Kotnik dla rybek, krok po kroku

Mały kotnik dla gupików

Dobrze przygotowany kojec dla ryb to dopiero początek. Powinieneś wiedzieć, w jaki sposób dbać o kotnik dla rybek, a także czym można je w kotniku karmić. Każdy jeden element organicznej materii może stać się pożywką dla bakterii, ale też nagle stać się przyczyną pleśnienia narybku i umierania małych rybek. Dlatego nie jest ważny wyłącznie kotnik, ale też warunki, jakie będą w nim panowały. Jeżeli chcesz trzymać w kotniku ikrę, którą nie będą się opiekowały poszczególne gatunki ryb akwariowych, woda musi być:

  • dobrze natleniona,
  • pozbawiona bakterii,
  • o niezmiennych właściwościach fizykochemicznych.

Nie zapominaj o tym, że bakterie żywią się materią organiczną, która jest w wodzie.  A więc, kiedy zabiera tlen, jednocześnie wydala toksyczne substancje. Gdy proces ten będzie odbywał się powyżej wyznaczonej granicy, może przyczynić się do padania narybku bądź ikry, a także negatywnie wpłynąć na prawidłowe rozwijanie się rybek. Wśród niektórych ryb żyworodnych można zauważyć odporność na owe czynniki, jednak już one zginą nawet przy małych zmianach w ekosystemie.

W jaki sposób może wyglądać kojec dla ryb?

Mały kotnik dla ryb powinien dopasowany być nie tylko do wielkości akwarium, ale i ryb. Jeżeli hodujesz małe rybki, odpowiednie będą dla nich równie małe zbiorniki (wymiary od 5 do maksymalnie 10 litrów). Nie ustawia się w nim ani napowietrzacza, ani grzałki. Kotnik powinno się umieścić pod sufitem akwarium, bo tam jest nieco większa temperatura. Pamiętaj, że brak napowietrza cza może źle odbić się na stanie ikry, jednak wywoływany przez urządzenie ruch wody również może negatywnie odbić się na stanie narybku.

Zanim więc zaczniesz przygotowywać jakikolwiek kotnik zastanów się, jaki rodzaj ryb chcesz do niego wpuścić. Jeżeli będzie to zbrojnik niebieski albo glonojad syjamski, wymiary kotnika będą musiałby być większe tak samo, jeżeli zechcesz rozmnażać dany gatunek masowo. W przypadku tego typu rozmnażania, napowietrzanie i ogrzewanie będzie już koniecznością. Ułóż grzałkę w ten sposób, by żadne ziarenko ikry nie spadło na grzałkę. A może posiadasz ryby labiryntowe? Dla takich ryb żyworodnych najlepsze będzie akwarium szerokie, z dużą podstawką i o niskim poziomie wody.

Kotnik dla ryb akwariowych

Jak zrobić kotnik dla ryb?

Cena kotników w sklepach akwarystycznych nie jest wysoka. Można je bowiem kupić od 5 do 20 zł. Jednak, czasem może się zdarzyć, że rybki zaczną rozmnażać się w akwarium zbiorczym, a np. sklep akwarystyczny akurat będzie zamknięty. Jeśli bardzo chcesz zachować narybek, ratunkiem może okazać się własnoręcznie utworzony kotnik dla rybek. Nie jest to trudne do wykonania i nawet amator nie powinien mieć większego kłopotu z przygotowaniem domowego kotnika.

Co będzie potrzebne do zbudowania kotnika?

  • szpilka / igła
  • sznurek
  • plastikowa butelka - litrowa
  • nożyk
  • ogień (najlepiej palnik gazowy)
  • kombinerki

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybkach żyworodnych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Robienie kotnika dla ryb - krok po kroku

  1. Dobrze wypłucz butelkę i przetnij ją na pół. Dolna część musi mieć ok. 15 cm.
  2. Weź dolną połówkę butelki i kombinerki. Złap nimi szpilkę i przyłóż do źródła ognia. Kiedy dobrze się nagrzeje, zrób dziurki w butelce (możliwie dużo).
  3. W jednej z górnych krawędzi zrób dwie dziurki, przez które należy przewlec sznurek. Będzie on służył zamocowaniu kotnika w zbiorniku wodnym.
  4. Włóż gotowy kotnik, by górna część wystawała na ok. 15 mm nad taflę wody. Sznurek przyklej np. taśmą klejącą lub przyciśnij czymś, stabilizując kotnik dla rybek. Włóż do niego kilka roślinek oraz ikrę.
  5. Jeżeli nie chcesz zrobić kotnika za pomocą szpilek, możesz wyciąć boczne i dolne ścianki w butelce, a kotnik włożyć do pończochy i zamocować za pomocą gumki recepturki. W małym kotniku narybek będzie niestety rosnąć nieco wolniej.

Ważne informacje, o których trzeba pamiętać

Najważniejsze będzie pamiętanie o czystości każdej jednej rzeczy, którą chce się udekorować kotnik. Umyć należy również napowietrzacz, grzałkę oraz każdy sprzęt, który znajdzie się w zbiorniku wodnym. Powinno się unikać chemii takiej, jak mydło czy wszelakie inne detergenty. Aby nie pojawiały się problemy, wypada również dobrze przygotować roślinki poprzez:

  • umycie roślin,
  • usunięcie pasożytów,
  • usunięcie obumierających i martwych części roślin.

Nie zapominaj również o tym, że niektórym rodzajom wskazane będzie zakwaszenie wody – jednak, należy zrobić to bardzo ostrożnie i rozsądnie. Akwaryści uważają, że odczyn neutralny przynosi najwięcej korzyści, a także zdrowszy narybek. Niższe pH zaś może rozwinąć mniejszą ilość bakterii. Niemal każdemu gatunkowi odpowiada zaś miękka woda. Nie posiadasz takiej? Możesz więc ją zmiękczyć przy pomocy różnych preparatów zmiękczających wodę. Nie wytrącaj jednak soli mineralnych zanadto, ponieważ są one buforem wody – a więc, zabezpieczają wodę przed dużym wahaniem pH. Woda powinna też odstać, zanim się do niej przerzuci narybek. W przeciwnym razie, narybek od razu może… zginąć.

Pamiętaj również o tym, by materiał na kotnik dokładnie odmoczyć w wodzie na kilka dni przed montażem po to, by pozbyć się z niego ewentualnych substancji rozpuszczalnych. Jeżeli ikry będzie dużo, będzie ona też wymagała więcej tlenu. Podczas tarła, woda będzie zanieczyszczona mleczem, stanowiącym świetną pożywkę dla bakterii. Także zbielona ikra może zepsuć wodę. Oczywiście, tolerancja będzie zupełnie inna dla różnych gatunków – a więc, nie będzie możliwie dokładne przedstawienie wartości, kiedy powinno się kotnik napowietrzać, a kiedy nie.

ikona podziel się Przekaż dalej