Krasnorosty w domowym akwarium

Jakie są przyczyny powstawania krasnorostów w zbiorniku wodnym?

Zanim postanowisz samodzielnie zwalczyć krasnorosty powinieneś dowiedzieć się, jakie są przyczyny ich powstawania. Do najbardziej powszechnych przyczyn, przez które glony pojawiają się w akwarium, zaliczamy:

 1. Zły stosunek PO4 i NO3 – a przynajmniej tak twierdzi wielu akwarystów, bo w ten sposób pojawiają się w akwarium też m.in. zielenice. Stosunek PO4 i NO3 można sprawdzić na podstawie specjalnych testów do wody.
 2. Brudną wodę – przedostanie się z podłoża (albo ze starego i nieczyszczonego filtra) złych substancji do wody. Mogą też one wydobyć się z gnijących liści, korzeni albo resztek pokarmowych, opadłych na dno.
 3. Chemiczne zapotrzebowanie na tlen – w każdym akwarium powinna być zapewniona odpowiednia ilość tlenu, aby utleniać zawartość związków nieorganicznych i organicznych w wodzie.
 4. Szybki nurt wody – jeżeli będziesz dużo grzebał w podłożu, a także zaniedbywał czyszczenie filtra czy często nie podmieniał wody, może to spowodować pojawienie się glonów (również takich, jak okrzemki i brunatnice czy zielenice.

Czasem czerwone krasnorosty mogą pojawić się przez jeden powód. Innym razem, przyczyny te mogą się namnożyć – a wraz z nimi ilość krasnorostów w domowym zbiorniku wodnym. A więc, powinieneś dobrze rozpoznać przyczynę, by podjąć walkę i pozbyć się glonów z akwarium.

Jaki jest skuteczny sposób na zwalczanie krasnorostów?

Podobnie, jak na brunatnice czy okrzemki, jest jeden sprawdzony sposób. Mianowicie, należy utrzymywać właściwe parametry wody i nie doprowadzać do tego, by przekraczały one zalecany poziom. Bez wątpienia, by czerwone krasnorosty nie pojawiały się w akwarium, należy w nim utrzymywać wodę wysokiej jakości. Poza tym:

 1. Należy uważać na nadmierną ilość fosforu, który sprzyja ilości glonów w zbiorniku wodnym. Lepiej nie dodawać go razem z nawozem (on ogranicza wzrastanie roślin, ale też glonów).
 2. Warto utrzymywać lekki nadmiar potasu, CO2 i azotanów w stosunku do fosforu.
 3. Powinno się utrzymywać oświetlenie w akwarium na poziomie ok. 0,5 – 0,7 W / l.
 4. Możesz korzystać ze związków humusowych, obniżających pH wody (mniej więcej do ok. 6,5 pH). Takim związkiem może być np. stwardniały węgiel brunatny albo szyszka olchy czarnej. Z olchy robi się wywar albo stosuje się szyszki w filtrze zewnętrznym lub wewnętrznym. Zazwyczaj jest to ok. 10 szyszek na 100 litrów wody w zbiorniku.
 5. Nie przesadzaj z CO2, ponieważ wtedy spadnie pH wody. Tym samym, przypadkowo możesz… zabić ryby w akwarium.
 6. Skuteczne okazuje się też stosowanie wywaru z herbaty po to, by pozbyć się krasnorostów. Wystarczy zanurzyć w nim roślinki albo dolać wywar w odpowiednich proporcjach do zbiornika wodnego. Herbata składać się powinna z humusy, garbników i taniny (1 łyżka stołowa zaparzona we 250 ml wody / 100 l wody w akwarium).
 7. Możesz także wydajniej filtrować wodę oraz likwidować azotany. Często pojawiają się one przez zarybienie albo przekarmienie ryb w akwarium.
 8. Aby zwalczyć krasnorosty, należy też jak najczęściej podmieniać wodę w zbiorniku wodnym (najlepiej ok. 50 % raz w tygodniu, zwłaszcza gdy problem z glonami jest naprawdę duży). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak zwalczyć okrzemki w akwarium.

Polecane akcesoria do akwarium - ceny internetowe!

Zbliżenie na wnętrze akwarium, a także glony i krasnorosty i jak się ich pozbyć

Jak pozbyć się krasnorostów z akwarium i krewetkarium?

Zwalczanie krasnorostów w krewetkarium i innych zbiornikach wodnych

Walka z krasnorostami wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jednak będziesz stosował się do wskazówek, istnieje szansa na usunięcie ich z akwarium. Pamiętaj więc o tym, aby:

 • Często podmieniać wodę, najlepiej na miękką, dobrze użyźnioną oraz zmineralizowaną.
 • Mechanicznie usuwać glony nie tylko z szyb akwarium, ale też z roślin akwariowych.
 • Regularnie czyścić filtr i korzystać z wkładu w postaci węgla aktywowanego we filtrze.
 • Nie poruszać podłożem, jeżeli nie ma takiej potrzeby.
 • Ograniczać czasowo cyrkulację wody.
 • Powyjmować zbędne elementy dekoracji ze zbiornika wodnego.
 • Potraktować zarażone miejsca odpowiednim środkiem lub roztworem domowym – robi się go z kwasku cytrynowego. Jednak należy zachować przy tej metodzie wyjątkowo dużą ostrożność, bo można przypadkowo spalić rośliny.

Co jeszcze można zrobić, by pozbyć się krasnorostów?

Przede wszystkim, należy ustabilizować CO2, po wcześniejszym zrobieniu testu ich poziomu. Należy też wykonać parametry twardości wody, by w razie czego móc ją obniżyć. Warto będzie także zwiększyć ruch wody między roślinami, regularne czyścić wkład (zwłaszcza gąbkowy), odmulić dno z wszelkich zanieczyszczeń (jak odchody i resztki pokarmowe) oraz podmieniać wodę.

Pamiętaj jednak o tym, że wahania wody mogą pojawiać się w akwarium nawet wtedy, gdy nie będziesz podawał CO2. Dlaczego? Otóż, woda kranowa posiada jego małą albo większą ilość. Warto zatem, by wyrównać poziom CO2, robić jak najczęstsze podmianki wody. Zaleca się też podawanie strzykawką odpowiednich preparatów, które będą ograniczać pojawianie się krasnorostów.

Należy przyswoić wszystkie opisane metody i pamiętać o tym, jak bardzo konieczna jest podmianka wody. Nie można nigdy zapomnieć o czyszczeniu filtra, mechanicznym pozbywaniu się glonów z akwarium i zainfekowanych roślin, a także zaprzestaniu ingerowania w podłoże, jeżeli nie ma konieczności poruszania nim. Warto będzie usunąć elementy dekoracyjne, ale też niektóre twardsze rośliny (zalecamy wyjąć zwłaszcza anubiasy oraz te bardziej delikatn roślinki, które mogą być narażone na zaatakowanie przez krasnorosty). Możesz również np. potraktować specjalnym preparatem miejsca rozrostu krasnorostów w zbiorniku wodnym, za pomocą strzykawki z igłą. Nie bój się też przedawkować preparatu np. Carbo, najlepiej przy zgaszonym świetle i przy włączonym filtrze (na niezbyt długi czas). Pamiętaj tylko o rybach i innych zwierzętach w akwarium, bo węgiel dla nich może być toksyczny.

Koniecznie zadbaj o poziom pH poniżej 6,8. Z wielu innych powodów, jest to też idealny poziom pH, który będzie sprzyjał prawidłowemu ekosystemowi w zbiorniku wodnym. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego pH, życie akwarium roślinnego będzie na optymalnym poziomie, przez przestaną się w nim pojawiać krasnorosty. Lepiej, by nie doprowadzać do skoków pH, bo one będą wyłącznie sprzyjać rozrastaniu się glonów w akwarium. Pamiętaj też – krasnorosty bardzo nie lubią kwaśnej wody!

Fakt, pojawianie się krasnorostów może bardzo zniechęcić, zwłaszcza tych, którzy dopiero „raczkują” w akwarystyce. Jednak wystarczy trochę cierpliwości i systematyczności, by sobie z tymi glonami poradzić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny