Jak wygląda i skąd pochodzi największy wąż świata? Ile lat żyje anakonda zielona i jaką długość ciała osiąga?

Najdłuższy czy najgrubszy wąż na świecie? Co wyróżnia anakondę zieloną? Szczegółowy opis gatunku i zdjęcia

Anakonda olbrzymia to bez wątpienia jeden z najgrubszych, najbardziej potężnych i umięśnionych węży w historii. Wyróżnia ją duża głowa, słabo wyodrębniona od reszty ciała, na której bokach widnieją dwa czarne pasy. Ciało jednego z największych węży na świecie ma oliwkowy kolor i jest ozdobione licznymi owalnymi plamami w kolorze brązowym oraz czarnym.

Czy to największe węże złapane w historii? Anakonda zielona jest największa, ale nie najdłuższa na świecie. Jak w przypadku wielu gatunków węży, samice wyróżniają się dużo bardziej pokaźnymi rozmiarami niż samce. Długość ich ciała osiąga zazwyczaj od 4 do 5 metrów, przy wadze ok. 60-70 kg. Samce są na ogół dużo mniej masywne, a ich rozmiar nie przekracza od 2 do 3 metrów. Dla porównania wąż zbożowy blizzard osiąga zazwyczaj od 1,3 do 1,8 metra.

W świecie terrarystyki można spotkać się z wieloma historiami, opowiadającymi o anakondach dorastających do ok. 10 metrów. Bez wątpienia taki długi wąż mógłby pobić rekord Guinnessa, jednak obecność ogromnych osobników nie jest poparta żadnymi dowodami – nigdy w historii tak gigantyczny dusiciel nie został złapany. Najdłuższa anakonda w niewoli w chwili śmierci mierzyła 6,27 metra i jest to rekordowa wartość, co i tak bez wątpienia stanowi bardzo spektakularny wynik.

Jak długo i gdzie żyje największy wąż świata? Czy można go spotkać tylko w Amazonce?

Dokładna długość życia węża uzależniona jest od jego kondycji, przebytych chorób, predyspozycji genetycznych, warunków hodowli i wielu innych czynników. Zazwyczaj, anakonda zielona przeżywa w niewoli od 10 do nawet 30 lat. Rekordowa, znana długość życia w przypadku osobnika tego gatunku to 31 lat. To bez wątpienia niemal rekord Guinnessa. Dla porównania wąż zbożowy blizzard żyje średnio od 6 do 8 lat.

Powszechnie przyjęło się, że największego węża świata można spotkać wyłącznie w Amazonce. Czy to prawda? Aby przyłapać anakondę zieloną w naturalnym środowisku, należy udać się do Ameryki Południowej. Faktycznie można ją spotkać głównie w dorzeczach Amazonki i Orinoko, jednak widywana jest także na obszarze wyspy Trynidad.

Najczęściej pojawia się nad brzegami rzek oraz jezior znajdujących się na obszarze tropikalnej dżungli. Zazwyczaj wybiera sobie do życia tereny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie wodopojów. Takie środowisko ułatwia dusicielowi czatowanie i polowanie na przechodzące w pobliżu potencjalne ofiary, a także gwarantuje bliskość miejsca do relaksu i odpoczynku.

Anakonda zielona w hodowli. Jakiego terrarium wymaga ten największy dusiciel?

Które terrarium kupić i w co je wyposażyć? Jakie warunki zapewnić wewnątrz zbiornika?

Anakonda zielona to jeden z największych gatunków węży, dlatego należy wziąć pod uwagę jego hodowlę wyłącznie w momencie, w którym dysponujemy naprawdę dużą przestrzenią. W przypadku tego dusiciela rozmiar zbiornika ma ogromne znaczenie. Obowiązuje jedna, bardzo ważna zasada – im większe terrarium, tym lepiej. Zbyt mała powierzchnia do życia może zaowocować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi u zwierzęcia lub nawet jego śmiercią, więc absolutnie nie należy tej kwestii bagatelizować.

Wymiary terrarium dla samicy powinny wynosić przynajmniej 180x90x50 cm, a dla samca 150x70x50 cm. Węże tego gatunku nie uprawiają wspinaczki, dlatego nie należy skupiać uwagi na pokaźnej wysokości zbiornika. Najważniejsze jest, aby dno terrarium było możliwie jak największych rozmiarów, bo to właśnie na tym obszarze, anakonda będzie spędzała znaczną większość czasu.

Nie masz pewności, w co warto wyposażyć zbiornik, aby anakonda zielona poczuła się w nim jak w domu? Poniżej przedstawimy listę przydatnych elementów, o których warto pamiętać:

  • Duży basen z czystą ciepłą wodą o temperaturze ok. 28°C (anakondy dużo czasu spędzają, wylegując się w wodzie),
  • Spore kryjówki, w których wąż będzie mógł bezpiecznie się schronić (można je wykonać z pudełek, skrzynek, pustych korzeni drzew itp.),
  • Odpowiednie podłoże (np. torf, włókno kokosowe, trociny albo zwykłe ręczniki papierowe),
  • Korzenie oraz naturalna roślinność (dodadzą tropikalnego klimatu oraz pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności). A może zainteresuje cię także ten artykuł z TOP 10 najbardziej jadowitych węży?

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Kolejną niezwykle istotną kwestią w hodowli jednego z największych węży na świecie, jest zapewnienie mu odpowiednich warunków wewnątrz zbiornika. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Bez wątpienia, bardzo ważne jest zachowanie przede wszystkim właściwej wilgotności, temperatury oraz oświetlenia. Oto podsumowanie, na jakim poziomie powinny zostać utrzymane poszczególne parametry:

  • Wilgotność – zalecane jest ok. 80%. W tym celu należy pamiętać o wyposażeniu terrarium w basen oraz naturalną roślinność. Ponadto, warto raz dziennie spryskiwać wnętrze zbiornika czystą wodą.
  • Temperatura – rekomendowane wartości to ok. 26-32°C, a na wyspie ciepła ok. 32-34°C. W celu osiągnięcia takich warunków możemy zastosować kable grzewcze, matę grzewczą, żarówki lub promienniki.
  • Oświetlenie – stosowane w trybie 12-godzinnym. Należy używać delikatnego, stonowanego światła.

Żywienie i rozmnażanie anakondy zielonej – praktyczne porady wraz ze zdjęciami

Do prawidłowego rozwoju węża niezbędne jest również jego odpowiednie żywienie. Warto przy tym zachować zdrowy rozsądek i bacznie obserwować swoje zwierzę, aby go nie przekarmić, a jednocześnie nie doprowadzić do niedożywienia. Wielkość i ilość pokarmu należy dostosować indywidualnie do wieku, rozmiaru oraz trybu życia danego osobnika.

Młode anakondy powinniśmy karmić co 5-7 dni, natomiast dorosłe dużo rzadziej – średnio co 14-21 dni. Najbardziej lubiane przez ten gatunek smakołyki, to m.in.: myszy, szczury, kury, króliki oraz świnki morskie. Podczas karmienia należy zachować szczególną ostrożność, pamiętając, że mamy do czynienia z naprawdę dużym i niebezpiecznym zwierzęciem.

Ważnym i ciekawym tematem jest również kwestia rozmnażania. Samice anakondy zielonej są bowiem zdolne do rozmnażania dopiero po upływie minimum 4 lat życia i osiągnięciu przynajmniej 3,5 metra długości. Samce są gotowe do kopulacji znacznie szybciej, zazwyczaj po upływie ok. 18 miesięcy od dnia przyjścia na świat. Oczywiście jest to kwestia całkowicie indywidualna i należy bacznie obserwować swoje węże przed podjęciem decyzji o dopuszczeniu ich do siebie. Ciąża u anakondy zielonej trwa średnio od 115 do 135 dni. Po tym czasie, na świat przychodzą młode – w grupie liczącej zazwyczaj ok. 40 małych osobników.

ikona podziel się Przekaż dalej