O czym warto pamiętać, wykonując zdjęcia zwierząt?

Ze względu na sam przebieg, proces fotografowania zwierząt domowych jest bardzo podobny do robienia portretów małym dzieciom. Jeśli nie dogadujesz się z małymi dziećmi, robienie zdjęć nie będzie zbyt zabawne, odwrotnie - zabierze sporo czasu, doprowadzi do szału, a w efekcie i tak nie otrzyma się prac wysokiej jakości.

Podobnie jak w przypadku portretów dzieci, fotograf nie ma pełnej możliwości komunikowania się z fotografowaną istotą, nie może też oczekiwać, że zostanie zrozumiany, że zwierzę będzie trzymało się wymaganej pozy i będzie przez wystarczającą ilość czasu patrzyło w obiektyw. Jeśli jednak lubisz wyzwania i jesteś gotowy do działań kreatywnych - poniższy przewodnik zdecydowanie okaże się dla Ciebie korzystny.

Oczy - to zwierciadło duszy

To powiedzenie jest właściwe nie tylko w sytuacji, kiedy mówimy o ludziach: sprawdza się także w przypadku zwierząt. Uchwyć wspaniałe emocje zwierzęcia, skupiając się na jego oczach. Nie należy polegać na automatycznych ustawieniach aparatu - większość telefonów i aparatów umożliwia ręczne wybranie punktu ostrości na zdjęciu.

Nie zapomnij o właściwym oświetleniu

Najlepiej w przypadku robienia zdjęć zwierząt sprawdza się naturalne lub stałe światło. Pamiętaj także o tym, że użycie lampy błyskowej lub zbyt jasnych lamp studyjnych może przestraszyć zwierzę.

Ogólnie rzecz ujmując, zdjęcia zrobione na zewnątrz, szczególnie w promieniach zachodzącego słońca, prezentują się znacznie lepiej, niż te zrobione w mieszkaniu. Dotyczy to nie tylko zdjęć dla zwierząt, ale także i ludzi.

Uroczy pies pozujący do zdjęcia
Jak zrobić idealne zdjęcie Twojego pupila?

Fotografowanie na zewnątrz w pochmurny dzień również zapewni równomierne oświetlenie, ponieważ chmury naturalnie rozpraszają i łagodzą światło słoneczne. Wschód i zachód słońca także zapewniają doskonałe światło, ale dobre zacienione miejsce zapewni równomierne oświetlenie nawet w południe. Jeśli fotografujesz w jasnym świetle słonecznym i nie możesz znaleźć zacienionego miejsca, pamiętaj, aby zawsze trzymać słońce za plecami swojego bohatera, pozwoli to wyrównać kontrast na zdjęciu.

6 trików, dzięki którym zrobisz doskonałe zdjęcia każdego zwierzęcia

Niezależnie od tego, jakiemu zwierzęciu wykonujesz zdjęcie, poniższe triki okażą się dla Ciebie bardzo przydatne ze względu na to, że mają charakter uniwersalny.

Trik 1. Właściwie przygotuj się do fotografowania

Zadbaj o to, żeby miejsce, w którym będzie znajdowało się zwierzę podczas fotografowania było wyposażone we właściwy sposób, a także, by pupil mógł wypocząć, jeśli planowana jest dłuższa sesja. Warto też zadbać o odpowiednie tło i usunąć przedmioty, które mogą odciągać uwagę od głównego bohatera zdjęć.

Trik 2. Rób wszystko na spokojnie

Żadne zwierzę nie będzie pracowało według ustalonego przez Ciebie harmonogramu, a więc jak coś się nie udaje  - zrelaksuj się i pomyśli nad tym, co możesz wyciągnąć z zaistniałej sytuacji. Spróbuj bliżej poznać zwierzę, które fotografujesz i nawiązać z nim towarzyskie relacje - wówczas możesz zrobić niesamowite zdjęcia.

Trik 3. Staraj się pokazać charakter

Co interesuje kota lub pieska, którego uwieczniasz? Smakołyki? Pieszczoty? A może uwielbia grę w piłeczkę? Co by to nie było, skorzystaj z tego, czego dowiedziałeś się o pupilu i spróbuj pokazać to na zdjęciu.

Trik 4. Zabawki i smakołyki

Pozytywnie wynagradzając zwierzę za poprawne zachowanie, możesz podbić jego serce i nauczyć robić to, czego potrzebujesz. Zatem, jeśli robisz zdjęcie zwierzęciu, nigdy nie przychodź do niego z pustymi rękoma!

Trik 5. Edytuj zdjęcia

Korzystając z nowoczesnych programów komputerowych nawet bardzo nieudane zdjęcie możesz przekształcić w prawdziwe dzieła sztuki. Wystarczy poświęcić trochę uwagi i wykazać się kreatywnością. Korzystanie z oprogramowania wcale nie oznacza dodatkowych wydatków. Na przykład wiele darmowych rozwiązań do obróbki zdjęć i wideo można znaleźć przechodząc pod link https://pl.depositphotos.com/.

Trik 6. Działaj szybko

Dotyczy to nie tylko Ciebie, ale także Twojego aparatu. Zawsze pamiętaj o tym, że zwierzęta nie mogą znajdować się przez długi czas w tej samej pozycji. Dodatkowo przecież merdają ogonem, niespodziewanie uśmiechają się i zmieniają wyraz pyszczka. Być może będziesz musiał również podnieść ISO nieco wyżej niż jesteś przyzwyczajony. ISO 400 to dobre miejsce na początek, ale nie bój się przejść do 640 lub nawet 800, jeśli Twój aparat może to zrobić bez zbytniej ziarnistości.

Jeśli marzy Ci się fotografowanie zwierząt, ale nie wiesz, od której strony zacząć, zachęcamy nie bać się i po prostu zacząć robić zdjęcia. Ciągłe eksperymentowanie i praktykowanie własnych umiejętności zdecydowanie pomogą w osiągnięciu postawionych celów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej