Klatka dla myszoskoczka

W jakiej klatce powinien mieszkać myszoskoczek?

Myszoskoczki są bardzo żywiołowymi zwierzętami, których ulubionym zajęciem jest skakanie i wspinaczka. Mimo bycia wulkanem energii, gryzonie te wymagają jednak odpowiedniego traktowania, a także warunków. Są delikatne i podatne np. na zmianę temperatury, błyskawicznie się przeziębiając. Ile żyje myszoskoczek? Zazwyczaj kilka lat, które każdy gryzoń chciałby spędzić w miłym i przytulnym miejscu. Właśnie dlatego wybór klatki okazuje się wcale nie takim łatwym zadaniem. Bardzo ważne w jej doborze jest zwrócenie uwagi na szczegóły takie, jak:

  • wymiary klatki (czy jest duża, czy mała)
  • wyposażenie (niezbędne akcesoria)
  • rodzaj wykonania klatki (pręty, wejścia, piętra)
  • tworzywo poszczególnych elementów wyposażenia

Klatka dla myszoskoczka musi być bezpieczna. Musisz też jednak pamiętać o tym, że myszoskoczek jest zwierzęciem bardzo aktywnym – a więc, w klatce powinno znajdować się też niezbędne dla gryzonia wyposażenie. Klatka powinna umożliwić myszoskoczkom skakanie i swobodne poruszanie się – dlatego, nie może być zbyt mała. Jak się okazuje, cena myszoskoczka (średnio ok. 15-25 zł) jest to najmniejszy wydatek.

Wymiary klatki dla myszoskoczka i ważne informacje

Wybór odpowiedniej klatki dla myszoskoczka wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Podstawowy wymóg jednak, który powinieneś zapewnić gryzoniowi, to dobry rozmiar klatki. Z reguły, powinno to być średnio 60 x 40 x 40 cm dla jednego myszoskoczka. Pamiętaj, że myszoskoczki potrzebują sporo przestrzeni na to, by się bawić i skakać – dlatego klatka powinna być duża.

Klatka dla gryzonia na białym tle, a także klatka dla myszoskoczka z wyposażeniem

Lokum dla gryzoni powinien liczyć minimum ok. 40 litrów pojemności. Jednak, akwarium nie będzie wcale tak dobrym rozwiązaniem, jak niektórym się wydaje. Jak już wspominaliśmy, gryzonie te uwielbiają skakać – więc zamknięte akwarium i brak ścianek do wspinaczki może spowodować, że zwierzątko będzie nieszczęśliwe. Poza tym, będzie też narażone na wypadki. Trzeba też dodać, że myszoskoczki są gryzoniami stadnymi. Potrzebują więc towarzystwa – a, co za tym idzie, większej przestrzeni do życia. Klatka musi mieć dodatkowo dwa lub trzy piętra.

{% get_ecommercelink slug="gryzonie" %"

Klatka dla myszoskoczka z wyposażeniem

Jak wybrać klatkę dla myszoskoczka?

Bardzo ważno sprawą podczas kupowania klatki dla myszoskoczka są pręty, które powinny być jak najmniejsze. Możesz się oczywiście zdecydować na klatkę z gładkimi ścianami, jednak wtedy powinieneś szczególnie zadbać w niej o cyrkulację powietrza. Gdy jednak zdecydujesz się na standardową klatkę pamiętaj, by składała się ona zarówno ze spodniej kuwety, jak i szczebelków ułożonych w odpowiedniej odległości. Nie zapominaj o tym, że myszoskoczki są zwinne i sprytne, więc w każdym momencie mogłyby się przedostać przez zbyt szeroko rozstawione pręty. Mało tego, pręty nie mogą być plastikowe, a metalowe. Plastik może być groźny dla gryzonia, zwłaszcza gdy go połknie. Zresztą, powinieneś się starać unikać jakichkolwiek plastikowych elementów wyposażenia klatki.

O czym jeszcze warto wiedzieć, kupując klatkę dla myszoskoczka? Powinieneś ustawić ją w spokojnym miejscu, gdzie nie będzie słychać np. grającej muzyki. Myszoskoczki nie lubią też przeciągu albo zmiany temperatury, więc powinieneś unikać ustawiania klatki w takich miejscach, jak okno albo balkon. Oczywiście, cały czas potrzebna jest odpowiednia wentylacja klatki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klatkach dla zwierząt.

Akcesoria do klatki dla myszoskoczka

Kupując myszoskoczka musisz pamiętać również o tym, że te zwinne gryzonie mają bardzo silne zęby. Myszoskoczki kochają gryźć wszystko, co tylko im wpadnie w pyszczek. Zatem, nie poleca się akcesoriów plastikowych, które mogą być szkodliwe dla maluchów. Tak samo, elementy znajdujące się w klatce nie mogą być np. ostro zakończone, bo gryzonie mogą się wówczas o nie zranić – zwłaszcza, że są żywiołowe i wszędzie skaczą. Dla myszoskoczków istotnych będzie kilka elementów wyposażenia klatki takich, jak m.in.:

  • domek – do spania, leniuchowania i chowania się, dopasowany wymiarem do myszoskoczka. Zaleca się, by domek był wykonany z drewna, a nie z plastiku.
  • miska – możesz kupić nawet dwie miseczki. Wsypuj do nich osobno karmę suchą i osobno np. warzywa i owoce.
  • poidełko – najlepsze będzie wiszące poidełko, które będzie miało metalową końcówkę. Nie zaleca się wody w misce, bo gryzoń będzie do niej wchodził i się pluskał, co może się skończyć przeziębieniem albo wywróceniem miski, a to z kolei zalaniem podłoża.
  • wanienka – zalecana jest do kąpieli piaskowej, którą regularnie muszą zażywać myszoskoczki.
  • dodatkowe akcesoria – takie, jak drabinki, zabawki, hamaki, tunele, kręciołek, piłeczki i maskotki.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny