Jaka woda nadaje się do akwarium? Wyjaśniamy krok po kroku
Planujesz założenie akwarium? Świetnie! Hodowanie rybek i roślin akwariowych jest szalenie pasjonującym zajęciem – nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Pamiętaj jednak o tym, że stan zdrowia i samopoczucie żyjątek zależeć będzie głównie od tego, jaka woda dla rybek znajduje się w akwarium. W jaki sposób przygotować zdatną dla nich wodę oraz jaka woda do akwarium będzie najlepsza? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Jaka woda do akwarium?
Jaka powinna być woda w akwarium?
Laicy w prowadzeniu akwarium zastanawiają się, czy można wlewać do niego wodę z kranu albo czy może to być woda mineralna i niegazowana. Jeżeli wiesz już, jakie rybki do akwarium mogą być wpuszczone, czas zająć się za najważniejsze parametry wody. Jak się okazuje, od niej zależeć będzie, jak zachowa się cała hodowla. Należy pamiętać o czynnikach takich, jak:
- temperatura wody – wiesz, jakie rybki do kuli wpuścić? To dobrze! Trzeba jednak pamiętać, że temperatura wody dla rybek musi mieć pewną wartość, by rybki i rośliny w niej przeżyły i rozwijały się. Nie można po prostu wlać wody do kuli czy akwarium. Zanim to zrobisz, należy ogrzać wodę do temperatury między 22 a 24 (standardowo). Oczywiście, są też gatunki potrzebujące znacznie wyżej temperatury. Odstana woda jest ważnym elementem, mimo posiadania grzałki z termostatem. Oczywiście, ona też będzie ważna, gdy temperatura wody w akwarium spadnie – podobnie, jak ważna będzie chłodziarka w akwarium morskim.
-
odczyn wody – czyli wartość stężenia jonów wodorowych pH. Warto
pamiętać, że:
- pH 7 – odczyn obojętny
- pH powyżej 7 – odczyn zasadowy
- pH powyżej 7 – odczyn kwaśny
Najlepiej, jeżeli odczyn w akwarium wynosić będzie między 6 a 8 pH – z naciskiem na 7 pH, który jest najlepiej tolerowanym odczynem przez ryby. Aby sprawdzić odczyn, należy skorzystać z jak najprostszego miernika PH – możesz kupić taki w każdym sklepie akwarystycznym. Jeżeli odczyn jest zbyt kwaśny albo wysoce zasadowy, trzeba będzie go zmienić za pomocą odpowiednich preparatów, znajdujących się również w sklepach akwarystycznych.
-
twardość wody - na ogólną twardość wody (czyli z całkowitą
zawartością magnezu i soli wapnia), składają się twardości:
- nieprzemijające – sole magnezu i wapna w postaci np. siarczanów, azotanów i chlorków,
- przemijające – sole magnezu i wapnia w postaci np. wodorowęglanów i węglanów.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Większości roślinom wystarczy twarda woda bądź woda średnio twarda. Jednak rybom potrzeba już wody miękkiej – zatem, nie może to być zwykła kranowa woda bądź bezpośrednio wlana do akwarium woda niegazowana mineralna. Możesz zmierzyć twardość testerami ze sklepów zoologicznych –są ogólnodostępne. Aby zmienić twardość, należy dodać do akwarium wodę destylowaną. Możesz również przygotować ją przefiltrowując przez torf bądź stosując odpowiednie preparaty. Twardość wody powinna być miękka zwłaszcza do prawidłowego tarła ryb. Gdy jest zbyt niska, nie możesz wlać tej z kranu! Takie dolewanie może być niebezpieczne dla zdrowia ryb. Lepiej zwiększyć wówczas twardość, dodając przefiltrowaną twardszą wodę przez materiał z wapniem lub z pomocą odpowiednich produktów akwarystycznych. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami o urządzaniu akwarium.
Inne ważne parametry wody
Oprócz powyższych, dla roślin i rybek akwariowych ważne będą również inne parametry wody:
- czystość – aby roślinki oraz ryby mogły się zdrowo rozwijać, należy regularnie czyścić wodę akwariową. W tym celu, najlepiej zainwestować w filtr z pompą – najlepiej z kilkoma wkładami filtracyjnymi.
- zasobność – tlen to bardzo ważny element życia akwariowego. Tutaj nic nie da dolewanie wody (tym bardziej, jeżeli jest to woda kranowa, chociażby długo odstana). Najlepszy tlen zapewniają bowiem rośliny – spełniając zatem nie tylko dekoracyjną funkcję. Aby rośliny mogły zdrowo rosnąć, ważne będzie oświetlenie akwarium i dodatkowe wprowadzanie dwutlenku węgla (preparatami).
Woda dla rybek – jaka woda do akwarium?
W jaki sposób uzdatnić wodę?
Nie można używać bezpośrednio wody z kranu, o czym już była mowa. Woda powinna zostać poddana obróbce chemicznej, zanim wpuści się do niej rybki. To samo dotyczy wody, którą chcesz podmienić w akwarium lub uzupełnić. Jak przygotować wodę? Otóż, trzeba przygotować ją w osobnym naczyniu i później przelać. Jeżeli wlewasz ją z kranu, to musi ona odstać minimum 24 godziny! Wówczas chlor odparuje i metale ciężkie spadną na dno. Pomoże również uzdatniacz wody i żywe kultury bakterii, które zakupisz w sklepie akwarystycznym. To przyspieszy oczyszczenie wody z kranu.
Jeżeli uda się uzdatnić wodę, to nie wlewaj jej bezpośrednio! Silnym strumieniem możesz bowiem przypadkowo wymieszać opadłe na dno metale i cała praca pójdzie na marne. W pełni wyposażone (również w wodę) akwarium powinno odstać jeszcze ok. 24 godziny, zanim wpuścisz do niego rybki.
Pamiętaj, że…
Rybki mogą oddychać przy niewielkim niedoborze tlenu – jednak, gdy jest on wyłącznie nieznaczny. Gdy tlenu nie będzie, ryby mogą się udusić! Poziom tlenu możesz mierzyć nie tylko testerami, ale również obserwując zachowanie ryb – a więc ich styl pływania, zaczerwienienie skrzeli bądź to, w jaki sposób oddychają.
Owszem gdy mamy wewnątrz akwarium 20x20x20 to wynik prosty 8L lane pod sam wierzch.
Ale
1. wymiary są podawane zewnętrzne
2. Ważne czy akwarium jest proste czy wypukłe jeśli proste to ma się to tak
20-grubość_szkła*20-grubość_szkła*20-grubość_szkła
Standardowo powiedzmy że mamy 4mm
co daje
19.6 * 19.6 * (19.6) = 7,529
Realnie wygląda to tak
19.6 * 19.6 * (19.6 - 1 cm) = 7.145
Ten 1 cm to jest minimalna wartość o jaką trzeba nalać wodę to jest minimum zawsze zostawi się więcej - nie obliczamy tutaj żwirku grzałek itp. bo wtedy wiadomo że pojemność wody mamy jeszcze mniejszą.
Jak widać 7L to nie 8L
Pozdrawiam.