Jaki transporter dla królika zapewnia bezpieczne przewożenie pupila?
Transporter dla królika jest jednym z najważniejszym elementów, w które powinieneś wyposażyć swojego zwierzaka. Bez niego nie ma mowy o przewiezieniu pupila do weterynarza, kiedy zadzieje się coś złego. Jak wiadomo, królik powinien również odwiedzać weterynarza regularnie, w celu sprawdzenia ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Właśnie dlatego transporter dla chomika bądź królika jest tak istotny – by jego przenoszenie odbywało się bezpiecznie i wygodnie. Które transportery będą najlepsze? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Transporter dla królika
Wygodny transporterek
Najważniejsze jest, by dostosować klatkę oraz transporterek do rozmiarów oraz do wagi królika. Powinno się też zapewnić mu jak największy komfort w transporterze. Wiadomo, można nauczyć się, jak oswoić królika. Jednak, każda jedna podróż mimo wszystko wiązać się będzie dla niego z ogromnym stresem. Królik wychodzi bowiem ze swojej klatki i nie wie, co się dzieje. Nie otaczają go już te same zapachy, a otoczenie się zmienia. Królik bardzo stresuje się takimi sytuacjami, dlatego powinno się w jak największym stopniu zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort podczas np. podróży w transporterze do weterynarza.
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie podróżować w skrzyneczce, będącą nieco większą od rozmiaru naszego ciała, prawda? W takim miejscu można jedynie wyłożyć się w jednej pozycji, a ruchy stają się ograniczone. Nie decyduj się więc na zbyt mały transporterek, w którym królik będzie miał możliwość jedynie obrócenia głowy. Królik powinien mieć na tyle dużo miejsca, by mógł wyciągnąć się w transporterze czy też obrócić się. O tak, transporter powinien być przede wszystkim wygodny i nie ograniczać ruchów do maksimum. Każdy transporter powinien być dostosowany również do wielkości królika podobnie, jak kuweta dla królika.
Jak sprawić, by w transporterze było bezpiecznie?
Nie skupiaj się wyłącznie na tym, by transporterek wyglądał ładnie. Najważniejsze bowiem, by torba była bezpieczna oraz jak najbardziej funkcjonalna. Musi ona zapewniać bezpieczeństwo jednak nie tylko królikowi, ale też kierowcy i pasażerom samochodu. Jeśli chcesz przewozić transporter autem, to należy znaleźć taki transporter, by można było robić to wygodnie. Może to być np. transporter, który będzie swego rodzaju przenośną klatką. Tego rodzaju transportery mogą wpłynąć na skuteczne zminimalizowanie ewentualnych wypadków na drodze i wydostanie się z niego królika. Każdy z nas jest sobie w stanie wyobrazić przecież, jak tragiczne mogłoby mieć to skutki.
Nie da się ukryć, że króliki są dość płochliwymi królikami. Czasem nawet najgłębsza wiedza o tym, jak oswoić królika, okazuje się kompletnie nieprzydatna podczas ich przewozu w transporterze. Narażone są wówczas bowiem na wszystko to, czego naprawdę się obawiają – a więc, na słoneczne światło, hałas i światła aut, alergeny czy niesprzyjającą im temperaturę. Właśnie dlatego transportery takie, jak torba, powinny być solidnie wykonane i być w stanie ochronić królika przed całym otoczeniem, a także zapobiec ewentualnej ucieczce. Ważny jest w nim brak jakichkolwiek dziur i krat, które mogłyby uszkodzić delikatne ciało królika. Jeśli planujesz zakup więcej gadżetów dla twojego pupila, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla królików.
Transporter dla chomika lub królika
Jak powinien wyglądać transporter dla królika?
Jeżeli chcesz przewozić królika w aucie, najlepiej będzie wyposażyć się w transporter wykonany z tworzywa sztucznego, czyli możliwie jak najbardziej solidnego plastiku. Ważne też, by transporter był wyposażony w otwory wentylacyjne – jednak też nie może być on zbyt otwarty. Lepiej więc, żeby transporterek miał zamkniętą budowę, a dno było płaskie oraz pełne. Lepiej, by w transporterku nie znajdowały się żadne kratki – niestety, ale przez nie łapka zwierzęcia mogłaby się zaplątać. Czy są jakieś transportery, których mimo wszystko należy się wystrzegać? Tak, jest ich kilka:
- wiklinowe,
- materiałowe,
- kartonowe.
Niestety, ale tego rodzaju transportery nie spełniają wymagań, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa królikowi podczas podróży. Dodatkowo, królik mógłby ją łatwo zepsuć, np. przegryzając materiał i wychodząc z transportera.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Jakie wymiary powinien mieć transporter dla królika? Czym go wyściełać?
Transporterek dla królików powinno się oczywiście dobrać do rozmiaru naszego pupila – tak, jak dobierana jest kuweta dla królika. Oczywiście, każdy królik ma zupełnie inny wymiar, więc transporterki też nie mają uniwersalnych rozmiarów. Przyjmuje się więc zasadę identyczną, jak w przypadku kotów bądź psów. Powinno się zainwestować w transporter dla królików będący nie za mały, ale też nie za duży. Jeżeli transporter będzie bowiem za mały, to królik nie będzie mógł się w nim ruszać. Jeśli zaś będzie za wielki, w przypadku np. hamowania autem, królik może uszkodzić swoje ciało.
Co do wyściełania transportera wykonanego z plastiku trzeba pamiętać o tym, że dno będzie śliskie. Przez to też królik może stracić przyczepność w trakcie przewożenia, zwłaszcza przy nagłych ruchach. Może to sprawić, że jego kończyna czy kręgosłup zostaną uszkodzone! A więc, dobrym pomysłem będzie wyściełać podłoże najlepiej grubym i możliwie mięciutkim:
- kocykiem,
- poduszką,
- ręcznikiem.
W ten sposób królik będzie mógł zachować większą równowagę, co zapewni mu dużo większe bezpieczeństwo i wygodne przenoszenie. Istotne jest także, by królik nie podróżował na nie wyściełanym plastiku – w ten sposób może nie dość, że uszkodzić swoje ciało, to jeszcze zachorować (od bijącego od dna chłodu). Dla bezpieczeństwa, dobrym sposobem będzie również zabezpieczenie nie tylko dna, ale i ścian transportera. Warto będzie poświęcić chwilkę czasu na stabilne przymocowanie koca po to, by jego brzegi np. przypadkowo nie udusiły zwierzęcia lub go nie przygniotły, utrudniając oddychanie w czasie podróży.
Jeżeli jest zimno, możesz okryć królika lekkim okryciem (np. cienkim ręcznikiem). Nie zapominaj również o prawidłowej wentylacji! Transporterek powinien mieć sporo otworów wentylacyjnych, zwłaszcza na ściankach. Dzięki temu zapewnisz królikowi stały przepływ i dostęp do świeżego powietrza.