Tunel dla kota – wyposażenie, które warto kupić kotu

1. Szeleszczący tunel dla kota

Jednym z najlepszych dostępnych modeli na rynku zoologicznym jest tunel szeleszczący, np. marki Trixie. Jest to w zasadzie tuba, która skonstruowana została z połączenia szeleszczącej, cienkiej tkaniny oraz plastikowego szkieletu – bo na czymś ten materiał musiał zostać rozciągnięty. Dzięki temu, że łatwo można nim wyginać, ustawienie tunelu w dowolnej kombinacji nie powinno być większym problemem. To znakomita zabawka dla kota, którą można bez większego problemu kupić w sklepie zoologicznym obok gadżetów takich, jak drapak, domek czy poidełko dla kota.

Przykładowo, zupełnie podstawowy tunel szeleszczący dla kota marki Trixie to cena ok. 30 zł (50 x 25 cm).

2. Drewniany tunel dla kota

Tunel dla kota może być również stworzony z bardziej sztywnego materiału. Najczęściej jest nim drewno. Oczywiście, by zwierzak mógł się bawić bezpieczniej, drewniane tunele najczęściej obijane są dodatkowo miękką tkaniną (np. koc polarowy lub plusz). Często drewniane tunele dla kotów są od razu połączone z innymi elementami kociego wyposażenia, jak:

  • domek,
  • drapak,
  • poidełko dla kota,
  • legowisko.

A więc, drewniane tunele dla kotów mogą posłużyć im do ostrzenia pazurków (dzięki sizalowej powierzchni ku temu przeznaczonej), ukrywania się albo po prostu odpoczywania. Drewniany tunel dla kota może stać nie tylko w mieszkaniu, ale również na zewnątrz – na osiatkowanym tarasie czy balkonie, albo w altance ogrodowej. Tunel można kupić, choć często kosztuje on nawet kilkaset złotych. A więc, istnieje też możliwość, by drewniany tunel dla kota zrobić samodzielnie.

3. Tunel dla kota z piłką

Kolejnym popularnym modelem dla kotów jest tunel z piłką. To swego rodzaju zabawka interaktywna, która pozwala kotu aktywnie spędzać czas. Niektórzy hodowcy uważają, że to niezbędne wyposażenie w domu opiekunów kotów, pozwalające realizować kotu dwie potrzeby jednocześnie – polowania oraz eksplorowania. Koty ukrywają się w tunelu, eksplorując nowe miejsce oraz w tym samym czasie polują na zwisającą piłeczkę. Co ciekawe, w niektórych modelach tego typu tuneli można np. wsuwać specjalnymi otworami różne zabawki czy też przysmaki do środka.

Podobnie, jak opisywany tunel numer 1, ten też jest najczęściej szyty z szeleszczącego materiału. A więc, oprócz pobudzania się fizycznie, kot pobudza również swoje zmysły słuchu – bo szeleszczący materiał daje mu bodźce dźwiękowe. Wszystko to sprawia, że kot jest podekscytowany i spełniony. Zabawka pobudza w nim instynkt łowcy, ale też staje się miejscem bezpiecznym – pełniąc funkcję kociego schronu.

Tunel dla kota dla małych kociąt, a także informacje o tunelach dla kotów do zabawy
Tunel dla kota krok po kroku, czyli wybór, zakup, opinie i zastosowanie

Jego cena jest bardzo zróżnicowana. Dla przykładu, cena za tunel z piłką wielkości 132 x 132 x 25 cm to ok. 130 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze transportera dla kota?

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Tunele dla kotów, czyli przydatne akcesoria

4. Tunel – legowisko dla kotów

Jak już wspominaliśmy, tunel dla kotów często pełni też funkcję ich legowiska. To ich przestrzeń oraz bezpieczny azyl, który potrafi poprawić ich samopoczucie. Jak każdy, kot czasem również potrzebuje odpocząć i pobyć sam ze sobą. Dlatego tunel dla kota typu legowisko jest miejscem, w którym zwierzak może odpocząć, zregenerować się, nabrać sił i uciec od zgiełku dnia codziennego. Może z takiego legowiska obserwować, co dzieje się w domu, ale będzie też czuł się bezpiecznie. Tunel tego rodzaju pozwoli mu leżeć na zewnątrz, jak i w ciepłym jego wnętrzu. A więc, czworonóg będzie sam mógł wybrać, co woli robić w danej chwili – wypoczywać czy bawić się wewnątrz. Niektóre tunele mają np. dzwoneczki wiszące nad wejściami do tunelu, a więc mobilizujące kota do ruchu.

W tunelu znajdują się wygodne, grubo watowane poduszki, które wyprostują się za jednym pociągnięciem zamka – prostując równocześnie cały tunel. Rolka może być miękkim legowiskiem dla pupila, stanowiąc komfortowe i przyjemne miejsce do wypoczynku. Co ważne, w takich tunelach spód poduszek zazwyczaj jest antypoślizgowy, zrobiony z nylonu. Mało tego, miękkie poduszki z pluszu można prać (zazwyczaj w temperaturze ok. 30 st. C). Mimo, że tunele w formie legowiska są elastyczne, to nie odkształcają się podczas ich używania – nawet, gdy bawi się nim kilka kotów. Przy tunelu znajdują się poduszki, na których mogą wypoczywać oczywiście inne koty – o ile żyją ze sobą w zgodzie. Szybko przekonasz się, że to jedna z najlepszych opcji dla czworonogów, jeżeli chodzi o tunel dla kota.

5. Tunel DIY, czyli samodzielnie zrobiony tunel dla kota

Jeżeli nie możesz znaleźć idealnego tunelu dla swojego kota, zawsze możesz spróbować zrobić go samodzielnie. Nie jest wymagana do tego specjalistyczna wiedza, a umiejętności manualne. Przygotuj sobie:

  • brystol (najlepiej dwa duże kawałki)
  • koc polarowy
  • zszywacz
  • nożyczki
  • tasiemki w różnych kolorach
  1. Najpierw połącz ze sobą dwa fragmenty brystolu. Muszą stworzyć długi prostokąt. Najlepiej będzie połączyć je zszywaczem biurowym.
  2. Rozłóż na brystolu koc polarowy i zamocuj go również zszywkami.
  3. Zwiń brystol tak, by przypominał walec. Szyj brzegi.
  4. Przymocuj kolorowe tasiemki do jednego i drugiego wejścia tunelu. Kolorowe taśmy zapewnią jeszcze większą frajdę kotu, który będzie bawił się nimi podczas wchodzenia i wychodzenia z tunelu. Oprócz tasiemek, może być to zupełnie coś innego, czym lubi bawić się kot – jak pluszowe myszki, sztuczne piórka, dzwoneczki czy piłeczki.

Pamiętaj o tym, że tunel dla kota nie jest tylko zwykłą zabawką. Owszem, kot może w tunelu dać upust swojej energii, pobawić się w myśliwego i codziennie być aktywny fizycznie. Jednak tunel będzie mógł pełnić też funkcję legowiska i funkcję ochronną. Zwierzę będzie czuło się tam bezpiecznie i komfortowo. Dlatego warto zapewnić mu takie miejsce w mieszkaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej