Karma dla labradora

Opinie o pokarmie dla labradorów

Labrador retriever potrzebuje być prawidłowo odżywiany, aby jego organizm mógł poprawnie funkcjonować. Żywiołowy charakter labradora i specyficzna budowa wymaga, by pokarm był odpowiednio zbilansowany. Jeżeli bowiem źle dobierzesz swojemu pieskowi karmę, mogą pojawić się problemy z:

  • osłabieniem się zębów psa,
  • wydzieliną uszną,
  • wypadającą sierścią,
  • zaparciami i biegunką,
  • pojawianiem się różnych chorób,
  • osłabieniem się psiej odporności.

Forum posiadaczy labradorów wskazuje na to, że istotna jest dobrze dobrana zarówno sucha, jak i mokra karma. Inną powinien odżywiać się labrador junior, a jeszcze inną labrador senior. Dobra karma niekoniecznie jest tania – gdyż te najtańsze zawierają dużo konserwantów, wypełniaczy i aromatyzujących substancji. Wybieraj więc tylko takiego rodzaju karmy, które mają dobre opinie właścicieli oraz takie, które nie posiadają zbyt dużej ilości soi czy zbóż. Karma dla labradora powinna być dostosowana przede wszystkim do:

  • kondycji psa,
  • aktywności labradora (wówczas można im podawać pokarm wysokoenergetyczny – niestety, ale psy o małej aktywności fizycznej mają problemy z nadwagą i wówczas zalecana jest im karma odchudzająca),
  • wieku pieska,
  • skłonności do uczuleń.

Zalety i wady karmy suchej, mokrej i pożywienia samodzielnie przygotowanego

Najlepsza karma dla szczeniaka czy seniora może być nie tylko sucha, ale też mokra i przygotowana w domu. Czym wyróżniają się te trzy typy pokarmów oraz jakie mają wady i zalety? Opinie właścicieli labradorów na forum są bardzo zróżnicowane:

  • sucha karma dla labradora – to świetny wybór, jeżeli chodzi o psy junior oraz senior. Możesz wybrać karmę specjalistyczną, która będzie dostosowana do problemów pieska (np. Royal Canin Breed Labrador Retriever Adult dla piesków po 15 miesiącu życia / cena ok. 75 zł za 3 kg). Karmy są wygodne w użyciu, a także dobrze zbilansowane. Karma jest tania w porównaniu do mokrej. Łatwo się też ją przechowuje. Minus to jednak kiepski skład niektórych z nich i fakt, że dużo psów zwyczajnie za suchą karmą nie przepada.
  • mokra karma dla labradora – labrador może dostać taką w puszce, słoiku czy saszetce. Karma jest smaczna, aromatyczna i psy bardzo ją lubią. Zawiera sporo wody, więc trzeba ją dawać dla labradorów nieco więcej. Jest wygodna w podawaniu, a także smaczna (np. Dolina Noteci Premium Dziczyzna / cena ok. 10 zł za 800 g), jednak wychodzi drożej od suchej. Wiele tanich karm ma zaś mniejszą zawartość mięsa, a zdecydowanie więcej wypełniaczy.
  • domowy posiłek – dawniej tylko w taki sposób odżywiano małego i dorosłego labradora. Dziś żywi się psy gotową karmą, a tradycyjny posiłek należy do rzadkości. Może to być jednak alternatywna, tańsza opcja dla mokrej karmy, będąc urozmaiconym w cenne składniki posiłkiem dla psa. Może to być również karma odchudzająca, którą przygotujesz samodzielnie ze składników wiadomego pochodzenia (zgodnie z zaleceniami weterynarza). To posiłek idealny dla dorosłych psów – oczywiście, dopasowany do stanu zdrowia i wieku. Lepiej nie podawać ciężkich potraw dla szczeniąt!

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Dobra karma dla labradorów

Sucha czy mokra karma dla zwierząt?

Jakie karmy dla psów rasy labrador retriever warto wybrać? Karma dla labradora może być albo sucha, albo mokra. Sucha karma będzie posiadała niecałe 10 % wody, a mokra ok. 75 %. Właśnie to sprawia, że labrador musi jeść więcej mokrej karmy, niż suchej – po to, by mógł zaspokoić swoje zapotrzebowanie na wodę oraz składniki odżywcze. Karmy suchej powinno się dawać zatem 4 razy mniej niż mokrej. Oczywiście, należy ją dostosować pod potrzeb i stanu zdrowia, a także zwracając uwagę na charakter labradora. Mokra karma dla labradorów będzie lepsza, gdy:

  • pieski mają problem z uzębieniem lub trawieniem,
  • pies nie może się wypróżnić,
  • labrador ma nadwagę (częsta przypadłość rasy).
Labrador leżący obok rozsypanej suchej karmy, czyli najlepsza karma dla labradora
Najlepsza polecana karma dla labradora, w tym dla szczeniaka i dorosłego labradora

Sucha karma będzie lepsza, gdy labrador jest w pełni zdrowia – np. dla zdrowych szczeniąt i dorosłych piesków. Trzeba jednak z nią uważać, ponieważ za dużo suchej karmy może skutkować szybkim przybieraniem labradorów na wadze! Sprawdź także ten artykuł o najlepszym legowisku dla labradora.

Ile powinno się dawać karmy dla labradorów?

Nie zapominaj o tym, że labradory mają skłonność do tycia. Wszystko przez przodków, którzy pracowali przy zimnych wodach Oceanu Atlantyckiego i mieli spore zapotrzebowanie na energię. To ważne, by dopasować ilość pożywienia do poziomu aktywności fizycznej swojego czworonoga.

Dorosły pies powinien zjadać przynajmniej 2 posiłki dziennie – choć zaleca się, by zjadał ich 3. Gramatura posiłków musi być dopasowana do rodzaju karmy, potrzeb indywidualnych oraz stopnia aktywności labradora. Dla szczeniaka powinna być to karma podawana 3 lub nawet 4 razy dziennie oraz zwiększana (racja dzienna) wraz z wiekiem czworonoga. Pamiętaj tylko o tym, by nigdy nie przekarmiać swojego pupila, a także nie odchudzać go samodzielnie – bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie. Stosuj się do zaleceń producenta danej karmy, a w przypadku chęci wprowadzenia większych zmian zgłoś się do psiego specjalisty (jak weterynarz).

ikona podziel się Przekaż dalej