Jämthund – pochodzenie i najważniejsze informacje

Pies rasy Jämthund należy do grupy szpiców w typie pierwotnym. Rasa jest dobrze znana i wykorzystywana do polowań od wielu lat, jednak została oficjalnie uznana dopiero w roku 1946. Odbyło się to dzięki staraniom Aksela Lindströma, który sprawił, że Jämthund przestał być uznawany za odmianę norweskiego elkhunda.

Zarówno norweski elhund jak i Jämthund posiadają wiele cech wspólnych. Jednak dziś wyodrębnia się także wiele istotnych różnic. Dziś jämthund jest uznany za jednego z największych szpiców i cieszy się w Szwecji bardzo dużą popularnością. Rasa jest jednocześnie niemal nieznana w naszym kraju.

Dorosły, prawidłowo zbudowany pies nordycki osiąga około 30 – 35 kg wagi. Suki są na ogół drobniejsze, a ich waga mieści się w przedziale 25 do 30 kg. Wzorzec rasowych jämthundów określa ich idealną wysokość w kłębie. Dorosły pies osiąga wysokość w przedziale 57 – 65 cm, z kolei suczka 52 do 60 cm.

Rasa tych kochających polowanie szpiców występuje w umaszczeniu wilczastym z jasnoszarym lub kremowym znaczeniem w obrębie pyska, gardła, klatki piersiowej, brzucha i łap. Znaczenie występuje także pod ogonem pupila. Szata powinna być krótka, gruba i dwuwarstwowa. Niezbędne jest występowanie bardzo gęstego, chroniącego przed zimnem podszerstka o miękkiej budowie.

Charakter jämthundów. Jak zachowuje się nordycki pies myśliwski? Przydatne informacje

Jämthund jest psem o silnym, mocno niezależnym charakterze. Te popularne w Szwecji pupile z pewnością nie będą dobrymi kandydatami na psa dla osoby początkującej, która nie posiada jeszcze doświadczenia w szkoleniu. Jak niemal wszystkie rasy nordyckie, jämthund czy duńsko-szwedzki pies wiejski wymaga łagodnego, ale i konsekwentnego traktowania.

Kochający polowanie szpic będzie idealnym towarzyszem dla myśliwych. Z radością pomoże w polowaniu, chociaż nie każdą komendę wykona natychmiast. Rasowy jämthund słynie też z dużej wytrzymałości i potrzeby ruchu. Jak przystało na szpica, będzie chętnie wędrował w towarzystwie człowieka czy uczył się nowych sztuczek.

Opisując charakter jämthund, warto podkreślić, że jest to pies przyjaźnie nastawiony do wszystkich członków swojej rodziny. Z natury niezależny, ale silnie przywiązujący się do opiekuna pies nie przejawia agresji wobec znanych sobie osób czy innych psów. Niestety silny instynkt łowiecki sprawia, że rasa nie najlepiej sprawdza się w relacjach z mniejszymi pupilami domowymi.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Żyjący w Szwecji, rasowy jämthund nordycki to pies pewny siebie i świadomy swojej siły. Nieco nieufny w stosunku do obcych i bardzo czujny może okazać się dobrym kandydatem na psa stróżującego (podobnie jak owczarek portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski).

Na charakter psa z pewnością wpłynie socjalizacja w wieku szczenięcym, a także dobrze przeprowadzone szkolenie. Nie bez znaczenia okazuje się także potrzeba ruchu. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły pies nordycki, owczarek portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski wymagają urozmaiconych zadań. Warto poświęcić czas na spacery połączone z zabawami i zróżnicowaną aktywnością. Jeśli zapewnimy psu odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu, nie będzie sprawiał problemów w warunkach domowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy plott hound.

Opinie o rasie jämthund i cena za szczeniaki w hodowlach

Uwielbiający polowanie, nordycki szpic jest psem o ciekawym wyglądzie i równie interesującym charakterze. Jest to typowy pies myśliwski, który posiada opinie wytrzymałego towarzysza do polowań. Rasowy jämthund zdobył ponadto opinie czujnego oraz dostosowanego do pracy w trudnych warunkach.

Opisując najczęściej pojawiające się opinie o jämthund, trzeba zaznaczyć, że rasa jest niemal nieznana w naszym kraju. Znacznie popularniejsza w Szwecji i innych krajach nordyckich, posiada opinie zdrowej i nieobarczonej ciężkimi chorobami genetycznymi.

Niestety rasa jest na tyle mało popularna w naszym kraju (podobnie jak owczarek portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski), że możemy trafić na niemałe problemy w zakupie szczeniaka. Hodowla specjalizująca się w owej rasie może znajdować się w Szwecji. Na dzień dzisiejszy nie znajdziemy jämthundów w hodowlach krajowych.

Cena za szczeniaki w hodowlach w Szwecji czy innych krajach nordyckich na ogół rozpoczyna się od kwoty 600 euro. Renomowana, posiadająca bardzo dobre opinie hodowla może oczekiwać za szczeniaki nieco więcej. Cena w granicach 1000 euro nie jest stawką nadzwyczajną. Górna cena jest trudna do ustalenia, a rasowy jämthund, owczarek portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski z pochodzeniem FCI może być dość drogi w zakupie. Sama cena nie powinna być jednak głównym, wyznacznikiem wyboru hodowli. Dobra hodowla powinna posiadać dobre opinie i zapewniać optymalne warunki swoim psom. Co więcej, może udzielić informacje na temat szkolenia czy wystawiania szczeniąt.

Pies myśliwski jämthund – szkolenie i informacje o prawidłowym szkoleniu

Opis większości ras nordyckich jasno sugeruje, że nie są to psy najłatwiejsze do szkolenia. Jämthund jest co prawda psem inteligentnym i spostrzegawczym, jednak bywa uparty, posiada silny instynkt łowiecki i nie zawsze słucha swojego właściciela.

Szkolenie rozpoczynamy od socjalizacji szczeniaka. Nasz kochający polowanie pies myśliwski powinien poznać jak najwięcej różnorodnych dźwięków, sytuacji, zapachów czy innych zwierząt. Im lepiej przebiegnie proces socjalizacji, tym lepsze efekty osiągniemy w późniejszym zachowaniu psa.

Pies myśliwski lubi ruch na świeżym powietrzu. Możemy to wykorzystać podczas szkolenia. Opis procesów szkoleniowych zależy od efektów, które chcemy osiągnąć. Jämthund najlepiej radzi sobie z konsekwentnym szkoleniem, wykorzystującym wzmocnienia pozytywne.

ikona podziel się Przekaż dalej