Jak zostać weterynarzem? Opis edukacji

Szkoły, które można skończyć przed studiami

Osoba, która planuje zostać lekarzem weterynarii, zanim dostanie się na uczelnię wyższą, może wybrać szkoły, które przygotują ją do zawodu lub egzaminów decydujących o przyjęciu na medycynę weterynaryjną.

Pierwszą opcją są licea o profilu biologiczno-chemicznym, które przygotowują do zdawania matury z chemii i biologii na poziomie rozszerzonym. Oba przedmioty wymagane są podczas rekrutacji na wydział medycyny weterynaryjnej, a zdobyta wiedza zdecydowanie przydaje się także podczas całych studiów. Chemia szczególnie ważna jest podczas pierwszych lat, kiedy studenci stykają się zarówno z zajęciami laboratoryjnymi, jak i wiedzą z zakresu biochemii. 

Skończyć można także technikum weterynaryjne, które zapoznaje z praktyczną stroną opieki nad zwierzętami oraz ich leczenia. Technik weterynarii bez studiów nie może jednak leczyć samodzielnie. Jego zakres obowiązków obejmuje bowiem głównie czynności pomocnicze, jak pobieranie próbek do badań. Rozpoczynając studia ma on jednak umiejętności, jakie inni studenci zdobędą dopiero na praktykach i zajęciach w późniejszych latach.

Przyszły lekarz weterynarii - studia

Lekarzem weterynarii zostaje się tylko i wyłącznie kończąc studia. Trwają one 5,5 roku (11 semestrów) i wypełnione są licznymi egzaminami i praktykami. W Polsce medycynę weterynaryjną skończyć można we Wrocławiu, Olsztynie, Lublinie, Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Student musi znać anatomię i fizjologię zwierząt. W trakcie studiów ma także takie przedmioty, jak immunologia, farmakologia, chirurgia czy etologia. Studenci uczą się, jak wygląda owsik, jak rozpoznać płeć świnki morskiej czy jak postąpić podczas trudnego porodu u krowy. Zdobywają teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu wykonywania badań USG i RTG, a także podstawowych zabiegów operacyjnych, jak kastracja i sterylizacja. Uczą się pojęć takich jak dyskopatia u psa, mastitis u krowy lub ochwat u konia. Dokładny opis programu studiów dostępny jest na stronach uczelni. Bez studiów zdobycie takiej wiedzy jest zdecydowanie niemożliwe.

Kończąc studia, zdobywa się zawód, co jest potwierdzone indywidualnym numer prawa wykonywania zawodu nadawanym członkom izby lekarsko-weterynaryjnej. Zrzeszenie w odpowiedniej izbie jest koniecznością, jeśli chce się praktykować zawód w danym województwie.

Miejsce pracy weterynarza

Po skończeniu studiów wybiera się swoje miejsce pracy. Może nim być gabinet, lecznica lub klinika. Miejsca te różnią się wielkością i ilością godzin pracy. Kliniki i lecznice to miejsca oferujące szpital dla zwierząt, czyli możliwość leczenia stacjonarnego.

W różnych miejscach pracy obowiązują odmienne godziny dyżurów i wymagania dotyczące zakresu obowiązków. Jest to związane zarówno ze specyfiką zakładu leczniczego, jak i indywidualnymi potrzebami klientów oraz pracodawcy. Praca z końmi lub zwierzętami gospodarskimi wiążę się m.in. z częstszymi wyjazdami nocnymi w porównaniu z leczeniem zwierząt domowych.

Lekarz weterynarii badający psa w gabicenie, a także studia i porady, jak zostać weterynarzem
Co zrobić, by zostać lekarzem weterynarii, czyli jak zostać weterynarzem

Dodatkowo, aby prowadzić poszczególne rodzaje praktyki, należy mieć odpowiedni staż pracy. Gabinety mogą prowadzić świeżo upieczeni lekarze, ale już kierownikiem kliniki może zostać tylko osoba z doświadczeniem ponad 5-letnim, a zatrudnionych tam powinno być minimum 3 lekarzy w tym jeden po specjalizacji. Jako weterynarz trzeba być przygotowanym do wykonania wielu różnych zabiegów. Sprawdź także ten artykuł o kastracji kota krok po kroku.

Jak zostać lekarzem weterynarii - zawód

Lekarz weterynarii pracuje z różnymi zwierzętami, ale nie tylko z nimi. Ścieżek kariery jest bowiem kilka. Większość osób decyduje się na praktykowanie zawodu, przyjmując zwierzęta w gabinecie lub w terenie. Część osób pracuje jednak w laboratoriach lub inspekcji weterynaryjnej.

Opis obowiązków jest bardzo szeroki. Lekarze interniści (a takich jest większość) muszą mieć bardzo szeroką wiedzę dotyczącą nie tylko jednego, ale kilku gatunków zwierząt. Wykonują zwykle także podstawowe badania jak badania krwi, moczu lub kału. Część z nich ma również doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych i badań RTG, i USG.

Weterynaria idzie jednak powoli w kierunku specjalizacji podobnej medycynie ludzkiej. Coraz większa liczba lekarzy wybiera wąskie ścieżki medycyny, w których zaczyna się specjalizować na bardzo wysokim poziomie. Wśród lekarzy weterynarii znajdziemy zatem dermatologów, okulistów, kardiologów, dietetyków, specjalistów od obrazowania USG/RTG, a także osoby zajmujące się głównie psami pracującymi i sportowymi lub tylko i wyłącznie gryzoniami. Lekarz może także, zająć się bardzo wąskim tematem, jak np. dyskopatia u psów.

Realia pracy lekarza weterynarii

Zarobki lekarza weterynarii są zależne od wielu czynników. Różnią się one w zależności od regionu, miasta, specjalizacji czy stanowiska, na którym pracuje dany lekarz. Znalezienie pracy również jest łatwiejsze lub trudniejsze w zależności od regionu. Najtrudniej znaleźć pracę młodym lekarzom, którzy postanawiają zostać w miastach akademickich, w których istnieje wydział medycyny weterynaryjnej. W dużych aglomeracjach miejskich coraz bardziej opłaca się wspomniana już specjalizacja, a także doświadczenie w pracy ze zwierzętami egzotycznymi.

Nauka lekarza weterynarii nie kończy się wraz ze studiami. Chcąc leczyć zwierzęta na najwyższym poziomie, trzeba stale uzupełniać swoją wiedzę. Medycyna to prężnie rozwijająca się dziedzina, a na rynku ciągle pojawiają się nowe leki, lepszy sprzęt diagnostyczny czy rodzaje badań genetycznych. Opracowywane i udoskonalane są także schematy leczenia poszczególnych jednostek chorobowych, żywienia zwierząt oraz profilaktyki, jaką należy stosować u poszczególnych gatunków. Konieczne jest zatem czytanie fachowej prasy, udział w konferencjach oraz szkoleniach podnoszących kwalifikacje.

Zastanawiając się, jak zostać lekarzem weterynarii trzeba, wziąć także pod uwagę własną psychikę oraz umiejętność komunikacji z ludźmi. Pacjentami lekarza weterynarii są co prawda zwierzęta, ale musi on umieć nie tylko je zbadać i postawić diagnozę, ale także umieć rozmawiać z drugim człowiekiem. Porozumienie z właścicielem jest często najtrudniejszym elementem pracy, gdyż żadne szkoły nie przygotowują do rozmów dotyczących eutanazji ukochanego zwierzęcia czy kwestii finansowej leczenia. Jest to zatem praca pełna niejednokrotnie trudnych emocji.

Droga do zawodu lekarza weterynarii wiedzie przez wiele tomów grubych podręczników, godziny wykładów i praktyk. Jest to jednak zawód pełen wyzwań i ciekawych doświadczeń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny