Klatka dla królików hodowlanych – klatki metalowe czy z drewna?

Budowa klatki rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego materiału. W ofertach sprzedaży znajdziemy klatki metalowe oraz produkty wykonane z drewna. Z czego warto zbudować własną klatkę dla królika?

Budowa klatki metalowej zazwyczaj posiada formę ażurową. Ściany oraz sufit składają się z odpowiednio połączonych prętów, co zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Kojec dla królika, podobnie jak klatka dla chomika może posiadać plastikowe lub metalowe dno. Metalowe elementy okazują się łatwe do utrzymania w czystości, co jest ich dużym atutem. Niestety metalowe pręty szybko się nagrzewają, a klatka nie powinna stać w nasłonecznionym miejscu. Budowa klatki metalowej sprawdzi się w przypadku, jeśli chcemy umieścić ją w domu.

Drugie rozwiązanie to projekty klatek drewnianych. Z czego zbudować taką konstrukcję? Najczęściej klatki tworzy się z drewna sosnowego. Można wykorzystać stare deski lub zakupić je w tartaku. Konstrukcja z drewna świetnie sprawdza się dla królików hodowlanych. Możemy samodzielnie tworzyć własne projekty klatek drewnianych, wyposażać je o nowe funkcjonalności i dodatkowe drzwi. Zaletą tego typu rozwiązania jest też obecność pełnych ścian, które stanowią formę zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dlatego budowa klatki z drewna sprawdza się dla królików hodowlanych, które przebywają na zewnątrz budynków.

Jak zrobić klatkę dla królika? Konstrukcja z drewna krok po kroku

Po pierwsze dobry plan budowy

Robienie klatki zaczynamy od odpowiedniego przygotowania. Wiemy już z czego zbudować, a także decydujemy jakie klatki nas interesują. W następnej kolejności tworzymy schemat działania, przygotowujemy narzędzia oraz niezbędne materiały.

Dobrze będzie przejrzeć gotowe projekty klatek drewnianych. Dzięki temu dowiemy się, jak powinna wyglądać dobrze wykonana konstrukcja. Dużym ułatwieniem mogą być zdjęcia i uniwersalne schematy, które zawierają najważniejsze wymiary. Umożliwi nam to robienie własnych planów. Indywidualne projekty klatek drewnianych można dopasować do liczby królików czy własnych preferencji. Nasz plan budowy musi uwzględniać materiały na podłogę, sufit, ściany, ewentualne przegrody wewnętrzne i metalowe drzwi. Każda konstrukcja dla królików hodowlanych wymaga desek, kantówek, siatki, zawiasów, rygla, elementów łączących i ewentualnej sklejki szalunkowej. Jeśli planujesz hodowlę królika, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak długo żyją króliki.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Po drugie budowa ramy nośnej i płyty podłogowej. Z czego?

Przygotowaliśmy schemat klatki i ustaliliśmy plan budowy, kolejnym etapie przygotowujemy drewnianą ramę. Z czego ją wykonać? Drewniana rama zazwyczaj składa się z dociętych na wymiar kantówek. Najczęściej stosuje się przekrój 32 x 32 mm. Robienie ramy to ważny etap prac. Warto pamiętać, że to na ramie zamontujemy ściany, sufit oraz podłogę.

Nasza konstrukcja nośna jest już gotowa. W następnym kroku możemy już zamontować płytę podłogową. Wykonujemy ją z dociętych desek lub sklejki szalunkowej. Drugie rozwiązanie będzie znacznie prostsze. Wystarczy dociąć sklejkę na odpowiedni wymiar i przytwierdzić do wykonanej wcześniej ramy. Plan budowy nie musi obejmować podłogi. W takim przypadku klatka dla królików hodowlanych znajduje się bezpośrednio na ziemi. Należy jednak zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed ucieczką i wkopać w ziemię odpowiedniej grubości siatkę, która uniemożliwi królikom zrobienie podkopu.

Mały biały królik w klatce, czyli jak zrobić klatkę dla królika i królików hodowlanych
Klatka dla królikoów hodowlanych, czyli jak zrobić klatkę dla królika krok po kroku

Po trzecie ściany boczne oraz dach

Aby w pełni opisać, jak zrobić klatkę dla królika, należy wyszczególnić etap tworzenia ścian oraz dachu. Przygotowany wcześniej schemat z pewnością posiada wymiary ścian zewnętrznych. Wystarczy dociąć deski i przytwierdzić je do konstrukcji nośnej. Deski przytwierdzamy delikatnie wkrętami, dbając o to, by ich lokalizacja nie uszkodziła kantówek. W przypadku klatek dwustrefowych możemy też zbudować ściankę działową, która oddzieli nasze króliki. W tym celu przytwierdzamy dwie dodatkowe kantówki na środku konstrukcji nośnej. Następnie mocujemy na nich przegrodę z desek lub sklejki.

Jak zrobić dach? Tutaj trzymamy się zasady, że zadaszenie musi być szczelne i chronić przed opadami atmosferycznymi. Możemy wykonać je z desek (jeśli uwzględnia to nasz schemat). Pamiętajmy jedynie, aby deski wystawały minimum 5-10 centymetrów poza obwód ścian zewnętrznych klatki. Muszą znajdować się też pod pewnym skosem, co umożliwi łatwe spadanie deszczu czy śniegu.

Bezpośrednio na dachu montujemy papę lub pokrywamy go gontem bitumicznym. Takie działanie zapewni szczelność i sprawi, że woda opadowa nie będzie dostawała się do wnętrza klatki.

Jak zbudować ścianę czołową i drzwi?

Wiemy już jak zrobić konstrukcję nośną, ściany boczne, podstawę, zadaszenie i ścianę tylną. W ostatnim kroku wykonujemy ścianę przednią wraz z wejściem. Zdjęcia klatek prezentują nam różne schematy rozwiązań. Przód klatki może składać się w całości z elementów metalowych lub z drewna i metalowych, ażurowych drzwiczek.

Drewniana ścianka powinna znajdować się na specjalnie przygotowanym stelażu z listewek. Stelaż wypełniamy deskami, a w miejscu drzwiczek lub okienek pozostawiamy otwory. Przygotowaną ścianę wypełniamy gotowymi drzwiczkami na zawiasach i osadzoną w ramce siatką na okno. Następnie całość łączymy z resztą klatki, wykorzystując wkręty. Na zakończenie możemy też zamontować dodatkowe listewki wykończeniowe, które poprawią wygląd klatki. Pamiętajmy też o mocnym ryglu, który stanowi podstawowy element zabezpieczający przed ucieczką.

Wiemy już jak zrobić klatkę dla królika, jakich materiałów użyć oraz w jaki sposób przeprowadzić prace montażowe. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat hodowli królików, zapoznaj się z innymi artykułami na naszym portalu.

ikona podziel się Przekaż dalej