Okrzemki w akwarium morskim – jak pozbyć się glonów?

Okrzemki – co to za glony?

Postanowiłeś założyć swoje pierwsze, nowe akwarium. Poukładałeś w nim poszczególne elementy według wskazówek hodowców, zasadziłeś rośliny i zrobiłeś wszystko zgodnie ze wskazówkami bardziej doświadczonych akwarystów. Okazało się jednak, że po wpuszczeniu do środka rybek akwariowych, zbiornik wodny szybko zaczęły porastać glony. Niestety, ale przez nie mogą pojawić się różne choroby ryb akwariowych, przez co mogą one umrzeć. Zanim dowiesz się, jak zwalczyć okrzemki, poznaj ich definicję.

Okrzemki w akwarium są to brązowe i zielone glony, które produkują własną żywność poprzez fotosyntezę. W naturalnym środowisku spotkać je można np. w stawie, bagnie, jeziorze, rzece czy oceanie, a nawet w kałuży błota i rurach ściekowych. Mogą więc pojawić się tam, gdzie jest woda – nawet zanieczyszczona. Podobnie, jak wiele innych glonów czy roślin żyjących w wodzie, okrzemki są samożywne. Okrzemki w akwarium roślinnym są jednokomórkowe i zawierają krzemionkę, przez co poruszają się wyłącznie wzdłuż linii wody.

W akwarium okrzemki pojawiają się zazwyczaj zarówno w tych nowych zbiornikach wodnych, jak i w kilkumiesięcznych czy kilkuletnich już akwariach. Może być tak, że w nowym akwarium wszystko będzie pięknie działało przez kilka tygodni, a później nagle zaczną pojawiać się w nim okrzemki. Jeżeli wyniki testów wody są w porządku, przyczyną może być brak pożywienia w postaci azotanów czy fosforanów.

Po co trzeba pozbyć się okrzemek z akwarium?

Jest wiele przeciwwskazań, dla których okrzemki nie powinny znajdować się w akwarium roślinnym z rybami. Nie można dopuszczać, by w ekosystemie pojawiały się owe algi zwłaszcza, że nie poradzi on sobie samodzielnie z okrzemkami. Jeżeli nawet by do tego doszło, w akwarium mogłoby pojawić się sporo uszkodzeń. Zwłaszcza, że okrzemki w akwarium mogą wszystko zakryć i przydusić. Dlaczego jeszcze ich zwalczanie jest tak istotne? Otóż:

  • Przez okrzemki może wyczerpać się tlen w akwarium.
  • Okrzemki uduszą i zakryją żywe roślinki, ale też korale i ukwiał.
  • Ciężko jest usunąć stare okrzemki ze ścian i skał akwarium.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o problemach w akwarium.

W jaki sposób usunąć okrzemki w akwarium?

Sposoby na zwalczanie okrzemek w akwarium

Bardzo często w nowym akwarium trzeba będzie zlikwidować groźne glony, zwane okrzemkami. Jeżeli uda się ustabilizować warunki w zbiorniku wodnym, okrzemki mogą zniknąć same. Niestety, jeżeli sytuacja rozwija się przez kilka tygodni i nie zmienia, może to świadczyć o braku dojrzałości ekosystemu w akwarium morskim. Są to częste przyczyny, przez które pojawiają się okrzemki. Na pojawianie się okrzemek wpływa również fakt, że:

  • W akwarium nie ma zbyt dużej ilości światła.
  • Nie pojawiła się w akwarium filtracja biologiczna (nie tylko filtr, ale np. krewetka filtrująca).

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Duży glonojad w akwarium, a także okrzemki w akwarium i ich zwalczanie
Porady, jak usunąć glony, czyli okrzemki w akwarium i ich zwalczanie

Zanim podejmiesz walkę z okrzemkami warto określić, jakie warunki panują w akwarium (moc i typ oświetlenia), a także jakie są parametry chemiczne wody. Dzięki temu będzie można lepiej poznać przyczyny rozkwitu glonów i dobrać najbardziej odpowiednią metodę zwalczenia ich. Na samym początku lepiej nie stawiać na preparat chemiczny, który może wywołać choroby ryb akwariowych. Spróbuj odszukać przyczynę zakwitu okrzemek. W celu zwalczenia okrzemek na roślinach, warto będzie:

  1. Zwiększyć moc oświetlenia – gdy masz słabe świetlówki, powinieneś je zamienić na nowe. Szukaj tych, które nie będą sprzyjać rozrastaniu się glonów.
  2. Zmienić filtr – powinien on zagwarantować jak największą wydajność, jednak też nie możesz robić w zbiorniku dużych wirów, bo nie są one wskazane. Nie możesz wymienić filtra? Przydadzą się więc podmianki wody, monitoring poziomu azotanów i fosforanów, a także wyposażenie akwarium w „pożytecznych czyścicieli”, jak krewetka filtrująca.
  3. Usunąć glony mechanicznie – możesz np. zdrapać okrzemki z szyby, odmulić dno lub usunąć je z ceramicznych ozdób. Pamiętaj jednaj, że są to działania wspomagające walkę z glonami. W ten sposób na pewno nie uda ich się zwalczyć w pełni. Niestety, ale środowisko nie zostanie przywrócone do optymalnego stanu, więc okrzemki w akwarium dalej będą mogły się rozmnażać.
  4. Wpuścić pożyteczne żyjątka wodne – jak już wspominaliśmy, może to być „służba sanitarna” w postaci żyjątek, które żywią się glonami. Warto postawić na krewetkę filtrującą, glonojady albo otoski przyujściowe (z rodziny zbrojnikowatych).
  5. Zaciemnić akwarium – życie okrzemek zależne jest od dostępu do światła i tego, ile w wodzie znajduje się krzemu. Właśnie dlatego wielu akwarystów decyduje się na zaciemnianie akwarium, w celu neutralizacji plagi glonów. Czasem zbiornik wodny stoi bowiem w takim miejscu, gdzie cały czas świeci słońce. Ta metoda nie jest jednak skuteczna zawsze i w każdym przypadku. Jeżeli zadziała, efekt będzie raczej krótkotrwały, a okrzemki mogą powrócić i to w znacznie większej ilości. Podczas zaciemniania zbiornika wodnego warto będzie więc wykonać liczne podmiany wody, a także usuwać martwe glony i odmulać dno. Przez to, że martwe okrzemki mogą zapchać filtr (trzeba go czyścić, przez co usuwa się pożyteczne bakterie z akwarium), lepiej będzie jednak zostać przy pozostałych czterech sposobach na walkę z okrzemkami.

Pamiętaj, że…

Żaden preparat chemiczny nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zwalczanie okrzemek w akwarium. Niestety, ale glony tworzą przetrwalniki, które mogą się uodpornić na środki chemiczne – wówczas mogą wrócić i to ze zdwojoną siłą.

ikona podziel się Przekaż dalej