Wysterylizowanie czy wykastrowanie?

Przyjęło się mówić, że samca kastrujemy, a samicę sterylizujemy tymczasem nie są to do końca pojęcia związane z płcią zwierzęcia, a rodzajem zabiegu. Oba mają na celu pozbawienie zwierzęcia możliwości rozmnażania, ale w nieco inny sposób.

Kastracja to zabieg polegający na usunięciu narządów rozrodczych, a dokładniej gonad produkujących komórki jajowe lub plemniki. Oznacza to, że podczas tego typu zabiegu u samca wycinane są jądra, a u suki jajniki (zwykle razem z macicą).  Sterylizacja natomiast polega na podwiązaniu jajowodów u suki lub nasieniowodów u samca. Takie działanie uniemożliwia rozród, ale nie hamuje czynności hormonalnej jajników i jąder. Oznacza to, że taka suczka w ciągu dalszym będzie miała objawy rujowe i będzie przejawiać zachowania płciowe. Dodatkowo zwierzę dalej pozostaje w grupie ryzyka, związanej z chorobami narządów rozrodczych, które powiązane są z działaniem hormonów.

W praktyce wykonuje się zatem najczęściej kastracje zarówno u samców, jak i samic. W artykule będziemy się jednak trzymać potocznego określenia sterylizacja jako ogólnego określenia zabiegu u suczki.

Dlaczego sterylizacja jest ważna?

Ciąża i poród psa

Pierwszym powodem, dla którego sterylizuje lub kastruje się zwierzęta, jest chęć konrolowania ich populacji. Zabieg eliminuje ryzyko niechcianej ciąży u suczki i związanej z nią opieki nad szczeniakami. Szukanie nowych domów (szczególnie dla kundelków) bywa trudne. Zwłaszcza, jeśli jest ich kilka lub kilkanaście. Suczki rodzą bowiem od jednego do szesnatu szczeniąt w miocie.

Objawy ciąży u psa widać stosunkowo późno, więc w przypadku niechcianego krycia lepiej wykonać badanie RTG lub USG w gabinecie weterynaryjnym około czterech tygodni po kryciu, ewentualnie zdecydować się na podanie suce leków hormonalnych, które nie dopuszczają do zapłodnienia (w tym przypadku duża rolę odgrywa czas od krycia). Niestety, tylko pewien procent właścicieli zauważa moment pokrycia suczki. Pozostali dowiadują się o jej ciąży, dopiero zauważając powiększony obrys brzucha i powiększenie gruczołów mlekowych.

Ciąża u suki trwa około 68 dni. Dostępne metody diagnostyczne pozwalają ją wyryć poprzez:

  • badanie RTG od 23 dnia ciąży
  • badanie USG od 28 dnia ciąży
  • detektorem tętna od 36 dnia ciąży
  • badaniami krwi - oznaczeniem poziomu hormonów

Poród trwa kilka do nawet dwudziestu czterech godzin i zwiastują takie objawy jak:

  • niepokój
  • budowanie gniazda
  • wypływ ze sromu
  • obrzęk gruczołu mlekowego i wypływająca z sutków siara
  • utrata apetytu

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Suka jest zwykle w stanie samodzielnie urodzić i zająć się nowo narodzonymi szczeniętami, ale warto czuwać, by w razie potrzeby wezwać lekarza weterynarii lub samodzielnie przystąpić np. do oczyszczania dróg oddechowych szczeniąt. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odrobaczyć psa.

Choroby macicy u suczki

Zabiegowi warto poddać nie tylko pilnujące podwórek suczki, które mogą zajść w ciąże. To samo dotyczy np. żyjącej w mieszkaniu suczki yorka. Obie mogą bowiem w późniejszym wieku, zachorować na ropomiacicze lub nowotwory gruczołu mlekowego. Sterylizacja/kastracja eliminuje lub mocno ogranicza ryzyko w zależności od choroby.

Ropomacicze to stan zapalny macicy powikłany bakteryjnie, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia suki. Rozwija się około 6-8 tygodni po cieczce i objawia się brakiem apetytu, zwiększonym pragnieniem, oddawaniem większych ilości moczu, osowiałością, wymiotami, biegunką, podwyższoną temperaturą ciała oraz wypływem z dróg rodnych (w przypadku ropomacicza otwartego).

Nowotwory gruczołu mlekowego to jedne z najczęściej występujących nowotworów u psów. Mogą mieć formę łagodną lub złośliwą. Te drugie często dają przerzuty m.in. do płuc. Konieczna jest diagnostyka oparta na pobraniu biopsji z występujących guzów oraz zabieg operacyjny polegający na usunięciu fragmentu lub całej listwy mlecznej.

Pies w przychodni weterynaryjnej oraz cena sterylizacji psa, czyli ile kosztuje sterylizacja
Jaka jest cena sterylizacji psa, czyli ile kosztuje wykastrowanie psa w różnych miastach

Cena sterylizacji psa w Polsce

Cennik w różnych miastach

Sterylizacja suczki kosztuje od 150 do ponad 500 złotych. Cennik różni się w poszczególnych miastach i regionach. Zabieg jest zwykle tańszy w mniejszych miejscowościach oraz mniej zamożnych regionach kraju. Wyższe ceny są domeną dużych miast. Różnice nie są jednak wyraźne, zwłaszcza, że bardzo często cenniki operują tak zwanymi "widełkami". Przykładowe widełki cenowe dla kilku miast w Polsce:

  • Wrocław 200-500 zł
  • Warszawa 160-600 zł
  • Kraków 150- 450 zł
  • Rzeszów 250-400 zł
  • Łódź 350-450 zł
  • Opole 150-400 zł
  • Wałcz 250-500 zł

Za granicą tego typu zabiegi są droższe. Cena waha się w okolicy 150-400 funtów, 140-260 euro lub 50-300 dolarów.

Koszt zabiegu w Polsce - na jakiej podstawie weterynarz ustala cenę?

Cena zabiegu u suczki yorka różni się od ceny zabiegu u doga niemieckiego lub golden retrivera. Wynika to z kilku przyczyn. Oszacowując koszt zabiegu, weterynarz musi brać pod uwagę:

  • wagę psa
  • rodzaj zastosowanych leków (cena w hurtowni)
  • koszt nici, igieł, strzykawek, gazików, serwet chirurgicznych, rękawiczek jednorazowych i innych zużytych materiałów
  • czas trwania zabiegu
  • rodzaju zabiegu (lapartoskopia, laparotomia)
  • zużycie prądu oraz wody

Waga psów ma znaczenie podczas dawkowania leków. U dużych psów zużywa się ich zwykle większe ilości, dlatego ogólna cena zabiegu jest wyższa. Na podobnej zasadzie weterynarz ustala również ceny innych zabiegów np. pomocy podczas porodu u psa.

Operacja u suki może być przeprowadzona laparoskopowo lub poprzez laparotomie. W pierwszym przypadku zabieg kastracji suki wykonuje się z użyciem endoskopu wprowadzanego przez niewielkie nacięcie jamy brzusznej. Tą metodą usunąć można same jajniki lub jajniki z macicą. Jej zalety to szybszy powrót do zdrowia suki, mniejsze ryzyko zakażenia rany, mniejsze natężenie bólu pooperacyjnego, mniejsze ryzyko krwotoku w trakcie zabiegu. Do wykonania operacji tą metodą niezbędny jest jednak drogi sprzęt medyczny, dlatego są to zwykle zabiegi droższe niż standardową metodą laparotomii, która polega na otworzeniu jamy brzusznej.

W zależności od gabinetu cena zawiera (lub nie) koszt ubranka pooperacyjnego, podawanych przez kilka dni po zabiegu leków przeciwbólowych oraz zdjęcia szwów.

Cena sterylizacji psa może wydawać się duża, ale porównaniu z kosztami leczenia takich chorób jak ropomacicze jest zdecydowanie "symboliczna". Lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się w tym przypadku jak ulał!

ikona podziel się Przekaż dalej