Nr 1 – obroże przeciw kleszczom

Obroże to najpopularniejsze i jednocześnie najwygodniejsze środki ochrony psa przed kleszczami. Zwierzę może nosić je przez długi czas, bez konieczności zdejmowania jej do kąpieli. Obroża nie traci swoich właściwości na deszczu, podczas kontaktu z promieniami słonecznymi czy w trakcie codziennego użytkowania. Jednak musisz wiedzieć, że nie wszystkie obroże działają tak samo. Najlepsza będzie taka, która rozprzestrzenia na skórze i sierści zwierzęcia aktywne składniki, zabijające pasożyty. W tej chwili najskuteczniejsza jest Bayer Foresto – obroża dla psa przeciw kleszczom w sklepie Fera.pl. Uwalnia ona stopniowo – w kontrolowanych dawkach – dwa składniki aktywne, które chronią psa przed najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami pcheł i kleszczy aż do 8 miesięcy.

Nr 2 – tabletki, które chronią przed pajęczakami

Ostatnio bardzo popularne stały się również tabletki na kleszcze dla psów. Kiedy czworonóg pogryzie ją i połknie, substancje aktywne przedostają się z jego przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Kiedy do psa przyczepi się kleszcz, substancja znajdująca się w krwi zwierzęcia sparaliżuje pajęczaka, a następnie doprowadzi do jego śmierci. I choć z pewnością to skuteczne rozwiązanie, to trzeba podkreślić, że tabletka nie ochroni psa przed ugryzieniami i potencjalnym zarażeniem chorobami odkleszczowymi. Obecnie na rynku dostępne są tabletki Bravecto i Simparcia. Należy je podawać psu co 12 lub 5 tygodni.

Jaki preparat przeciw kleszczom wybrać? Ranking najskuteczniejszych produktów, które ochronią Twojego psa
Jaki preparat przeciw kleszczom wybrać? Ranking najskuteczniejszych produktów, które ochronią Twojego psa

Nr 3 – krople na skórę zwierzęcia

To chyba najbardziej znane preparaty na kleszcze dla psów. Krople są bardzo wygodne w stosowaniu. Zwykle dostępne są w formie pipety z jednorazową dawką dostosowaną do wagi psa, którą należy w całości podać bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Krople takie jak Fiprex, Frontline czy Amflee zawierają substancję aktywną fipronil, która gromadzi się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, skąd uwalniania jest na powierzchnię skóry wraz z wydzielanym przez zwierzę łojem. Kiedy kleszcz wgryzie się w skórę psa, fipronil zawarty w kroplach zabija pajęczaka. Następnie wysycha on i odpada od skóry czworonoga. Krótki czas efektywnego zabicia kleszczy uniemożliwia im transmisję pierwotniaków wywołujących babeszjozę do krwi psa.

Nr 4 – aerozole, spraye i szampony

Właściciele czworonogów najrzadziej sięgają po aerozole, spraye i szampony przeciwko kleszczom. Nie są one tak skuteczne jak obroże, tabletki czy krople, ale można je stosować jako produkty wspomagające ochronę psa przed ukąszeniem.

Jaki preparat przeciw kleszczom wybrać? Ranking najskuteczniejszych produktów, które ochronią Twojego psa
Jaki preparat przeciw kleszczom wybrać? Ranking najskuteczniejszych produktów, które ochronią Twojego psa

Naturalne szampony z lawendą i miętą odstraszają kleszcze już w momencie, gdy te szukają żywiciela. Pajęczaki nie znoszą również zapachu drzewa cedrowego, manuki, tymianku, szałwii, goździków oraz słodkich migdałów. Stosuj więc spraye na bazie naturalnych olejków eterycznych, gdy wybierasz się ze swoim czworonogiem na łąkę lub do lasu. Takie produkty zabezpieczą go dodatkowo przez uporczywymi muchami, meszkami czy komarami. Polecamy wypróbować szampon Pess Bio lub insektobójcze spraye Frexin.

Teraz już wiesz, jakie preparaty na kleszcze są najpopularniejsze i jakie najczęściej wybierają właściciele psów. Na jaki zdecydujesz się Ty?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej