Klatka dla myszoskoczka

W jakiej klatce powinien mieszkać myszoskoczek?

Myszoskoczki są bardzo żywiołowymi zwierzętami, których ulubionym zajęciem jest skakanie i wspinaczka. Mimo bycia wulkanem energii, gryzonie te wymagają jednak odpowiedniego traktowania, a także warunków. Są delikatne i podatne np. na zmianę temperatury, błyskawicznie się przeziębiając. Ile żyje myszoskoczek? Zazwyczaj kilka lat, które każdy gryzoń chciałby spędzić w miłym i przytulnym miejscu. Właśnie dlatego wybór klatki okazuje się wcale nie takim łatwym zadaniem. Bardzo ważne w jej doborze jest zwrócenie uwagi na szczegóły takie, jak:

  • wymiary klatki (czy jest duża, czy mała)
  • wyposażenie (niezbędne akcesoria)
  • rodzaj wykonania klatki (pręty, wejścia, piętra)
  • tworzywo poszczególnych elementów wyposażenia

Klatka dla myszoskoczka musi być bezpieczna. Musisz też jednak pamiętać o tym, że myszoskoczek jest zwierzęciem bardzo aktywnym – a więc, w klatce powinno znajdować się też niezbędne dla gryzonia wyposażenie. Klatka powinna umożliwić myszoskoczkom skakanie i swobodne poruszanie się – dlatego, nie może być zbyt mała. Jak się okazuje, cena myszoskoczka (średnio ok. 15-25 zł) jest to najmniejszy wydatek.

Wymiary klatki dla myszoskoczka i ważne informacje

Wybór odpowiedniej klatki dla myszoskoczka wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Podstawowy wymóg jednak, który powinieneś zapewnić gryzoniowi, to dobry rozmiar klatki. Z reguły, powinno to być średnio 60 x 40 x 40 cm dla jednego myszoskoczka. Pamiętaj, że myszoskoczki potrzebują sporo przestrzeni na to, by się bawić i skakać – dlatego klatka powinna być duża.

Klatka dla gryzonia na białym tle, a także klatka dla myszoskoczka z wyposażeniem
Jaka klatka dla myszoskoczka z wyposażeniem będzie odpowiednia, czyli porady zakupowe

Lokum dla gryzoni powinien liczyć minimum ok. 40 litrów pojemności. Jednak, akwarium nie będzie wcale tak dobrym rozwiązaniem, jak niektórym się wydaje. Jak już wspominaliśmy, gryzonie te uwielbiają skakać – więc zamknięte akwarium i brak ścianek do wspinaczki może spowodować, że zwierzątko będzie nieszczęśliwe. Poza tym, będzie też narażone na wypadki. Trzeba też dodać, że myszoskoczki są gryzoniami stadnymi. Potrzebują więc towarzystwa – a, co za tym idzie, większej przestrzeni do życia. Klatka musi mieć dodatkowo dwa lub trzy piętra.

{% get_ecommercelink slug="gryzonie" %"

Klatka dla myszoskoczka z wyposażeniem

Jak wybrać klatkę dla myszoskoczka?

Bardzo ważno sprawą podczas kupowania klatki dla myszoskoczka są pręty, które powinny być jak najmniejsze. Możesz się oczywiście zdecydować na klatkę z gładkimi ścianami, jednak wtedy powinieneś szczególnie zadbać w niej o cyrkulację powietrza. Gdy jednak zdecydujesz się na standardową klatkę pamiętaj, by składała się ona zarówno ze spodniej kuwety, jak i szczebelków ułożonych w odpowiedniej odległości. Nie zapominaj o tym, że myszoskoczki są zwinne i sprytne, więc w każdym momencie mogłyby się przedostać przez zbyt szeroko rozstawione pręty. Mało tego, pręty nie mogą być plastikowe, a metalowe. Plastik może być groźny dla gryzonia, zwłaszcza gdy go połknie. Zresztą, powinieneś się starać unikać jakichkolwiek plastikowych elementów wyposażenia klatki.

O czym jeszcze warto wiedzieć, kupując klatkę dla myszoskoczka? Powinieneś ustawić ją w spokojnym miejscu, gdzie nie będzie słychać np. grającej muzyki. Myszoskoczki nie lubią też przeciągu albo zmiany temperatury, więc powinieneś unikać ustawiania klatki w takich miejscach, jak okno albo balkon. Oczywiście, cały czas potrzebna jest odpowiednia wentylacja klatki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klatkach dla zwierząt.

Akcesoria do klatki dla myszoskoczka

Kupując myszoskoczka musisz pamiętać również o tym, że te zwinne gryzonie mają bardzo silne zęby. Myszoskoczki kochają gryźć wszystko, co tylko im wpadnie w pyszczek. Zatem, nie poleca się akcesoriów plastikowych, które mogą być szkodliwe dla maluchów. Tak samo, elementy znajdujące się w klatce nie mogą być np. ostro zakończone, bo gryzonie mogą się wówczas o nie zranić – zwłaszcza, że są żywiołowe i wszędzie skaczą. Dla myszoskoczków istotnych będzie kilka elementów wyposażenia klatki takich, jak m.in.:

  • domek – do spania, leniuchowania i chowania się, dopasowany wymiarem do myszoskoczka. Zaleca się, by domek był wykonany z drewna, a nie z plastiku.
  • miska – możesz kupić nawet dwie miseczki. Wsypuj do nich osobno karmę suchą i osobno np. warzywa i owoce.
  • poidełko – najlepsze będzie wiszące poidełko, które będzie miało metalową końcówkę. Nie zaleca się wody w misce, bo gryzoń będzie do niej wchodził i się pluskał, co może się skończyć przeziębieniem albo wywróceniem miski, a to z kolei zalaniem podłoża.
  • wanienka – zalecana jest do kąpieli piaskowej, którą regularnie muszą zażywać myszoskoczki.
  • dodatkowe akcesoria – takie, jak drabinki, zabawki, hamaki, tunele, kręciołek, piłeczki i maskotki.
ikona podziel się Przekaż dalej