Cena królika miniaturki

Mini królik domowy

Królik to zwierzę, które wbrew pozorom bardzo dużo wymaga. Powinieneś zapewnić mu więc odpowiednie warunki, by zwierzątko czuło się naprawdę bezpiecznie i komfortowo. Króliczki potrzebują sporo uwagi, zwłaszcza na samym początku. Kiedy już się zaklimatyzują, problem będzie nieco mniejszy. Najważniejszą sprawą będzie zadbanie o klatkę, jej wyposażenie i otoczenie. Powinieneś także zabezpieczyć wszelakie kable czy urządzenia elektroniczne, które mogłyby się zniszczyć. Oczywiście, zanim zakupisz królika miniaturkę powinieneś upewnić się, że nikt nie jest alergikiem. Biały, szary, niebieski czy czarny królik wymagają również nie tylko sporej przestrzeni, ale również cierpliwości.

Króliki miniaturki są wersją karłowatą królików standardowych rozmiarów. Ciężko jest wskazać konkretnie, jaka cena królika miniaturki jest średnią – zwierzątko występuje bowiem w ponad stu rasach, które są zupełnie inne od siebie. Karzełek występuje w wielu różnych odmianach, różniąc się generalnie:

  • wagą,
  • rozmiarem,
  • długością sierści,
  • kolorem sierści,
  • cechami szczególnymi.

Popularne rasy domowych królików

Królik domowy jest jednym z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Do najchętniej kupowanych ras można zaliczyć króliki takie, jak m.in.:

  • angora miniaturka – to rasa wyróżniająca się miękką i długą sierścią, a także sterczącymi uszkami. Jest to rasa dość wymagająca pod względem pielęgnacji, ponieważ wypada czesać królika każdego dnia. Co 3 miesiące należy zaś przyciąć sierść królika. Generalnie rasę uznaje się za wesołą i bardzo towarzyską. Należy tylko pamiętać o zbilansowanej diecie dla królików, ponieważ często mają problem z układem trawiennym.
  • lew miniaturka – to królik również o długim futrze, posiadający je dłuższe w okolicy pyszczka oraz głowy. Na końcu ich ogonów znajdują się też tzw. „pędzelki”. Od towarzystwa człowieka, biały czy czarny królik woli jednak… własne.
  • baranek miniaturka – to najchętniej kupowana rasa wśród królików miniaturek. Można ją kupić niemal wszędzie, również w sklepach zoologicznych. Baranki ważą nieco więcej, jak inne króliki mini. Zazwyczaj jest to między 1,5 kg a 2 kg – choć trafiają się też nieco cięższe okazy.
  • mini rex – to chyba jedna z najbardziej przyjaznych ras królików. Charakteryzuje się ona puszystym i niezwykle miłym w dotyku futerkiem.
  • hothot – jest to odmiana, której nie spotyka się zbyt często. Jednocześnie, to jedna z najciekawszych odmian królików miniaturowych. Króliki wyróżniają się białą sierścią, a także czarnymi obwódkami wokół oczu. To rasa bardzo pogodna, uwielbiająca aktywność fizyczną oraz zabawy. Warto wziąć rasę pod uwagę zwłaszcza, kiedy masz małe dziecko. Hothot są doskonałymi towarzyszami do życia codziennego, będąc niezwykle ciekawskie oraz inteligentne. Sprawdź także ten artykuł o długości życia królików.

Ile kosztują króliki miniaturki?

Skąd tak duża popularność królików miniaturek?

Króliki miniaturki stały się popularne i rozpoznawalne na całym świecie w przeciągu kilkunastu lat. Wiadomo, że pierwszy raz zaczęto jednak interesować się hodowlą małych króliczków w okolicy średniowiecza. Dopiero później, w XIX wieku pojawił się „boom” na zwierzęta domowe w postaci miniaturowych królików.

Króliki z czasem jednak przestały być aż tak blisko człowieka, ponieważ mogły dostarczać im jedynie pokarm oraz futro. Jednak później na popularności zaczęły zyskiwać wystawy rasowych królików, także zaczęto się nimi interesować na nowo. Króliki rozpoczęto modyfikować, by mogły one posiadać cechy królika domowego, będąc idealnymi towarzyszami zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Cena królika miniaturki

Jeżeli chodzi o ceny królików miniaturek, to zazwyczaj wahają się one między 30, a nawet 200 zł. Oczywiście, najlepsza będzie profesjonalna hodowla, w której będzie mniejsze ryzyko na rozwinięcie się np. wady genetycznej u królika. Do ceny należy również doliczyć koszty klatki, wyposażenie jej i kupno pokarmu dla królika. Należy średnio liczyć, że poszczególne rzeczy będą kosztować następująco:

  • klatka (ok. 50 – 200 zł)
  • wyściółka (ok. 5 zł)
  • domek dla królika (50 – 200 zł)
  • sucha karma (ok. 20 / kg)
Królik miniaturka na białym tle oraz wychowanie, karmienie i cena królika miniaturki
Jaka jest cena królika miniaturki, a także królik miniaturka, jego charakter i wychowanie

Oczywiście, do tego dochodzą np. akcesoria dla królika, a także zioła, sianko i codzienne warzywa oraz owoce. Doliczyć do tego należy cenę transporterka i ewentualne wizyty kontrolne u weterynarza. Jak widzisz, niebieski czy szary królik to nie wszystko. Doliczyć bowiem trzeba do tego wiele innych gadżetów, niezbędnych mu do życia.

O czym powinieneś pamiętać, posiadając królika miniaturkę?

Decydując się na królika, warto będzie od razu zakupić dwa – królikom będzie o wiele raźniej, kiedy np. wyjdziesz do pracy na kilka godzin. W ten sposób będą mogły zaspokoić swoją potrzebę komunikacji. Z bardzo ważnych rzeczy należy też pamiętać, by zapewniać swojemu królikowi jak największą dawkę aktywności fizycznej – dlatego ważny będzie wybieg i spora przestrzeń dla królika miniaturki. Jeżeli tylko masz możliwość, warto będzie również postawić duży wybieg w ogrodzie za domem.

Jeśli chodzi o pożywienie, najbardziej ważne będzie oczywiście sianko – np. ułożone w stojaku na sianko. Aby dieta królika była jak najbardziej bogata w substancje odżywcze, należy im również zapewniać świeże warzywa i owoce oraz suchą karmę. Królik powinien również dostawać jak najwięcej zróżnicowanych pokarmów oraz przyjmować duże ilości balastowych substancji. Królik często przybiera na wadze? A więc, może to oznaczać zbyt wysoko kaloryczny pokarm. Aby wybrać najlepszą opcję, skonsultuj się koniecznie z weterynarzem.

Nie zapominaj również o tym, że największym problemem królików jest ich kłopot z trawieniem. Jest to bezpośrednie i dość poważne zagrożenie dla zdrowia i życia domowych króliczków. Króliki miniaturki mają wrażliwy system trawienny, co przyczynia się do wielu różnych chorób. Problemem królików często jest również nieprawidłowe odżywianie, a także przerost zębów (zwłaszcza, kiedy nie mają możliwości dostatecznie ich ścierać). Bardzo niewygodnym jest fakt, że króliki często cierpią w milczeniu, więc nieraz nie będzie można zobaczyć „gołym okiem”, gdy będzie im coś dolegało. Należy więc każdego dnia kontrolować stan Zdrowia królików – kontrolować zęby, efekty trawienia i nawyki żywieniowe zwierzęcia.

Bardzo ważne będą również rutynowe kontrole u weterynarza, które zminimalizują ryzyko zachorowania. Istotne jest też wykonywanie wszelakich zalecanych szczepień, by królik miniaturka był dzięki nim bezpieczny i zdrowy. Jeżeli chcesz, by królik przez wiele lat był ważną częścią rodziny, właśnie w taki sposób możesz zapewnić mu spokojne życie.

ikona podziel się Przekaż dalej