Cena owczarka szwajcarskiego – ile kosztują szczeniaki z rodowodem?

Szczenięta owczarka szwajcarskiego – opis wyglądu

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że na cenę owczarków szwajcarskich najmocniej wpływa ich wygląd oraz to, jak bardzo psy zbliżone są do wzorca rasy. Według klasyfikacji FCI, owczarki szwajcarskie zalicza się do psów pasterskich – do tej grupy zalicza się m.in. owczarek niemiecki, amerykański oraz kanadyjski. Owczarek szwajcarski jest trochę mniejszy niż wyżeł niemiecki szorstkowłosy. Wzorcowy wzrost owczarka szwajcarskiego to ok. 53-61 cm (suczki) oraz 58-66 cm (samce). Podobnie mierzy owczarek kanadyjski, amerykański i niemiecki krótkowłosy. Owczarki szwajcarskie powinny ważyć między 25-53 kg (suki), a 30-40 kg (samce).

Interesujesz się tym, gdzie znajduje się hodowla czarnych owczarków szwajcarskich? Otóż, taki wilczur zwyczajnie… nie istnieje. Nie ma go więc w żadnym kraju na świecie, gdyż czarna barwa owczarka szwajcarskiego nie została uznana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kynologiczne. Nie jest więc wpisana do wzorca ras FCI. Zatem, poszukując szczeniaka szwajcarskiego o czarnym umaszczeniu pamiętaj, że taki nie istnieje. Nawet, jeżeli cena owczarka szwajcarskiego wydawać się będzie przystępna, zrezygnuj z jego zakupu – to nielegalna hodowla! Oficjalnym kolorem owczarka szwajcarskiego jest biały i tylko taki długowłosy owczarek szwajcarski uznawany jest za oryginalną rasę.

Co ciekawe, owczarki szwajcarskie nie muszą być wyłącznie długowłose, jak myślą niektórzy. W przeciwieństwie do niektórych ras, szczeniak może być również krótkowłosy. W jednym i drugim przypadku, sierść będzie dobrze przylegać do psiaków i będzie podwójna. Szczenięta mogą mieć tę sierść nieco pofalowaną – podobnie, jak wyżeł niemiecki szorstkowłosy.

Od czego zależy cena owczarka szwajcarskiego?

Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na ich umaszczenie, ale też budowę ciała. Ona również wpływa na ostateczną kwotę zakupu psiaka. Ciało szwajcarów powinno być mocne i dobrze umięśnione, uszy duże i stojące, oczy migdałowate i nieco skośne, a ogon nisko osadzony. Jeżeli zapamiętasz wzorcowy opis psa, na pewno nie pomylisz go z żadną inną rasą.

Wilczur szwajcarski kosztuje średnio między 2000, a nawet 3000 euro – a więc nawet 2 razy więcej niż cena owczarka kaukaskiego! Jednak, owczarki szwajcarskie to rasa bardzo rzadka i niezwykle ceniona na świecie. Na wysoką kwotę wpływa również fakt, że niewiele znajduje się hodowli tej rasy na świecie. Oczywiście, cena może być nieco zawyżona lub zaniżona. W dużej mierze zależeć będzie ona od:

  • renomy hodowli,
  • charakteru psa,
  • wyglądu,
  • płci,
  • wieku szczeniaka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jeśli szukasz ciekawostek o tej rasie, sprawdź także artykuł z informacjami, czy istnieje czarny owczarek szwajcarski.

Jaki charakter ma owczarek szwajcarski?

Jak zachowują się szczeniaki? Czy to przekłada się na ich cenę?

Podobnie, jak pozostałe owczarki z rodowodem, szkockie również są inteligentne i pewne siebie. Doskonale współpracują z człowiekiem i w mig uczą się nowych poleceń. W przeciwieństwie jednak do owczarków niemieckich, są od nich łagodniejsze – stąd też wyższa cena owczarka szwajcarskiego. Pies jest łatwiejszy do oswojenia i prościej jest go socjalizować, dlatego każda hodowla drożej go wycenia. Szwajcar nie miał być jednak nigdy psem obronnym, a tylko towarzyszem człowieka.

Dwa szczeniaki rasy owczarek szwajcarski na trawniku, a także cena owczarka szwajcarskiego
Cena owczarka szwajcarskiego oraz wszystko, co warto wiedzieć o owczarkach szwajcarskich

Wychowując owczarka szwajcarskiego powinieneś pamiętać, by robić to możliwie delikatnie. Psy nie lubią być do czegokolwiek zmuszane i działają na nie wyłącznie pozytywne metody. Kiedy będziesz stosował wobec nich agresję, na pewno zamkną się w sobie lub staną się nieposłuszne. Do wad psa należy też jego głośne i częste szczekanie. Psy w ten sposób informować będą o nadchodzącym niebezpieczeństwie np. w postaci intruza na terenie domu. Jednak, można ten minus przeobrazić w plus i uczynić szwajcara obrońcą oraz stróżem posesji.

Skąd tak wysoka cena owczarka szwajcarskiego? To rasa, którą można również trenować w różnych, psich dyscyplinach. Poradzą sobie również jako pomocnik osób niepełnosprawnych, poszukiwacz osób zaginionych na szlaki czy w dogoterapii.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie owczarków szwajcarskich

Nie trzeba się mocno starać, by pielęgnować białą sierść owczarków szwajcarskich. Jeżeli będziesz dbał o jej szczotkowanie, to w zupełności wystarczy. Kąpać psa możesz zaś jedynie 2 razy do roku, ponieważ biała sierść psów czyści się sama. Trzeba jednak sprawdzać regularnie psie uszy oraz oczy, a w okresie linienia postarać się o jego częstsze szczotkowanie.

Co do żywienia psa, nie ma problemu by karmić go mokrą albo suchą karmą. Możesz także gotować dla psa posiłki typowo domowe, dostosowując pożywienie do stanu zdrowia, wieku i aktywności fizycznej swojego psa. Najważniejsze to jednak dobrać odpowiednio zbilansowaną karmę pamiętając, że owczarki szwajcarskie są wrażliwe, często mając biegunki. Jeżeli nie chcesz być odpowiedzialny za ułożenie prawidłowej diety, zgłoś się do dobrego lekarza weterynarii albo wypytaj doświadczonych hodowców o to, czym karmią swoje psy. Wystarczy, żebyś karmił owczarka szwajcarskiego dwa razy dziennie – w ten sposób na pewno ograniczysz pojawianie się np. skrętu żołądka, który dotyczy rasy.

Na cenę psa wpływa również fakt, że rasa żyje długo (ok. 14 lat i więcej), będąc przy tym odporna na różne choroby. Psy doskonale znoszą również zmiany klimatyczne – choć wiadomo, lepiej zadbać o psiaka zarówno upalnym latem, jak i mroźną zimą. Pamiętaj szczególnie, by latem zapewnić swojemu pupilowi cień i dostęp do świeżej wody! Czworonogi szwajcarskie nie przybierają gwałtownie na wadze, jak to bywa w przypadku innych ras. Uważaj jednak, ponieważ psom dokuczać mogą zarówno częste biegunki, jak i kłopoty ze stawami – niestety, ale to powszechna przypadłość wszystkich owczarków.

ikona podziel się Przekaż dalej