaskra u psa leżącego na stole, a także leczenie, objawy, diagnoza, rokowania oraz powikłania
Jaskra u psa krok po kroku, czyli leczenie, objawy, rokowania a także możliwe powikłania i diagnoza

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Bruceloza diagnozowana jest na podstawie szybkich testów sprawdzających obecność przeciwciał, a tasiemiec bąblowiec poprzez badanie kału. Wykryciu wczesnej jaskry służy natomiast tonometr, czyli przyrząd do pomiaru ciśnienia w oku. Badanie to jest dość często wykonywane w przypadku psów predysponowanych do jaskry podczas każdego ogólnego badania fizykalnego np. przed szczepieniem i trwa dosłownie kilka sekund.

Jaskra u psa - czy jest wyleczalna?

Brzydki zapach z pyska psa zlikwidować można przez usunięcie kamienia nazębnego, bąblowica u kota leczona jest przy użyciu prazikwantelu, a jak jest z jaskrą? Leczenie farmakologiczne jest możliwe, ale najlepsze rezultaty daje operacja. Stosowane leki mają za zadanie zmniejszenie ciśnienia w oku. Zwykle są to leki w postaci kropli, które opiekun może aplikować samodzielnie 1-3 razy dziennie w zależności od zaleceń prowadzącego lekarza weterynarii.

Leczenie operacyjne ma sens, gdy czworonóg nie stracił jeszcze wzroku. Rokowania są najlepsze, gdy zastosowana zostanie terpia łączona, czyli zabieg oraz środki farmakologiczne. Niestety, jaskra nie jest w 100% wyleczalna, dlatego nawet operacja daje psu do kilku miesięcy poprawy stanu oka. Pod tym względem rokowania psów z początkową jaskrą, która reaguje na środki obniżające ciśnienie, są zdecydowanie lepsze niż psów z zaawansowanymi zmianami lub zwierzętami, u których leki nie przyniosły pożądanej poprawy.

U psów, które straciły wzrok, konieczne bywa usunięcie gałki ocznej lub ablacja oka, a dokładniej ciała rzęskowego. Ablacja oka pozwala na zachowanie gałki ocznej i polega na wprowadzeniu do gałki ocznej leków uszkadzających ciałko rzęskowe, co zmniejsza ciśnienie w ciągu około tygodnia od zabiegu. Zwierzęta z zaawansowaną jaskrą, z powiększonym, ślepym okiem mogą jednak wymagać usunięcia go chirurgicznie w celu złagodzenia bólu. Większość przypadków jaskry wymaga długotrwałego leczenia!

Na jaskrę nie pomoże wapno dla psa! I choć nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jak tasiemiec bąblowiec powinna być szybko leczona. To poważna choroba, dlatego warto obserwować swoje psy, by wychwycić jej pierwsze objawy i uratować wzrok swojego pupila. Objawów jaskry u psa nie można lekceważyć.

ikona podziel się Przekaż dalej