Jaka karma dla szczeniaka? Podstawy żywienia szczeniąt

Karma sucha i mokra - wymagania żywieniowe szczeniąt

Sucha karma dla szczeniąt powinna być im dawkowana według zaleceń producenta, ale jednocześnie jej ilość musi być korygowana na podstawie oceny jego stanu zdrowia i kondycji sylwetki. Karma mokra może być dobrym uzupełnieniem i urozmaiceniem karmy suchej. Najbardziej smaczna i aromatyczna jest w temperaturze pokojowej. Warto zatem wyjąć ją wcześniej z lodówki lub lekko podgrzać przed podaniem szczeniakowi. Zwracać trzeba jednak uwagę, by nie stała zbyt długo (powyżej 2-3h), gdyż zaczną się w niej namnażać bakterie.

To, jak często karmić psa zależy od jego wieku. Dorosłe psy mogą być karmione raz lub dwa razy dziennie, ale szczenięta do około 6 miesiąca życia powinny jeść raczej 3-4 razy na dobę. Pokarm stały wprowadzana się do diety psa w wieku około 4 tygodni, kiedy mleko matki nie zaspokaja już ich wszystkich potrzeb. Odsadzenie od suczki następuje zwykle około 6 tygodnia życia. U szczeniąt poniżej 6 tygodnia życia konieczne może być jednak zwilżanie karmy suchej.

Specjalne wymagania żywieniowe szczeniąt polegają na zwiększonym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze w związku z ich intensywnym wzrostem i rozwojem. Sięgać warto po karmy pełnoporcjowe, które zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe psa. Dla szczeniąt wybierać można albo karmy oznakowane jako przeznaczone na okres wzrostu, albo takie na wszystkie etapy życia psa. Szczenięta dużych ras mogą potrzebować dodatkowej suplementacji, ale powinna być ona skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Przekąski dla szczeniąt

Najlepsza przekąska to ta przygotowywana samodzielnie. Nagradzanie szczeniaków małych i dużych ras domowymi ciasteczkami lub suszonym mięsem jest zdrowe i daje pewność, że nie podajemy młodemu organizmowi zbędnych konserwantów.

Wybierając te ze sklepowych półek, warto zwracać uwagę na ich jakość. Unikajmy ciężkostrawnych smakołyków oraz zbyt twardych gryzaków. Kupując gryzaki lepiej sięgać po te naturalne, które są dla psa smaczne i mniej niebezpieczne w przypadku połknięcia oderwanego kawałka niż w przypadku gryzaków z tworzyw sztucznych.

Smakołyki są szczególnie istotne w wieku szczenięcym, gdyż używane są do pozytywnego szkolenia i nagradzania intensywnie uczącego się zwierzęcia. Przekąski zaspokajają także potrzebę gryzienia i żucia psa oraz mogą zostać wykorzystane jako sposób na uzupełnienie jego diety w mikro- i makroelementy. Trzeba je jednak uwzględniać w ogólnej dawce pokarmowej, by finalnie nie doprowadzić do otyłości młodego psa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karmieniu szczeniaka.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Dobre karmy - jak czytać etykiety?

Prawo europejskie dokładnie określa, jakie informacje muszą znaleźć się na etykiecie każdej karmy dla zwierząt. Jednym z takich elementów jest skład karmy. Podawany jest on w tabeli z tyłu opakowania. Składniki uszeregowane są malejąco, co oznacza, że składnik wymieniony jako pierwszy powinien mieć największą procentową zawartość w karmie.

Dobra karma powinna mieć w składzie duży procent mięsa. Uważajmy jednak na pojęcie mięsa świeżego. Jego duża zawartość nie do końca pokrywa się z faktyczną ilością ze względu na utratę wody w trakcie obróbki technologicznej i tym samym zmniejszenie masy w gotowym produkcie.

Szczeniak i sucha karma, a także wskazówki, jaka karma dla szczeniaka jest najlepsza
Porady, jaka jaka karma dla szczeniaka nadaje się najbardziej, w tym sucha i mokra

Dobra karma nie powinna też zawierać sztucznych barwników oraz konserwantów. Producent może zastąpić je m.in witaminą E i jej pochodnymi lub witaminą C, a także zastosować niektóre zioła. Ciekawym elementem w składzie kamy są też produkty z grupy tak zwanej super żywności, gdyż są bardzo bogate w substancje odżywcze - witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Polecane dla psów "superfoods" to m.in. marchew, dynia, bataty, ryby, jagody czy jarmuż.

Polecane dobre karmy dla szczeniąt

Zanim kupimy karmę dla psa, warto zapytać, jaka karma dla szczeniaka sprawdza się według lekarza weterynarii, który oprócz własnych obserwacji zna także opinie wielu właścicieli. Dobre karmy są zwykle droższe niż większość dostępnych w sklepach sieciowych. Idzie to jednak w parze z ich jakością. Karmy ekonomiczne zawierają bowiem zwykle duże ilości wypełniaczy i gorzej trawionego przez psy białka roślinnego. 

Opinie dotyczące karm są podzielone. Przedstawiamy kilka wariantów wraz z analizą ich składu.

  1. Orjen Puppy - karma oparta jest na mięsie indyka i kurczaka z chowu bezklatkowego oraz rybach. Producent deklaruje łącznie 85% mięsa w składzie karmy.  Oprócz niego w składzie znajdziemy jajka oraz warzywa, owoce i zioła. Nie ma w niej sztucznych konserwantów ani zbóż.  Zawartość białka wynosi 38%.
  2. Purizon Puppy - karma nie zawiera zbóż i oparta jest na głównie na mięsie. Nie zawiera sztucznych konserwantów i barwników. W składzie znajduje się 30% warzyw, owoców i ziół. Zawartość białka wnosi 39%.
  3. Bosch Junior Maxi - karma polecana rosnącym psom dużych ras. Zawiera m.in. suszone droższe piwne, jaja oraz siemię lniane. Zawartość białka wynosi 24%. Zobacz promocję na Bosch Junior Maxi Ta karma dla szczeniaków pojawia się także często w internetowych rankingach, np. znajduje się w TOP10 serwisu RankingKarm.pl.
  4. Bozita Robur Mother&Puppy - karma nie tylko dla szczeniąt, ale i suczek karmiących. Zawiera siarczan chondroityny i glukozaminę wspierające chrząstki stawowe. W składzie oprócz mięsa znajdziemy jajko, kukurydzę, ryż oraz siemię lniane. Karma zawiera 28% białka. Sprawdź gdzie kupić tę karmę najtaniej.
  5. DobraKarma Holistic - linia nowej marki zawierającą mięso kurczaka, indyka oraz łososia. Zawartość mięsa wynosi w niej 60%, a oprócz niego w składzie pojawiają się m.in. bataty należące do tak zwanych "superfoods". Zawiera także siarczan chondroityny i glukozaminę. Karma ma 29% białka (91% to białko pochodzenia zwierzęcego).

Najlepsza dla naszego psa może okazać się jednak zupełnie inna karma. To jaka karma dla szczeniąt okaże się strzałem w dziesiątkę, zależy bowiem od wielu czynników. Oceń zdrowie swojego szczenięcia po 4-6 tygodniach stosowania karmy i zdecyduj, czy jest dla niego odpowiednia. Piesek powinien być energiczny, mieć ładną sierść i nie mieć problemów ze strony przewodu pokarmowego.

ikona podziel się Przekaż dalej