Jakie rybki do kuli?

1. Bojownik wspaniały

To najbardziej popularna ryba, którą można trzymać w kuli. Jako że bojownik nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, to cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielbicieli akwarystyki. Kuliste akwarium jak najbardziej nadaje się do hodowania ryb tego gatunku. Bojowniki dość łatwo się utrzymuje, zatem są popularne wśród mniej doświadczonych hodowców. Rybki nie są duże, zatem nie wymagają też wielkiego akwarium – zdecydowanie, mogą korzystać z kuli szklanej. Jeżeli wiesz, jaka woda do akwarium kulistego powinna być wpuszczona, będziesz mógł przetrzymywać w nim swojego bojownika. Warto jednak wiedzieć, że kula powinna być odpowiednio duża – najlepiej na przynajmniej 60 cm średnicy.

Oczywiście, mała kula posiada swoje zalety, gdyż bojownik może bronić mniejszych terenów. Nie wpadnij jednak na pomysł, by zainstalować w kuli sztuczny prąd – bojowniki żyją bowiem w stojących wodach azjatyckich, więc nie będzie to dobrym rozwiązaniem. Możesz posadzić bojownikowi roślinność azjatycką, nie europejską – poczuje się w kuli szklanej nieco lepiej. Mimo, że bojowniki nie potrzebują wiele miejsca do pływania, to bardzo lubią gęste zarośla. Z kolei na powierzchni wody powinno się zostawić wystarczająco dużo miejsca na gniazdka piankowe. Możesz w kuli umieścić również prawdziwe kamienie bądź kawałki drewna, a dno wyłożyć żwirkiem czy też piaskiem. Możesz mieć kulę bez filtra, jednak trzeba wymieniać w niej wodę raz na tydzień. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaka woda nadaje się do akwarium.

Rybka bojownik na czarnym tle, a także porady jakie rybki do kuli wybrać

2. Welon

Welony to ryby, które hoduje się w małych akwariach, jakimi są akwaria kuliste. Jeżeli zastanawiasz się, jakie rybki do kuli warto kupić, możesz zdecydować się na welona. Kula powinna być jednak odpowiednio duża – ponieważ nie powinieneś kupować wyłącznie jednego osobnika tego gatunku. W przeciwieństwie do bojowników, welony lubią swoje towarzystwo i w stadzie są znacznie bardziej żywiołowe i wesołe. Ryby możesz trzymać również z niewiele wymagającymi rybkami tropikalnymi, jakimi są np. glonojady.

Rybka welen w kolorze złotym na białym tle, a także porady jakie rybki do kuli wybrać

Woda do akwarium musi być odstana. Podłoże w kuli nie będzie miało większego znaczenia, choć welony zdecydowanie piękniej wyglądają na tle ciemnym (np. takim, które imituje skały). Welony są wszystkożerne, więc dziecko nie powinno mieć większych problemów z karmieniem rybek. Welony to chyba najbardziej sympatyczne rybki, które można hodować samemu.

Polecane akcesoria do akwarium - ceny internetowe!

Którą rybkę kupić do akwarium?

3. Teleskop

To bardzo charakterystyczne rybki, z wyłupiastymi oczkami. Są to ryby dość łatwe w hodowli, więc z powodzeniem możesz je hodować w kuli. Uważaj jednak, by w zbiorniku wodnym nie znalazły się żadne ostre przedmioty – rybka jest dość delikatna i mogłaby sobie bowiem przypadkowo uszkodzić oczy! Pamiętaj również o tym, że teleskopy są wrażliwe na przechłodzenie. Mimo, że ryby te nie są problemowe, to jednak należy im poświęcić odpowiednio dużo czasu na pielęgnację.

Rybka teleskop na białym tle, a także porady jakie rybki do kuli wybrać

Woda w kuli nie musi być wzorowo czysta, jednak powinna być zdrowa. Najlepszą wodą będzie odpowiednio odstana woda wodociągowa, o temperaturze identycznej z temperaturą wody w akwarium dekoracyjnym. Odczyn wody powinien być obojętny, z kolei twardość średnia. Najlepiej umieszczać teleskopy bez roślin i podłoża, co ochroni ich oczy przed uszkodzeniem się.

4. Ryukin

Jest to ryba niezwykle przebojowa i aktywna, którą można hodować w kuli. Nie trzymaj jej jednak z małymi i spokojnymi rybkami, ponieważ odmiana Ryukin może je zdominować i zastraszyć. Ryukin, by mogła dobrze się rozwijać, potrzebuje dość dużej kuli – na pewno nie tak niewielkiej, jak np. wymagają do życia bojowniki. Z powodzeniem możesz jednak trzymać je razem z welonami – oba gatunki ryb są dość towarzyskie i pogodne, więc na pewno się „dogadają”.

Złota rybka ryukin na białym tle, a także porady jakie rybki do kuli wybrać

Akwarium kuliste powinno być odpowiednio duże – przynajmniej 20 litrów dla jednego osobnika. Podłoże kuli możesz wysypać piaskiem kwarcowym, będącym najbardziej odpowiednim dla rybki Ryukin. Dodać możesz do niego korzenie, gałązki oraz otoczaki. Pamiętaj o tym, by woda w kuli miała zawsze między 20 a 25 st. C.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny