Cena owczarka szkockiego

Ogłoszenia w Internecie – na co warto zwrócić uwagę, szukając owczarka szkockiego?

Na samym początku zwróć uwagę na to, jak opisana jest hodowla. Długowłosy collie powinien pochodzić z renomowanej hodowli, czyli sprawdzonego źródła. Jeżeli w Internecie hodowca wpisuje, że w jego hodowli znajduje się owczarek collie miniaturka, to już powinno powstrzymać od kupna takiego psa. Nie istnieje bowiem miniaturka owczarka szkockiego i należy o tym wiedzieć, jako o jednej z najważniejszych rzeczy. Unikanie pseudohodowców jest podstawą, by nie kupić obciążonego wadami genetycznymi psa. Aby więc się nie naciąć, trzeba posiąść niemałą wiedzę, dotyczącą psów. Jak widzisz, fajne imię dla psa nie wystarczy.

Długowłosy owczarek szkocki nazywany jest lessie. Dawniej pies ten wykorzystywał swoje piękne i gęste futro do życia w górach szkockich, pracując ze stadami owiec. Warto dodać, że istnieje również owczarek szkocki krótkowłosy, który pracował na nizinach. Podobnie, jak np. hodowla west highland white terriera ma określony wzorzec psa, w przypadku owczarków szkockich jest tak samo. Według wzorca FCI, szczeniaki powinny mieć głowę dopasowaną do swojej wielkości (51-61 cm – a więc podobnie, jak mierzy łajka zachodniosyberyjska). Samce będą wyższe od suczek. Warto dodać, że waga psów powinna wynosić między 18 a 25 kilogramów.

Długowłosy owczarek szkocki – jaki kolor ma jego sierść?

Sierść owczarków szkockich – zarówno długo, jak i krótkowłosych – powinna być twarda w dotyku. Nie wolno tej sierści trymować bądź strzyc, ponieważ długowłosy collie zgubi wówczas swoje proporcje i nie będzie korzystnie wyglądać. Zanim kupisz szczeniaka warto wiedzieć, że hodowla może posiadać na sprzedaż trzy typy umaszczenia psów. Owczarek szkocki może być:

  • trójbarwny – podpalany na głowie i kończynach,
  • niebieski marmurkowy – srebrzysto-szary, z łatkami lub czarnymi plamkami,
  • śniady – jasno-złoty lub mahoniowy z czarnymi znaczeniami.

Cena owczarka szkockiego wynosi zazwyczaj ok. 3000-5000 zł. Zależeć będzie ona od wielu czynników, m.in. od płci, wieku, wzorca FCI, genów rodziców czy renomy hodowli. Im więcej tytułów będzie mieć poprzednie pokolenie pieska, tym droższy będzie zwierzak. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarku szkockim.

Charakter owczarka szkockiego. Czy cena zależy również od usposobienia psa?

Charakter szkockiego owczarka

Cena owczarka szkockiego to nie tylko wygląd i historia rodziców psa, ale też jego usposobienie. Każda rasa psa, jak łajka zachodniosyberyjska czy border collie, powinna mieć swój ściśle określony charakter. W przypadku owczarków szkockich, są to psy łagodne, przyjazne i wesołe. Jeżeli odpowiednio wychowasz swojego psa, z całą pewnością będzie on świetnym towarzyszem całej rodziny, a także dobrym stróżem posesji. Szkockie owczarki błyskawicznie się uczą, co ułatwi socjalizację czworonoga.

Pies rasy owczarek szkocki na czarnym tle, a także cena owczarka szkockiego
Jaka jest cena owczarka szkockiego oraz charakter i usposobienie rasy

Jak to jednak bywa u ras pasterskich, szkocki owczarek lubi postawić na swoim, więc czasami może być władczy. Nie traktuj swojego psa pobłażliwe, a staraj się go odpowiednio przeszkolić – w przeciwnym wypadku pies zacznie dominować. Oczywiście, należy stosować wyłącznie pozytywne metody i nie uciekać się do agresji. Tym sposobem możesz tylko stracić zaufanie swojego pupila. Zapewnij owczarkowi jak najwięcej ruchu, by mógł spożytkować energię i nie wykazywał destrukcyjnych zachowań, poprzez np. niszczenie mebli w domu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Cena owczarka szkockiego – dlaczego trzeba za niego tyle zapłacić?

Cena za psa jest to temat, który należałoby poruszyć w osobnym wątku. Na wysokość ceny wpływa bowiem wiele różnych czynników i okoliczności, dlatego cena nigdy nie będzie taka sama. Oczywiście, najważniejszą kwestią jest zbliżenie się owczarka szkockiego do ustalonego wzorca rasy FCI. Im bliżej mu będzie do „ideału”, tym wyższa będzie cena końcowa za psiaka. Te pieski, które pochodzić będą od utytułowanych rodziców, również będą droższe.

Cena psa to również hodowla – im bardziej renomowana, tym więcej kosztować będzie piesek. Znaczenie ma również to, ile owczarków szkockich urodziło się w jednym miocie. Co jeszcze wpływa na cenę owczarka szkockiego? Jest to:

  • wielkość hodowli,
  • sposób prowadzenia szczeniąt (np. szkolenia psów pod okiem behawiorysty),
  • wiek i płeć psa,
  • rodowód (każda profesjonalna hodowla zarejestrowana w FCI powinna go wystawić przy odbiorze szczeniaka).

Tak jak widzisz, fajne imię dla psa to nie wszystko. Pamiętaj o tym, by zawsze sprawdzić ogłoszenia i wiarygodność hodowli. W tym celu, możesz pojechać pod wskazany adres i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób prowadzona jest hodowla owczarków szkockich. Owczarek szkocki collie to przyjaciel wart wyboru.

ikona podziel się Przekaż dalej